Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tuning exterior Duster
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Imbunatatiri - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3, 4
RS/STI
Ciocolatiul este 4x4 , dar am dat jos insemnele pt ca nu imi placeau , are o suspensie H&R +3cm( doar arcuri) .... , iar jantele sunt singurele care se potriveau si care aveau ET-ul mai mic , asa cum imi doream. Urmeaza niste distantieri , tot de la H&R.
Cam tot asa arata si al meu inainte sa ii pun anvelopele
caphonne
Ok spor la treaba.Are vreo treaba inaltarea cu garantia?Si ce gume i-ai pus?
RS/STI
Michelin Latitude Alpin
SYL
QUOTE(RS/STI @ 3 Nov 2010, 10:50)
are o suspensie H&R +3cm( doar arcuri) ....


De unde ai luat arcurile ?
Cum este tinuta de drum acum, dupa "inaltare" ?
florikah
Cine are Dialogys si poate spune ce rol are surubul cu care se prinde bullbarul din imagine ? Este un surub cu cap de 18 mm si lungine de 12-15 cm si se insurubeaza in lonjeron undeva unde incepe scutul de metal si se termina bara fata.
caphonne
Ce rol are acel surub?
florikah
Adica ce piese tine la un loc ?
caphonne
Pai din cate vedem in poza singurul lui rol este sa prinda bullbarul de lonjeron.
IRONICK
Prinde cadrul de sasiu. Dar ce-s scurgerile alea?
caphonne
Chiar curge ulei binisor pe acolo.Ce ochi au cate unii biggrin.gif
IRONICK
A facut cineva schimbul de ulei, dar cred a spalat si motorul cu el ..
florikah
E un taxi de SB masina, deci cred ca are cel putin un sch de ulei la activ.
IRONICK
Cred ca are si o lovitura frontala sau a vopsit spoilerul.
RS/STI
QUOTE(SYL @ 3 Nov 2010, 18:07)
De unde ai luat arcurile ?
Cum este tinuta de drum acum, dupa "inaltare" ?
*




Arcurile sunt de la Racing Nick , dar fara amortizoare nu sunt chiar ok. Amortizorul ajunge la capat in destindere si sunt putin mai dure. Ma asteptam sa fie mai inalte , dar sunt mai dure si aceeasi inaltime.
Cum apare o suspensie completa arc + amortizor , o sa schimb ce am acum .
b44dvl
QUOTE(caphonne @ 3 Nov 2010, 10:40)
Suspensiu +3 cm poti spune ce metoda ai folosit?Ca restul faci la orice colt.Dar din cate vad ciocolatiul nu este 4x4 mai bine il coborai decat sa-l urci.biggrin.gif Zic si eu.
Uite mai jos de la ''fratii'' nostri germani.
*



Mai mult detalii despre aceasta suspensie care au puso fratii germani nu ai? Personal imi place foarte mult cum arata cu suspensia inaltata biggrin.gif

QUOTE(RS/STI @ 3 Nov 2010, 10:50)
are o suspensie H&R +3cm( doar arcuri) .
*


Care este pretul la un astfel de kit de suspensii? Au fost montate intrun servis autorizat? Ai avut probleme cu garantia din cauza suspensie? Exista la H&R kit de suspensii mai inalte de 3cm?

Felicitari pt Duster smile.gif arata bine tongue.gif
RS/STI
Sincer mai mult de 3cm devine o problema , pentru ca se modifica unghiul de cadere al rotilor fata si nu il poti regla. Un kit de inaltare + 6cm , il vad cu 4 planetare, bascule , brate , posibilitatea de reglaj cadere fata , etc .

Ce am eu pe masina am facut in special pentru zapada , tinuta de drum e ok , pe drumuri fara denivelari mari , chiar iti da un sentiment de siguranta din cauza rigiditatii. Pe gropi , se simte disconfort din cauza faptului ca este dura dar se si aude amortizorul la capatul de cursa.

Pretul pe kit , nu il stiu , trebuie sa ma uit pe factura , am luat mai multe produse in momentul respectiv.smile.gif
b44dvl
Sunt foarte curios cei din Germania ce suspensie au adaptat pe acel Duster, pentru ca pare mult mai inalt ca masina ta... si are jante aliaj standardard doar gumele ce par mai late eventual mai inalte...
RS/STI
Doar pare din cauza anvelopelor . Inaltimea lor este de 25mm , cei de la H&R spun + 30mm.
caphonne
QUOTE(b44dvl @ 4 Nov 2010, 00:09)
Mai mult detalii despre aceasta suspensie care au puso fratii germani nu ai?


Cauciucuri 235/60 16" pe jante "stock" (de serie).
"Fata" latita cu 16mm pe fiecare parte si inaltata cu 25mm.
"Spatele" latit cu 28mm/parte si inaltat 25mm.

Atat a scris omul care l-a vazut live la o expo 4x4.
RS/STI
M-am uitat pe factura sunt 220 euro .
Dsign
Se poate face reglaj de unghi de cadere, exista suruburi cu came, pentru amortizor. Folosesc cu succes asa ceva la Logan, pentru atunci cand merg la munte, pe serpentine smile.gif
b44dvl
QUOTE(caphonne @ 4 Nov 2010, 09:31)



"Fata" latita cu 16mm pe fiecare parte
"Spatele" latit cu 28mm/parte

Atat a scris omul care l-a vazut live la o expo 4x4.
*


Adica latita? Distantiere? Sau cum? La faza cu inaltatul mi-am dat seama tongue.gif dar mai departe m-am pierdut blink.gif

QUOTE(RS/STI @ 4 Nov 2010, 13:33)
M-am uitat pe factura sunt 220 euro .
*


Nu sunt asa de scumpe, sincer ma asteptam la mai mult:)
RS/STI
Exact la distantiere se refera smile.gif
caphonne
Nu stiu mai multe atat a postat colegul de pe alt forum la cate masini erau acolo probabil nu a avut timp sa le studieze detaliat pe toate.
c0xty
QUOTE(Squirrel @ 19 Aug 2010, 15:34)
Din toate din legătura de mai sus, mai interesantă este cea de mai jos:
user posted image
Restul sunt mai mult pentru fanii Cayene/X6…
*





in sfarsit ceva pertinent!
IRONICK
Trebuie suport de proiectoare cu rabatare sau montaj usor. La ce caramida aerodinamica este dusterul, alea pe sosea au rol de frana aerodinamica.
Squirrel
De când Duster-ul e mașină de șosea? Eu unul nu l-am luat pentru așa ceva…
Aaa, că mai iese la „o plimbare la șosea”, spălat și curățat…la zile de sărbătoare. În rest, pietriș, pământ desțelenit, câte o repriză de drum forestier…pe-acolo își duce angrenajele…Altfel vizam un Logan sau Sandero…Stepway era cam nehotărât în ceea ce vrea să pară, la fel ca și Duster 4Ś2…părerea mea! Hâc!
klaus
Mai era cineva pe aici care-si luase logan sa mearga pe drumuri forestiere.
Asta nu inseamna ca de la un caz tebuie generalizat ca loganul e masina de teren, pentru drumuri forestiere.
RS/STI
Nu or sa incapa niciodata rotile alea pe duster in realitate . 205/80/16 ating foarte foarte usor.
Filip
QUOTE(IRONICK @ 3 Nov 2010, 10:34)
Ce vina a avut masina aia sa primeasca jantele alea urate?
*


Nu mi se par asa urate. E bine ca au pastrat cauciucuri cum trebuie pentru asa o masina. N-ai emotii cand e de urcat o bordura.
klaus
Lasa mai Filipe, ca tu le pui niste cartoane, nici nu se vad.
montañes
german
user posted image
dacia-tuning1
Salut,

urmatoarea masina va fi un Duster dar nu oare care si eu as vrea sa fac putin Tuning as vrea sa arate asa ca asta din poza imi place dar firma asta din germania vrea pentru Tuningul asta 3200,- euro eu zic ca este cam mult,dar arta foarte bine.
pedrovl
un pic fortat dar interesant exteriorul de mai sus.

mi-am pus si eu la dci chederele nichelate cu banda dublu adeziva si folie M3 . i s-a schimbat putin look-ul . stie cineva care ar fi cea mai buna metoda de "colorare" a barilor, oglinzilor in coloarea gri ca si la pack look. Cand am luat-o m-am zgarcit si acum imi cam pare rau....
Dsign
Se demonteaza reperele respective si se duc la vopsitor. Cu 100 lei rezolvi repede, vopsea gri metalizat cu lac... La pack look din cate stiu, pe bara fata si spate sunt aplicate niste scuturi in culoarea respectiva. Eu ma bucur ca n-am facut alegerea smile.gif
Squirrel
Moi aussi...singurul regret fiind pentru geamurile cu tenta fumurie.
pedrovl
geamuri am pus pe verde, fata 30% ,spate 1, spate 2, luneta 80 %. folie 3M. 700 lei.
Nici nu ma gandesc sa dau jos oglinzile sau partea pragurilor care ar fi de vopsit. mai bine o las asa.
montañes
If the image is important to you, that you are interested.

Renault Duster tuning

user posted image

blink.gif
Dsign
Hai ca a inceput nebunia... O mai stiti pe aia cu "volanu'de reno pe dacia nova" ? biggrin.gif
Chipu
da, asta macar merita ceva frumos biggrin.gif
Magua
Dar un tuning exterior sa nu se mai stropeasca asa repede, chiar pe drum drept umed, exista? Niste presuri pentru rotile din fata, fiindca acolo e problema principala, deoarece aripile nu le "imbraca" inspre praguri
Squirrel
Duster gri-mat pregătit de off-road.

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
Iulikk
Poate-s io mai tampit... da' portocaliu' ala arata ca dracu'....
Peter Blood
Oare culoarea asta "discreta" ne aduce aminte de ceva? nedumerire.gif

Ah da! Cred ca e "ciuma portocalie" 251.gif
Dsign
QUOTE(Iulikk @ 3 Jun 2011, 23:29)
Poate-s io mai tampit... da' portocaliu' ala arata ca dracu'....
*




ai imbatranit...






PS: Chiar e urat! Tiganie cu distantiere la roti, crom si culori tipatoare. Sa moara dusmanii.
jay333
Il puteti intreba pe proprietarul masinii despre "tiganeala" aici si aici.
aphophis
cam taraneasca bara aia din fata, insa in rest imi place cum arata. Pun 2 poze din acel anunt aici, in caz ca dispare tongue.gif

[attachmentid=1627742155] [attachmentid=1627742156]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.