Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Care este viteza dvs. de croaziera?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
cristyyy2003
Care este viteza dvs. de croaziera?

Dupa ce votati, va rog specificati strict viteza de croaziera si cu ce masina (eventual).

free_fiber
Rularea cu viteza ridicata nu aduce nici un pericol. Doar neadaptarea ei la conditiile de trafic aduce! Adica 50km/h nu e mult, dar sa mergi printre blocuri cu 50... e mult. hai ca ati prins ideea.
La a mea i-am dat si 180, dar cred ca viteza de croaziera preferata de mine e 140. Bafta si nu uitati ca nu aveti avioane, ci masini normale, deci mai usor tongue.gif
marksman
140
bogdan_o
El mai mult am mers cu 160, dar asta am facut-o o singura data. In rest, viteze de 90-110 mi se par rezonabile si nu are rost sa hingheresc masina. Totusi am vazut ca au fost suficienti cei care au postat ca au mers cu 190-210 (mai multi decat aia cu 150-170). Mie mi se par arhisuficienti 170 km/h indiferent de drumul sau tara in care se merge. Oricum nu 170 pe drumurile noastre nationale unde treci numai prin sate/comune etc.
GABY IS BACK !
Viteza croaziera: 100-130.( in functie de drum, "vreme" si trafic ).

Electronistu'
Viteza de croaziera la frantuzoiaca mea sta intotdeauna sub 90 kmph. Adica 80-90. Consuma putin, nu zbiara, si se comporta f. bine. Nu are rost sa o chinui cu mai mult. Am mers bineinteles distante mai lungi si cu 100-110 dar craziera eu intelg partea majoritara a drumlui. Si daca ma apuca, ii dau si de la 120 in sus reprize scurte, dar rar. smile.gif
Deci votul: 70-90 kmph, aici ma incadrez
osirus
Viteza de croaziera la mine este de ~140.Consumul e rezonabil.
driverx
Scuzati, nu am avut timp sa ma ocup ca lumea de acest topic. Este primul cu care am avut atata treaba. Trebuia sa il sterg.

L-am editat, am corectat titlurile, am sters aberatiile din poll (este forum Dacia...ce cauta 200+ km/h) si am sters aberatiile unora.

Dupa ce am vazut cum multi au zburat (a se citi croaziera) cu 200, 250km/h, am resetat si valorile de la chestionar (altfel rezultatele nu au nici o sansa sa devina cat de cat concludente). Va rog, faceti si voi ceva ca lumea aici, si daca vreti sa votati, votati corect.

Vreau sa vad strict viteza de croaziera si fara alte pareri "destepte" cum ca nu viteza este de vina in majoritatea accidentelor grave. Mai uitati-va la reflectii rutiere or something....

Va multumesc.
SilviuB
Viteza de croziera e in tr.5 pe la 90-110 km cand se obtine un consum destul de rezonabil si e o viteza destul de sigura pt mine, ca vreau sa ajung intreg acasa chiar cu pretul unei intarzierii de cateva minute ca la un drum in judet nu se castiga mai mult si cred ca cea mai importanta e viata soferilor si a pasagerilor si nu trebuie sa devenim un pericol public.
disaster
viteza de croaziera la a mea daciuta e intre 110-120,daca soseaua nu are gropi,viteza constanta pe bucuresti-braila si retur.nu consuma mult(in jur de 7%)si nici nu incurc circulatia,si nici nu face urat,din contra parca asta e viteza la care se simte cel mai bine.
ydaniel
cu dacia mea de 1,4, 90-100 km/h merge f bine si cat asta poate fara sa bage un consum gen seria 7 sau sa se auda ca un avion in picaj...
clau lcf
80-90 dacia 1300 . na e batrana si ea. 32 de ani
Devils
80 - 90...mie imi ajunge....smile.gif
litza
90-110 km/h
kaspersky
~120 km/h - Dacia Solenza
Peace
110-150 . dar depinde de stare drumului... aglomeratia pe sosea.. starea vremii! Dacia Solenza
Ake
Din motive tehnice, pe mine vad ca nu ma lasa sa votez (votasem inainte de modificare)
Acum fiind schimbate datele problemei, pot numai sa scriu.
Deci tinanad cont ca in general drumurile lungi le fac pe DN2 - A2 - si A1 - drumuri in mare parte foarte bune, merg destul de repede.
-130 ± 10 km/h cu Loganul
-150 ± 10 km/h cu DSN

P.S. In localitati merg incet ~ uzual 60-65, unde se poate (indicator de localitate dar camp) mai repede, dar nu depasesc 80.

P.S.2 Ca sa nu fie discutii, si intrebarii sau comentarii stupide, cu Loganul merg mai incet pentru ca nu ma simt atat de stapan pe masina - deci din cauza de sofer nu de masina
driverx
Ake

Am resetat valorile, dar se pare ca te-a tinut minte in baza de date smile.gif Nu stiu ce solutie ar fi aici....
CristianH
Dacia Solenza - 90-110 Km/h, in depasiri pana la 130 Km/h.
Cu fosta Dacie berlina Li, rar am depasit 100-110 Km/h pentru ca ma deranja sunetul motorului peste aceasta viteza.
Pentru drumurile noastre si pentru Daciile noastre cred ca este suficient de mult.
Charlton
Solenza , intre 100 - 130 Km , functie de calitatea drumului si de cum sunt imbracat , de obicei Ferrari ( sapca+tricou+bluza). biggrin.gif
In localitate respect viteza legala. 017.gif
JohnyBe
Logan: Depinde de drum. In medie cam 110-120.
Lexy
90-110
Nu stiu cum e la voi dar la mine ?(berlina 94') la 90 scoate un zgomot destul de tare dar la 110 e mult mai linistita.... in localitati 60 biggrin.gif
rtulea
90-110 Mai repede nu are rost ptr ca este Dacie ( adica lipsa de siguranta)
Ghidioneanu
110-120 km/h in afara , 60-80 prin sate , in medie 5 ore Iasi-Bucuresti , ceea ce inseamna o medie orara de 80 km pe ora , arhisuficient pentru Romania .
Dar ce intelegeti voi prin viteza de croaziera ,ca eu nu sunt marinar . Sau trebuie sa-l intreb pe Basescu !? tongue.gif
stuiberv
90-110, cu solenta.
Nano_nanu
110-120
Twinsen
110 -130, cu logan.
bogdus
90-100Km/h - Dacia Supernova (Rapsodie)

La ce drumuri avem noi, mi se pare suficient.
Si consumul e f. bun la viteza asta.
Muttley
Croaziera: 80km/h. Dacie '88, motor 1400 cmc, CV 5 trepte (modelul vechi, cu a 5-a scurta). Desi am senzatia ca parca stau pe loc (nu ma laud, dar chiar si cu Dacia mea ma simt mai bine la 140-150 km/h. Prin asta vreau sa subliniez ca masina ma obliga sa merg cu 80, nu conduita mea), ma opresc la viteza asta "de croaziera" din 3 motive, in urmatoarea ordine:
1) MOTORUL- vreau sa-l menajez, iar 2400 de ture mi se par rezonabile pt longevitatea sa;
2) ZGOMOTUL- mai sus, zgomotul creste, intre 2600-2800 ture motorul se afla in rezonanta (si e motorul, nu altceva, am verificat), pt ca de la 3000 de ture in sus sa se linisteasca, dar din pacate aceste turatii contravin primului motiv;
3) CONSUMUL.
wo_name
pe la 90-110 (mai mult 100) desi arata 120 tot timpul smile.gif

localitate undeva sub 50 (46 radar - pol judeteana)

zgomat mai face de la cutie in a 5-cea, motorul se aude bine
Liviu
in general 120 - 130 .. DSN smile.gif
Manuel
110 - 120. Tot asa mergeam si cu Solenza.
adumitrachy
100 - 110
St
DSin cate vad eu aici majoritatea nu respecta viteza legala, doar dc. merg pe Autostrada.....
Ionut_r2100
120 - 130 cu loganu, la fel si cu berlina din 2000 numai ca loganu mai trage si dupa .
bolt
Merg cu viteza impusa de starea mea (chef, oboseala, sanatate etc.), trafic, meteo, starea drumului si a masinii (incarcata sau nu etc,). Astfel obtin valori intre 100 si 140 dar unde se poate merg cu vit. maxima a masinii (destul de des).
b64chr
120 - 130
Viteza medie la un drum lung este insa mult mai mica pentru ca mai stai dupa un camion pana cand il poti depasi, mai treci prin localitati. Timisoara-Bucuresti approx. 550Km nu am facut niciodata mai putin de 8 ore.

P.S. De votat am votat altceva, intrebarea era alta.
dadoshel
pe distante scurte i mai dau 120,dar destul dr rar
la drum mai lung ma duc cu 90 in a 5 ca sunt economicos tongue.gif
Ciombe
Hmmm pai daca imi trebuie 11 ore pana in Frankfurt.... 017.gif

Calculati voi...hihi
ionut_val
110 - 130, logan 1.4
Kramer
QUOTE(Ciombe @ 10 May 2005, 11:22)
Hmmm pai daca imi trebuie 11 ore pana in Frankfurt.... 017.gif

Calculati voi...hihi
*



Din Timisoara, cu ATR42-500, nu?
cristyyy2003
QUOTE
Imb 
Viteza?, 9 May 2005, 16:15

Viteza de croaziera (preferata, tinand cont de masina) este de 120 Km/h.
Viteza e buna....... pe autostrada! Ca sa nu te incurci de carute, biciclisti beti si alte obstacole.

Man posteaza aici nu la MP.
ThX
Altis
120-140 cand este liber...
In localitate, pana la limita ev. taranilor beti...
OFF TOPIC :
Saptamana asta, de doua ori la tara mi-au sarit 2 carute cu caii speriati in fata...de atunci etalonul meu pt limita evitarii...s-a modificat simtitor unsure.gif
jeffe
130 . Cu Cielo
nightxpress
90-110.. e suficient ca doar nu sunt la curse
Sony
110-120, iar in localitate 60. Mai mult nu prea se justifica.
cristi_21us
am votat 90km/h-110 km/h.in jur de 90-100 km/h merg la drum lung cand sunt cu prieteni pt ca nu ne permitem sa aruncam bani pe benzina si merge la plimbare.dar cand sunt cu taicamiu in jur de 130 km/h pt ca benzina nu ma mai intereseaza tinand cont ca de asta se ocupa el si motorul se comporta ff bine la viteza asta.sunetul din masina este ff redus.(dar tinand ca am 4 trepte am obs ca atunci cand merg cu viteza asta imi mananca si ulei )
lar
Variaza intre 100-130 km/h si depinde de drum. Mai mult nu ca n-am masina de viteza. Cand aveam Alfa 155 Tspark wub.gif era cu totul altceva, dar gata, a trecut teribilismul tineretii si spiritul de aventura (sau inconstienta la volan). biggrin.gif
maddan
60-70max in localitati (cu riscul de a fi injurat de cei din spate).

110-130 in afara, in functie de starea drumului (aglomerat, gropi, ploaie, sau dimpotriva, autostrada libera...). Mai mult nu pot pentru ca am limitator de viteza pe scaunul din stanga... sotia... 04.gif

Cand ma preocupa consumul o tin la 110 si ies sub 6/100.

Opel Vectra A.
dantes
Aprox. 120 +-10km....

In localitati...55km/h in ciuda participantilor la trafic 243.gif -dar daca e alta limitare de viteza, am "prostul" obicei sa o cam respect!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.