Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Batrana Furie Galbena
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
diferitu
Salut smile.gif

De aproape o saptamana posed permisul de conducere si am zis ca pentru dobandirea experientei si dezvoltarea reflexelor cea mai buna solutie este o Dacie... Cum unchiul meu avea una pe care nu o folosea a zis sa mi-o dea mie, si uite asa am ajus eu aici pe dacia club facand acest topic.

Masina este din 1987, are 40Kw este galbena si este pe GPL ceea ce constituie un mare avantaj... Astazi a primit un ulei noi impreuna cu un filtru si tot astazi am descoperit ca trebuie schimbata pompa de frana sau doar pistonasele din ea... Reparatii care vor avea loc saptamana viitoare.

Sper sa ma integrez in comunitatea voastra la fel de repede cum m-am integrat in alta comunitate auto smile.gif

Mai jos am atasat cateva poze cu Furia Galbena...

P.S sper sa fi postat in sectiunea corespunzatoare:)

[attachmentid=1627642142] [attachmentid=1627642143] [attachmentid=1627642144] [attachmentid=1627642145] [attachmentid=1627642146] [attachmentid=1627642147]
2xGI
seamana cu `furia` lu` nea hondaD.....
ce viteza maxima ai prins cu furia galbena???
Ov
sfat: primele lucruri pe care sa le faci la aceasta masina sunt 1. franele si 2. directia

In rest gaz sa ai si sa nu incerci (cel putin deocamdata) sa afli raspunsul la intrebarea colegului de mai sus wink.gif
Maskatu
Bine punctat ovidiu. Arata bine masinuta, iti faci treaba cu ea. Banuiesc ca a fost revopsita. Mi se pare mie sau portbagajul nu prea se inchide bine? Ar trebui sa il repari, nu de alta dar sa nu iti intre apa in el.

In rest km multi fara probleme si sa conduci atent. bafta
korn
Am avut si eu o dacie d-asta pe care o visez si acum.. dar, din pacate locul acestei masini nu este aici. Este in alta parte, iar locul asta este REMAT-ul. Imi asum anumite injuraturi, dar masina este plina de rugina si probabil nu in cea mai buna stare tehnica. Nu este nicio furie galbena, nici macar peiorativ. Este o masina prost intretinuta, bagata prin toate gropile si, probabil, lovita.

Iti urez mult succes atunci cand te vei prezenta la RAR cu ea.
2xGI
korn...asa cum a spus *diferitu*, dacia a primit-o de putin timp!!
cu bani(destui) si suflet va aduce dacia pe linia de plutire!!
are ceva de munca dar se rezolva, si la remat de ce sa o duca??? numai pt. simplu fapt ca e dacie?? ca e veche? ca arata mai mult rau decat bine?..cred ca ai vazut si tu mult mai multe masini pe strada intr-o stare mult mai jalnica decat asta!!!
nu trebuie sa il condamnam pe proprietar..sa speram ca are destula minte cat sa nu cada in penibil cu dacia asta, si sa faca un lucru bun....
G I M
@korn nu toti au bani sa-si cumpere Laguna III...in plus de asta dacia aia la prima vedere arata destul de bine fata de altele, baiatul deabia a primit-o de la unchiul sau, e numai buna sa invete pe ea...acum nu stiu cate cunostinte ai tu despre masini, dar am o impresie ca habar nu ai cum arata o bujie.
2xGI
korn..uite 1 bujie...(nu de alta da sa stii sa ai raspunzi lui neagu) 04.gif
G I M
2xgi ce faci, ti cu ursu?smile.gif
korn
Eram pregatit pentru seria asta de injuraturi. rolleyes.gif

Stiu cum arata si o bujie, am citit cartea lui Corneliu Mondiru(tizul meu) -Autoturisme Dacia (diagnosticare, intretinere, reparatie). Stiu sa suflu in jigler, sa schimb o siguranta si sa verific carburatorul, dar nu asta-i ideea.

Pentru siguranta in trafic, pentru mediu, pentru consumul de combustibil masina asta nu este cea mai buna alegere. Sigur este de apreciat pasiunea omului, bucuria de avea masina lui, dar ea nu va mai avea viata lunga pe strazi si nici nu va starni multe simpatii(poate printre cunoascutori.).

Ce sa mai furia galbena, este un soi de Magdalena Petru(Madalina Manole), ar mai vrea sa fie tanara, sexy si iubita, dar nu se mai poate - i s-a dus vremea.

(Astept o noua serie de injuraturi!).
2xGI
korn.....nu te injura nimeni!! doar ca nu sunt de acord cu ce spui tu pe acolo!!
si sunt sigur ca te pricepi la dacii din moment ce ai detinut si tu 1!!
eram doar putin ironic!!
Maskatu
Pana se angajeaza si face rost de bani este buna si asta. Macar invata sa conduca... am vazut destule persoane la volanul unor masini straine, dotate cu servo si toate cele, care nu erau in stare sa faca o parcare laterala... unsure.gif
diferitu
QUOTE(korn @ 23 Jul 2010, 09:18)
Am avut si eu o dacie d-asta pe care o visez si acum.. dar, din pacate locul acestei masini nu este aici. Este in alta parte, iar locul asta este REMAT-ul. Imi asum anumite injuraturi, dar masina este plina de rugina si probabil nu in cea mai buna stare tehnica. Nu este nicio furie galbena, nici macar peiorativ. Este o masina prost intretinuta, bagata prin toate gropile si, probabil, lovita.

Iti urez mult succes atunci cand te vei prezenta la RAR cu ea.
*



Dacia respectiva a apartinut unui mecanic care a avut foarte mare grija de ea, dupa care a ajuns la unchimiu care dupa ce a rulat cu ea vreo 2 ani a parcat-o in fata casei pentru ca avea masina de servici si nu putea sa o dea la remati. Masina nu este lovita si da este ruginita pentru ca a stat din pacate... Franele terbuie sa le schimb acum si directia merge ok, bucsile si pivotii mi-a zis ca sunt ok dupa ce a mers cu ea un pic si plus ca nu bate si nu troncane... Masina nu a apartinut unui pusti teribilist de i-a dat sa sara pistoanele prin capota ci unui om insurat cu sotie si copil....

Portbagajul se inchide dar acolo era un pic deschis pentru ca lucram la ea si se armeaza alarma automat si trebuia sa o inchid tot timpul, iar daca las portbagajul deschis nu se armeaza.

Multumesc pentru primire si sper sa readuc Furia Galbena pe linia de plutire...

Referitor la intrebarea cu viteza eu inca nu am condus-o pentru ca unchimiu nu ma lasat din cauza franelor care sunt aproape inexistente si totusi se gandeste la sanatatea mea... dar am fost cu el in masina cand a prins 140 pe E85 pe un tronson liber si drept dar asta indica bordul...

Eu unul nu vreau sa aflu cat prinde maxim la mine ci vreau sa imi dezvolt reflexele si sa prind experienta in condus...

Am vrut masina asta pentru ca e ieftin de intretinut si pentr un incepator e super buna...
STORMTROOPER
QUOTE(korn @ 23 Jul 2010, 11:15)
Eram pregatit pentru seria asta de injuraturi.  rolleyes.gif

Pentru siguranta in trafic, pentru mediu, pentru consumul de combustibil masina asta nu este cea mai buna alegere. Sigur este de apreciat pasiunea omului, bucuria de avea masina lui, dar ea nu va mai avea viata lunga pe strazi si nici nu va starni multe simpatii(poate printre cunoascutori.).

(Astept o noua serie de injuraturi!).
*



Iti atasez o serie de poze ca sa vezi ce se poate obtine dintr-o Dacia din 1987 in anul de gratie 2010.A si ca sa-ti faci un pic de singe rau, Daciuta asta a mers intr-o zi mai multi kilometri decit faci tu cu Laguna intr-o luna.
In alta ordine de idei, omului i-a picat in brate o masina, nu e nici noua, nu este nici un cazan in ultimul stadiu inainte de dezmembrare&dezagregare, dar cu multi bani, multa rabdare si vre-o 3-4 tone de pasine se poate obtine ceva frumos.
diferitu
QUOTE(STORMTROOPER @ 23 Jul 2010, 11:22)
In alta ordine de idei, omului i-a picat in brate o masina, nu e nici noua, nu este nici un cazan in ultimul stadiu inainte de dezmembrare&dezagregare, dar cu multi bani, multa rabdare si vre-o 3-4 tone de pasine se poate obtine ceva frumos.
*



Foarte bine punctat smile.gif cu timp, bani si indemanare orice se poate rezolva smile.gif
2xGI
daca zici tu ca e buna.....ok!! sa ai grija de masina, sa conduci prudent, sa fi atent in trafic, sa ai asigurare valabila....

interiorul nu imi place deloc!!
diferitu
Da interiorul e cam urat dar trebuie sa mai fac curat inauntru, poate sa schimb husele cu unele noi, iar referitor la asigurare de ieri i-am facut smile.gif totusi nu pot circula fara RCA smile.gif

Masina functioneaza ok desi mai trbuie lucrata pe ici pe colo dar asta e dacia... tot timpul trebuie sa mai reglezi, ceva sa cureti ceva, sa schimbi ceva dar eu unul d-abia astept sa o conduc smile.gif
Filip
QUOTE(korn @ 23 Jul 2010, 10:15)
Eram pregatit pentru seria asta de injuraturi.  rolleyes.gif

Stiu cum arata si o bujie, am citit cartea lui Corneliu Mondiru(tizul meu) -Autoturisme Dacia (diagnosticare, intretinere, reparatie). Stiu sa suflu in jigler, sa schimb o siguranta si sa verific carburatorul, dar nu asta-i ideea.

Pentru siguranta in trafic, pentru mediu, pentru consumul de combustibil masina asta nu este cea mai buna alegere. Sigur este de apreciat pasiunea omului, bucuria de avea masina lui, dar ea nu va mai avea viata lunga pe strazi si nici nu va starni multe simpatii(poate printre cunoascutori.).

Ce sa mai furia galbena, este un soi de Magdalena Petru(Madalina Manole), ar mai vrea sa fie tanara, sexy si iubita, dar nu se mai poate - i s-a dus vremea.

(Astept o noua serie de injuraturi!).
*


Normal... si asta e valabil pentru toate masinile mai vechi de 15 ani, insa... ce treaba are una cu alta? Astea sunt posibilitatile. Ca daca am avea toti bani, am pleca de pe Logan 1.4 Laureate nou. (sa aiba toate dotarile de baza si motor mic, sa nu tenteze incepatorul sa conduca periculos, sa consume/polueze putin etc.). Dar nu traim intr-o lume ideala, conditiile economice sunt departe de a fi ideale.

In concluzie: merge si omu` cu ce poate! smile.gif
sobolan
arata bine baba biggrin.gif mai ingrijeste-o un pic....daca ai directia si sist. franare OK e bun,lasa-i sa injure si gata ! radmasa.gif
Avani
Cand expira ITP-ul ?!... Daca franele sunt aproape inexistente, imi dau seama cum s-a obtinut si ultimul ITP, mai romaneste asa.

Masina e o dacie si atat. Trebuie sa te duca din A in B in siguranta atat pt tine cat si pentru cei din jur. E prima masina, deci iubirea e mare si te inteleg aici.

Multi km impreuna cu ea.
In zilele noastre, e foarte usor sa strici look-ul unei masini. Mare grija aici.

ps: sa nu faci greseala sa incerci sa-ti lasi caucicul pe asfalt sau sa pui kitch-uri pe ea (perdelute, n'spe cruciulite, subwoofere, folii, etc)... cu cat e mai simpla si functionala, cu cat e mai mult de admirat.



diferitu
ITP-ul expira in Noiembrie, timp in care trebuie sa o pun cat de cat la punct smile.gif

Franele acum ma duc sa le repar ca mi-a cumparat tata piesele necesare smile.gif

Ii las sa injure ca nu ma deranjeaza smile.gif stiu doar ca toti au fost in situatia mea la inceput si nu ma deranjeaza smile.gif

Si referitor la Tiuning tongue.gif nu o sa am dea face cu asa ceva ca nu vreau sa bag bani in ea decat strictul necesar... smile.gif fara tuburi de bas si folii smile.gif
alxemanuel
Felicitari pentru masina, multi km fara incidente si nu lua in seama ce spun unii cu mai multe posibilitati financiare.
Anul trecut am luat permisul si prima mea masina a fost o dacie din 1980 in ultimul hal, ma refer la motor, frane,roti, interior etc, am pus-o cat de cat la punct si pana acum 1 luna si un pic am folosit-o fara probleme zi de zi, si la fel ca a ta, era pe gaz, iar pentru noi tinerii este un mare avantaj.
diferitu
QUOTE
la fel ca a ta, era pe gaz, iar pentru noi tinerii este un mare avantaj


Sa stii smile.gif la 2.1 lei litrul de gaz zic ca e foarte avantajos smile.gif

24 Jul 2010, 01:18:
Astazi se pare ca masina a primit o noua pompa de frana si cilindri pe spate de la tamburi biggrin.gif maine ma duc sa o aduc acasa biggrin.gif d-abia astept sa ma plimb cu ea smile.gif

Lucrez deja la un sticker ClubDacia biggrin.gif custom pentru mine
diferitu
Astazi uitandu-ma pe net am dat peste un link catre colegul de forum care vinde macarale electrice pentru 13xx la 100 de lei setul... E cineva care si-a montat? ceva pareri impresii ?!

Si inca o chestie... as vrea sa imi schimb centurile astea old school cu alea care se trag singure...

Am gasit la 35 de lei setul... ce ziceti se merita? se gasesc si mai ieftin pe undeva?!
Filip
Eu zic sa nu faci rabat la calitate la centurile de siguranta. laugh.gif Si eu le-am schimbat la masina mea. Facuse taica-meu rost de niste centuri retractabile de volkswagen din anii `90 si le montase pe Dacia lui 1300. Inainte s-o dea la remat le-am dat jos si le-am pus pe a mea.
PS: Avem cam acelasi model de dacie, CN1. tongue.gif
diferitu
La centuri nici eu nu prea stau pe ganduri ca sincer cu astea vechi nu le pot purta si nu imi place sa merg fara centura...
Filip
Da, am vazut si eu... in caz de ceva, centurile standard te opresc, dar te opresc cam dupa ce ai indoit cu capul parbrizul. Intr-adevar si centurile ei standard te ajuta nu te imprastii pe dinafara masinii in caz de ceva impact violent, insa nu e cazul sa devenim macabri. biggrin.gif
diferitu
exact smile.gif

26 Jul 2010, 21:49:
Salut

Vin cu alta intrebare... cum pot reseta Trip-ul din bord. Mentionez ca butonasul ala negru a iesit de acolo si sincer nu stiu cum se actiona si inainte... apas pe el, il invart... ce fac ? Chiar as vrea sa il resetez smile.gif
om_bland
N-ar strica daca ,,ai da o tura" prin centrele REMAT pentru a achizitiona elemente de caroserie necesare masinii tale, cum ar fi : 2 bare , masca din față , daca vrei ca la geamurile laterale sa ai acea ,,strasina" ca sa nu ti se mai ude atat de usor de la apa , trebuie sa iei cel putin 2 . Chit de indreptat iti trebuie ... pentru usa de pe stanga față , aripi, etc. NU UITA !!! VERIFICA : stadiul in care se prezinta tablele din portbagaj si anume : oalele cele 2 din dreapta si din stanga , sus la cele 2 telescopuri , tabla aceea care sustine roata de rezerva .

1 Aug 2010, 21:46:
Verifica de asemenea si starea in care se afla podul pedalier ( acela trebuie in primul rand frecat de rugina , degresat ( pentru a indeparta particulele mici de praf si rugina), puse cateva petece de tabla ( daca este cazul / daca prezinta gauri majore) , necesita cel putin 3 straturi pe partea superioara ( unde stai cu picioarele) , pe sub masina trebuie vopsit , aceleasi procedee se aplica si in acest caz.
sorin1983
QUOTE(om_bland @ 1 Aug 2010, 22:42)
2  telescopuri
*


astea sunt ca 2 stalpuri?
diferitu
Cele 2 bari si masca sunt in planuri... Usa nu o indrept momentan ca nu am bani sa bag in masina... tabla de la picioare si oale a fost remediata de curand de catre unchiul meu .... Oala care sustine roata de rezerva chiar astazi am inspectat-o si arata ok... smile.gif

Multumesc pentru sfaturi..


2 Aug 2010, 00:17:
QUOTE(sorin1983 @ 1 Aug 2010, 21:51)
astea sunt ca 2 stalpuri?
*



radmasa.gif a gresit (sper) si omu tongue.gif
om_bland
Stati linistiti nu sunt atat de agramat pe cat par radmasa.gif , ma concentram mai mult ca ceea ce spun sa aiba o logica , si mai putin pe acea mica eroare ... ,,telescopuri" / telescoape forma corecta dar deh... blush.gif . Oricum ma bucur ca a inteles tanarul ceea ce am dorit sa-i spun smile.gif .
diferitu
Am inteles ... smile.gif

Safety First smile.gif

Acum sper sa fac rost de niste banuti sa imi pot schimba barile si masca ca imi stau pe creier... si poate, poate gasesc la remat si niste proiectoare smile.gif
om_bland
Nu vreau sa par carcotas , dar cat dai pe proiectoarele de la remat ... iti poti lua o cutie de chit si indrepti aripile si fețele de ușă, cred ca sunt mai importante decat proiectoarele . Iar de vopsit iti poti lua un spray la tub nuanta potrivita si o mai aranjezi putin , pana faci rost de bani de o eventuala vopsire wink.gif .
diferitu
Sincer lovitura aia in usa nu ma deranjeaza cu nimic... masina e "imprumutata" de un unchi d-al meu care a zis ca o sa o dea la remat sa isi ia o masina noua... dar ea fiind in stare de functionare si neavand acum bani de masina a zis ca mi-o da mie sa merg cu ea...

Sincer si eu as vrea sa o indrept, sa o revopsesc etc dar momentan bugetul nu imi permite... trebuie sa imi platesc facultatea curand si masina e pe ultimul loc... ce as vrea din tot sufletul meu sunt barile si masca aia... in rest orice poate astepta... smile.gif

Oricum multumesc pentru sfaturi si pareri, ca pana la urma de aia am intrat aici sa ma pot sfatuii cu oameni care poseda de mai mult timp o dacie si sunt familiarizati cu problemele ce pot aparea...

smile.gif
diferitu
Astazi am fost cu masina la service-ul unde a fost montata instalatia GPL si i-am facut revizia... Am postat si aici pe forum ca imi taia gazu si nu mai accelera... pai am gasit problema... era Filtrul de la electro-valva infundat... S-a minunat baiatu de acolo de ce a gasit in el

M-a costat 65 de lei smile.gif schimbul filtrului si alte reglaje...

Mai jos aveti o poza smile.gif cu filtrul respectiv

user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.