Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la cutia de viteze cred..
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tictac
problema e in mers, daca o las in viteza..1,2,3 si iau picioru dupa acceleratie.. uruie si nu se joaca.. smile.gif Aveti idee despre ce e vorba ?biggrin.gif Sa nu aiba ulei in cutie? e pe cale sa ma lase cutia in mijlocul strazii ?
vallyyy
daca e in patru trepte ( si la cinci trepte cred ca e la fel) si huruie ,din experienta proprie iti spun clar ca duce lipsa de ulei
bostan22
cum zicea si colegu mai sus...dute undeva unde ai acces la un canal...ia o sticla si un furtun si verifica uleiul apropo...si la cutie in 5 face la fel;) ,,cand duce lipsa":)
tictac
e in 5 trepte. cand am fost la service sa imi fac franele... daca tot o ridicase sa se uite pe acolo daca pierde lichid de frana.. i am spus sa se uite si la cutie.. ca prea era murdara de ulei, si a zis ca el nu a vazut dacia care sa nu piearda ulei pe la cutie.. si a zis ca are ulei.. cand l am intrebat daca e sigur ca are.. mai sa mi dea si 2 palme... i am mai dat si 30 lei spaga smile.gif) oricum se pare ca nea` ala le avea cu macanica la fel ca si mine.. adica Deloc smile.gif Cat ulei se baga? sau cum imi dau seama cand am bagat de ajuns ?biggrin.gif ca am sa bag singur.. am mai mare incredere in franele de dacia decat in service urile din zona mea
Snoopz
Daca faci schimbul incap undeva la 2.7-2.8litri in cutie.
Nu stiu cum iti dai seama :-??
tictac
am descoperit altceva.. nu cred ca e de la cutia de viteze. am mai mers cu ea vreo 50 km si acum a inceptu sa uruie si pe liber, scoasa din viteze intre 1500 - 2000 rpm se aude un uruit cu bataie..parca ceva se macina in motor si ma macina si pe mine :-s uruitu dispare in mers daca rpm sunt in continua crestere... ce sa aiba ? sad.gif
baciudibaciu
QUOTE(Snoopz @ 26 Jul 2010, 12:30)
Daca faci schimbul incap undeva la 2.7-2.8litri in cutie.
Nu stiu cum iti dai seama :-??
*


Mejtere !
Nici daca o ti culcata intr-o rana -pe o parte nu intra atata ulei in ea tongue.gif
e simplu : dupa ce desfaci busonul de umplere -are cap patrat pui ulei -incet cu un bidon cu stutz ,pana incepe sa se prelinga in afara surplusul .stregi frumos,pui busonul si gata !
tictac
nu era nici de la cutie..nici din motor..
e de sub motor tongue.gif.. i am scos azi filtru de aer.. si cand sa il pun la loc.. cand m am impins plasticu dintre filtru la carburator.. a inceput sa huruie..trosneasca iar pe sub ea..cand am luat mana..nu a mai troncanit..am apasat iar..iar a inceput.. si cred ca imi atinge scutu de motor..baia de ulei.. nush ce e pe jos pe acolo..si de la vibratii imi troncane, huruie... si de curiozitate asa.. am bagat o ranga intre motor si scut.. l am fortat putin si acum numai se aude asa rau smile.gif cel putin cand mai apas pe motor..numai zice nimic..se mai aud in mers. ce poate sa fie pe acolo ? tamponu de la motor rupt ? sau are vreo smecherie ceva pe acolo ?
Snoopz
Poza nu-mi apartine..explicatia mi-a dat-o un user de pe 4tuning mai demult.
Nu sunt nici mejter si nici nu vreau sa fiu .
E adevarat ca am estimat cu 200-300 mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.