Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimb uleiul din cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
doru26
As vrea sa schimb uleiul din cutie .Va rog sa-mi spuneti si mie ce ulei m-ai bun sa cumpar si cat .Am o dacia 1310 pe injectie iar cuita este in 5 viteze
va multumesc
Iuli
elf 75-80 e foarte bun
TRK
iuli: nu vreau sa te contrazic, dar mi se pare cam subtire 75-80, eu unu am bagat 80w-90 de la MOL. intra 2,5l.
luciman
defapt intra 2,3l sau...pana curge ulei pe la surubul de sus
cristio_79
75W-80 este prea subtire pentru cutia de berlina. O sa curga pe la toate imbinarile mai devreme sau mai tarziu. Producatorul recomanda 80W-90. Cu acesta se manevreaza mai greu cutia iarna, la temperaturi scazute, dar dupa ce se incalzeste, nu mai sunt probleme.
Legat de schimb, se aseaza masina pe o suprafata dreapta si se baga ulei pana curge pe la busonul de umplere. Oricum intra peste 2 litri cu cateva sute de grame.
ct-03-tvy
75W90?, e nasoala treaba datorita grupului conic, fiind corp comun trebuie un ulei care sa stie sa faca detoate biggrin.gif
recomand un dop magnetic, cuttiile noi au magneti care aduna pilitura wink.gif
luciman
asa este.cutiile noi au buson magnetic, dar sa nu va asteptati sa se ,,sudeze" toata pilitura de el.
tribunul
Am si eu o intrebare, de ce vrei sa schimbi uleiul din cutie?
fullhouse
Pai si uleiul de transmisie se schimba periodic, nu? Nu se arde ca si cel din motor dar se degradeaza in timp si el, se umple de impuritati etc.
tribunul
Eu stiu ca nu.
M-a mancat si pe mine odata sa schimb uleiul din cutie cand aveam tico, si arata ca si nou, daca-l punem in bidon il vindeam ca si ulei nou.
mykissfm
QUOTE(fullhouse @ 27 Aug 2010, 06:44)
Pai si uleiul de transmisie se schimba periodic, nu? Nu se arde ca si cel din motor dar se degradeaza in timp si el, se umple de impuritati etc.
*




eu iti recomand sa schimbi uleiul din cutie,pune un 75w 90 valvoline sau mobil .
la micul meu daewoo e chiar obligatoriu,ca sa zic asa, la fiecare 40 000 km sa se schimbe uleiul+ca si la logan l-am schimbat .
uleiul in timp se uzeaza, isi pierde calitatea ,isi pierde calitatea numai stand in bidon ,adica expira.

vezi ce gl iti trebuie 4 sau 5.
ydaniel
75w90 e destul de scump.
un 80w90 de calitate si gata.
2,3l intra.
tribunul
QUOTE(mykissfm @ 27 Aug 2010, 08:07)
eu iti recomand sa schimbi uleiul din cutie,
*



De ce ii recomanzi?
mykissfm
fiindca e normal sa ai ulei proaspat in cutie ,decit sa stai sa completezi ca tataicii pe vrenuri,altfel se simte masina mai ales la condus.si din cite stiu la dacie se schimba uleiul la un interval de km facuti.

am avut dacie si am bagat cite ceva bun in ea,plus motorul facut la meserie ,si era in 4 trepte ,dar pe autostrada mergeam cu 120 km/ lejer .oare de ce? simplu am intretinuto si am pus numai piese si consumabile de buna calitate .

uleiul din cutia de viteze este un consumabil si cu timpul se uzeaza,foarte bine cine nu vrea sa schimbe la propia masina e problema lui,dar nu-i sfatuiti si pe altii sa faca ca voi .cine va invatat nu va invatat bine.

cred ca maxim 60 ron ar costa uleiul 75w90 si chiar merita .
tribunul
1. De ce sa completez? se evapora? se arde? se pierde?
2. unde este recomandarea celor de la dacia in care iti sugereaza ca ar fi bine, daca ai putea si ai buna dispozitie sa schimbi uleiul?
3. ce inseamna un ulei proaspat si un ulei vechi?

Mersi anticipat.
Snoopz
Pac-pac..v-am ciuruit biggrin.gif
Poza facuta la manualul de utilizare pe care l-am primit cand a fost cumparata masina(de noua).
Uleiul nu-si pierde din proprietati?Eu asa stiam...:-??
Daca uzura in cutia de viteze ar fi 0%,atunci putem spune ca nu trebuie completat.
Cred ca ai raspuns la toate intrebarile.. biggrin.gif
mykissfm
totusi sa verificati din 5000 in 5000km ,chiar daca nu se schimba cum ziceti voi,oare de ce? constructorul recomanda nu eu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.