Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: instalare home cinema pe sandero
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
bogdan_nr2000
Ce mi-ar trebui k sa instalez un home cinema pe sandero ???
stiu k e mai bn cu o statie dar pe moment m-ar interesa cum sa il instalez???
tataiedaciotul
radmasa.gif ,un "home cinema"... radmasa.gif
tribunul
O fi vrut sa zica "car cinema".
para06
Ii scoti transformatoru ala de 220 , si il legi la baterie:D
marksman
Rugam un moderator sa mute topicul la Cafenea, sa putem "discuta" pe indelete.

Pana atunci, rugam initiatorul sa ne spuna despre ce marca de home cinema este vorba, daca are sau nu telecomanda si daca doreste si instalarea unui LCD.
aditã
radmasa.gif radmasa.gif mai era un filmulet cu o dacia 1310 care avea un home cinema!dvd-ul era incastrat in bord si subwoferul era in portbagaj intr-o galeata!
klaus
Se muta la cafenea, ca mi se pare ca acolo i-e locul, intr-adevar
bion
Cam asa.[attachmentid=1627643154] dar asta mareste X 10 valoarea conservei si e un pic greu de urmarit filmul canda sandelu e in miscare tongue.gif radmasa.gif
Markos
vrei 5.1, 7.1 sau 9.1?

cate difuzoare încap în sandero?
OAP
QUOTE(bogdan_nr2000 @ 24 Jul 2010, 09:43)
Ce mi-ar trebui k sa instalez un home cinema pe sandero ???


O doza mare de tacaneala si mult timp liber

QUOTE(Markos @ 27 Jul 2010, 11:58)
cate difuzoare încap în sandero?
*


Cati elefanti incap in frigider? wink.gif
Alydor
depinde daca scoti sau nu girafa...



Suma respectelor, Alydor
Filip
Revenind, e gresit titlul topciului, trebuia scris "sandero cinema". smile.gif
marksman
dar intrebarea se mentine: ce-ar trebui pentru instalarea unui home cinema pe sandero?
Shush
Pai in primul rand un Sandero si in al doilea rand un home cinema. Fara oricare din astea doua este imposibil.
marksman
@Shush: da' ca sa-l instalezi PE sandero, nu trebuie niste bare de portbagaj? Si e mai bine PE sandero decat SUB sandero; ar fi incomod sa te apleci sub praguri.
bucatzel
1. doua bucati sandero
2. una bucata home cinema.
3. Cutter, bomfaier, scotch. A, da... si niste superglue.
4. Generator de 220. Recomand unul pe motorina, deoarece are eficienta mai mare.

Se ia primul sandero, se fac testele de taiere si dezmembrare. Se monteaza provizoriu homecinema, se vad unde au fost greseli de taiere. Daca se poate, se corecteaza acestea cu scotch, si se pune primul sandero pe vanzare la bursa, cu mentiunea "pregatit de home cinema". Daca nu, se pastreaza ca si platforma de incercare pentru alte proiecte

Se ia al doilea sandero, se taie corect de data aceasta, ca doar avem experienta.
Se monteaza generatorul in portbagaj, dupa care ne prezentam la primul concurs de tuning, castigam, iar cu banii din premiu ne cumparam un al treilea sandero, la care incepem sa montam o plasma de 100" in locul banchetei din spate, participam iar la concursul de tuning, castigam din nou, mai luam un sandero, samd...
Shush
QUOTE(marksman @ 27 Jul 2010, 15:53)
@Shush: da' ca sa-l instalezi PE sandero, nu trebuie niste bare de portbagaj? Si e mai bine PE sandero decat SUB sandero; ar fi incomod sa te apleci sub praguri.
*


Merge si direct fara acele bare. Nu e asa greu un sistem home cinema ca sa afecteze plafonul masinii.
bion
Foto care l-am pus arata o masina care nu cred sa aiba c u r u mai mare ca sandelu. Chestia e pretul wacko.gif
br17rfg
Recomand 5.1 pentru o auditie cat mai placuta.....ai grija sa fie de firma(Sony desigur),daca nu zgomotul produs nu o sa fie cel mai de calitate atunci cand o sa cante Salam Sasesc....
Markos
Oricum, fara floricele, cola si nachos iese un rahat de oum sinema mad.gif

Trebe deci si un cuptor cu microunde si un frigider de-ala mic de hotel.

Intr-un Grand Sandero ar merge toate astea nedumerire.gif
br17rfg
Ai uitat de seminte..... sleep.gif (neaparat Nutline)
IRONICK
Asa ceva trebuie sa isi monteze pe Sandero!

user posted imageuser posted image
bion
Ce tanar erai si aveai si nike rolleyes.gif
IRONICK
radmasa.gif

27 Jul 2010, 22:44:
Este cineva fan JVC?

user posted image
bion
Filipu nu te uita ma ca nu-i frumos . mad.gif Acu esti in depresie acu esti cu ochii la pacat wacko.gif
Filip
Ma credeti sau nu, era cand eram eu mai mic si prin Voluntari unu` d-asta cu bicicleta veche (nu mountain bike), ceva "diamant" sau cum s-or numi biclele astea de pe vremea impuscatului, si avea nene omul in cosul din spate bateria de masina, un casetofon de masina in fata, si niste difuzoare tot de masina, puse pe un suport de lemn sau placaj, nu mai tin bine minte, si mergea asa cu muzica data pe strada.
Acu` serios, cata minte sa ai sa cari greutatea aia dupa tine?
bmwh548
QUOTE(IRONICK @ 27 Jul 2010, 22:42)
radmasa.gif

<span class='edit'>27 Jul 2010, 22:44:</span>
Este cineva fan JVC?
*



Io sunt fan Philips blush.gif

http://www.velocity-media.net/reon/mapa/mapa709.jpg
br17rfg
Mai frumos e asa daca tot vrea pe masina home cinema initiatorul topicului
Markos
eXtenSion, c*rva aia face reclama la Zap! mad.gif
Filip
Si ce, ai avut experiente neplacute cu abonamentele de la ZAPP? radmasa.gif Deci nu pot sa cred! Povesteste-ne! laugh.gif
Markos
nu io ma.


eXtenSion sad.gif
bion
Grecule esti rau. Pai de unde sa stie copchilu` daca nu i-ai desenat mad.gif
Cosmin.nova
a trecut valul de caterinca? laugh.gif acuma hai sa ne gandim...cum pui un home-cinema pe un sandero ????
klaus
Cu mana
corbex
Acu' cam depinde, daca vrei sa-l pui sus de tot, pe plafon, musai sa-l fixezi in suruburi, ti-l ia vintul.
Io pe sandero, pina acum, n-am vazut decit schiuri si biciclete, da' nu vad de nu s-ar putea pune si un cinematograf.
tribunul
De ce vroiai bre sa vezi? elefanti.
OAP
QUOTE(Cosmin.nova @ 28 Jul 2010, 00:28)
a trecut valul de caterinca? laugh.gif acuma hai sa ne gandim...cum pui un home-cinema pe un sandero ????
*


Se cumpara un "invertor" de curent capabil sa "duca" play-erul, LCD-ul si sistemul de boxe. Se conecteaza cablurile duopa schema din manual. Vizionare placuta
corbex
Se are grija ca sandero asta sa fie mai mare decit LCD-ul.
OAP
pai da...Sandero XXL
Markos
acum c-am lamurit-o, putem trece la urmatoarea întrebare: "cum sa-mi mobilez Sandero?"
corbex
Se poate pune un set de mobila "Barbie", cu mileurile aferente sau, si mai bine, o Barbie perfect naturala, care sa nu depaseasca , totusi, lungimea si latimea banchetei din spate.
OAP
Io cred ca in spate ar merge doua matiz pe post de noptiere
tribunul
Nu, ca-s rotunde si-ti versi cafeaua.
OAP
bre, am spus NOPTIERE, de la noapte...cine bea cafea noaptea???? unsure.gif unsure.gif unsure.gif
tribunul
Ok, atunci berea.
bion
Nu bre; noptiere e alea pe care iti pui medicamentele si proteza tongue.gif
Markos
io am vazut niste stickere lipite pe lunete, "Sandero recomanda IKEA" mellow.gif
bion
Megane by Relaxa
Shush
Intai o gresie, un parchet ceva ... apoi mobila
crick
Dupa ce "presiunea" glumitzelor a mai scazut ,sa incercam sa-i dam o mana de ajutor omului ,daca se poate monta si cum.
@bogdan_nr2000,pentru ca ai pus aceasta problema aici,presupun ca nu prea ai tangenta cu electronica si te-ai gandit sa iei "scula" de pe mobila si sa o montezi pe masina.In primul rand o sa ai probleme de alimentare,asa cum stii pe auto este o tensiune unica de alimentare circa 14Vcc,pe cand "home cinema"ul este posibil sa aiba mai multe tensiuni de alimentare(din cei 220Vca alimentatorul obtine toate tensiunile necesare), dar sa zicem ca rezolvi aceasta cu un invertor 14Vcc-220Vca.Cam ce ai vrea sa faci,sa vezi filme pe DVD?In timpul sofatului nu cred ca poti face asta.La o iesire la iarba verde?Mai bine te bucuri de natura si lasi filmele pentru acasa in zilele ploioase.Vrei sa asculti muzica?Asta s-ar putea face,dar iti trebuie inregistrari pe 6 canale pentru a te bucura la maxim de performantele sistemului,bineinteles ca exista functia "prologic 2" care din semnal stereo(2 canale) iti produce artificial semnal pe 6 canale,dar nu prea e cine stie ce.O alta problema este ca sistemul optic de citire(DVD) nu a fost proiectat sa functioneze pe gropile patriei asa ca o sa ai parte numai de franturi de melodii in timpul mersului.O varianta ar fi sa folosesti un amplituner 5.1(sau un simplu amplificator pentru calculator) ,fara unitatea optica si sa iei semnal de la un radio CD auto(proiectat sa nu piarda semnalul la gropi) sau sursa de semnal sa fie o memorie USB.
P.S. Incearca scrierea fara prescurtari,este un forum tehnic si pot apare erori la citire!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.