Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsire SN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Puicula
salutari , am cateva probleme cu rugina la dacia mea supernova sad.gif ( parguri ,portbagaj ) si as dori cateva sfaturi . Etapele vopsirii as vrea. Atat sa nu-mi spuneti sa ma duc la tinichigerie ca nu am bani , o vopsesc acasa . Cateva sfaruti in legatura cu ce smirghel sa folosesc , ce chit , ce vopsea ( calitate ) , ce grund etc . Multumesc si astept pareri si raspunsuri ( eventual un tutorial ).
dorul3t
aceeasi chestie o am si eu.. vreau sa o vopsesc si sa fie facuta de mana mea..
uite topicul in care lumea a completat... dar nu prea vad nimic in plus fata de ce stiam io

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=187493&hl=
Puicula
ms dar poate mai primesc raspunsuri
djasu82
e cam greu sa o faci tu in curte mai ales daca nu ai mai vopsit asa ceva iti trebuie o temperatura constanta de 30 de grade incaperea ventilata ...
Mai bine polis si ceruire iar vopseaua se mentine 6 luni daca se aplica ceara asa cum trebuie.
Puicula
stii cumva ceara cam cat costa si de unde pot sa o iau ? de vopsit stiu sa vopsesc
quick
si eu trebuie sa o vopsesc dar nu ma incumet sa fac treaba asta singur acasa.
ce meseriasi am gasit eu asa mai prapaditi fara brizbrizuri la vopsea fara uscare in cuptor si alte chesti care nu merita masina la ora asta ma duce undeva la1000- 1200 lei pregatit, vopsit cu materialele lor, dar cea mai mare problema ie rugina, trebuie taiat inlocuit sudat ce ai ruginit si nu cred ca i o treaba asa usoara asta, la fel ie si la mine rugina in praguri, aripi spate, aripi fata putin bombata vopseaua sub precis i rugina, astea mai urca pretul destul de mult, plus ce nu se vede ca precis cand incepe sa o curete apar si alte locuri cu rugina.
Tince1290
hai sa ma bag si eu in seama....e complicat sa schimbi culoarea masinii?....legal vorbind....si cam ce acte ar presupune asta?....eventual si ce costuri.....ms
dorul3t
eu as zice ca as putea sa mentin temperatura intrun garaj in care de regula e foarte cald... la mine e chestia de zgarieturi si o singura indoitura... aaa si cateva puncte de rugina pe la aripile spate...
sper sa reusesc... dar asta numai saptamana viitoare.. ca am concediu
melomanuu
QUOTE(Tince1290 @ 24 Jul 2010, 21:32)
hai sa ma bag si eu in seama....e complicat sa schimbi culoarea masinii?....legal vorbind....si cam ce acte ar presupune asta?....eventual si ce costuri.....ms
*




Mergi cu masina la RAR, complectezi o hartie, iti vine un inginer care-ti verifica seriile masinii si care-ti scrie pe foaia aia ce o complectezi culoarea. Mergi la ghiseu platesti 80 ron dai cartea si hartiile alea si a 2-a zi mergi dupa carte in care o sa ai trecuta culoarea masinii. Mai departe nu stiu sa-ti spun ca eu am dat actele la firma ca trebuia sa transfer masina pe numele meu
Tince1290
multumesc 04.gif
robert1991
eu zic ca nu are rost sa va chinuiti acasa! doar daca va pricepeti foarte bine! si aveti si scule! cum ar fi pistol.. decat sa faceti acasa mai bine gasiti un nea dorel care totusi stie ce face si cu 2 mil o faceti.. daca e sa o faci acasa fa o lista cu materialele care iti trebuie si aduna-le! ai sa fii uimit cat dai pe ele smile.gif eu am dat pe o cutie de lac de 1 kg , intaritor si diluant 97 lei .. aproape 1 mil! mai adaugi vopseaua care nu este deloc ieftina..grund , chit.. parerea mea este ca nu se merita..acum faceti cum stiti tongue.gif daca pe unde aveti rugina se rupe tabla ce faceti? puteti suda acasa alta in loc?

LE : daca aveti doar mici retusuri merge..dar la zone mai mari...
dorul3t
io n-am gauri de soricei... doar zgarieturi o infundatura mica de tot pe linia de pe mijlocul aripii si la aripa de pe stanga mi s-a umflat vopseaua.. deci clar... rugina... si banuiesc ca si pe stanga trebuie sa apara.. smile.gif in rest... totul e cum a fost la inceput
robert1991
o poti face acasa! presupun ca vopsesti cu spray .. o sa se vada o diferenta intre culori..dar decat rugina sau zgarieturi mai bine asa..bafta!
dorul3t
nu cu spray... am pistol... compresor la 6 bari... masina de finisat..
deci nu duc lipsa de scule..
smile.gif
robert1991
atunci apuca-te de ea... bafta!
dorul3t
mersi wink.gif
ionijhonnie
QUOTE(Tince1290 @ 24 Jul 2010, 20:32)
hai sa ma bag si eu in seama....e complicat sa schimbi culoarea masinii?....legal vorbind....si cam ce acte ar presupune asta?....eventual si ce costuri.....ms
*




legal nu este prea complicat; dar costa... materiale, vopsea, manopera, legalizare...

pe vremea lu' ceasca, era nshpa rau de tot sa schimbi culoarea masinii... acum este mult mai simplu. Intereseaza-te la politie sau la RAR.

Costuri totale cam la 2500 RON daca o faci singur, la service cam 5000 RON.
Maskatu
Tince, te dau banii afara din casa? Cu banii necesari vopsitului, ii pui ca diferenta, vinzi masina ta si iti cumperi solenza. Chiar nu se merita sa mai vopsesti o super nova.
djasu82
ma tu ai boala la solenza de la spui la toti sa-si cumpere solenza biggrin.gif pai cu bani luati de pe sn si cu restu cumperi logan sau ceva strain . Nu stiu de ce romanul dispera ... o sa scada preturile si mai mult fiindca o sa creasca intretinerea si se observa ca pe drumuri circulatia a devenit lejera.
Iar solenza nu as recomanda ca in mare e la fel ca sn numai ca si asta are hibele ei si are destule .
La anu loganul 1.6 8v o sa-l cumparati la 3400 de euro negociabil si e destul de ok.
Maskatu
Am mers cu solenza si este cu mult peste super nova la toate capitolele. Si nu este o parere subiectiva, ci realitatea. Usile se inchid bine dupa atatia ani, nu ca la dsn. Nu scartaie atat de multe prin interior, plasticele sunt mult mai calitive, etc. Ce n-as da sa am si eu ac-ul pe care il are solenza... wub.gif Sau bordul... etc. rolleyes.gif Sa mai zic de tabla mult mai buna care nu rugineste? Just wet dreams.... ohmy.gif
quick
poate ai prins o solnita intretinuta, stai linistit ca am condus si eu solnita si nu difera cu mult, tabla ie mai bine tratata si nu rugineste asa usor da in rest nimic nu difera dupa mine nu se merita tranzitia de la sn la solnita, la logan da. cat depre bord mi se pare de 10 ori mai fain bordu de sn ca de solenta doar ca la sn ie un plastic urat deaia poate arata si urat, mai ales pe consola centrala da fiecare cu placerile lui, gusturile nu se discuta.biggrin.gif
djasu82
QUOTE(Maskatu @ 31 Jul 2010, 21:55)
Am mers cu solenza si este cu mult peste super nova la toate capitolele. Si nu este o parere subiectiva, ci realitatea. Usile se inchid bine dupa atatia ani, nu ca la dsn. Nu scartaie atat de multe prin interior, plasticele sunt mult mai calitive, etc. Ce n-as da sa am si eu ac-ul pe care il are solenza...  wub.gif Sau bordul... etc.  rolleyes.gif Sa mai zic de tabla mult mai buna care nu rugineste? Just wet dreams....  ohmy.gif
*


pune bord de slz si aia e biggrin.gif legat de tabla stai u linistit ca rugineste nu mai tine parte sunt destui care s-au plans se plang si nu numai la slz ci si la ata laudatul logan.
Doar la plastice nu te contrazic biggrin.gif am spus daca pun mana pe una pe la dezmembrari o chelesc de toate cele de pe interior fiindca si pe mine ma dispera plasticele.
Am luat de la un amic un feon care da aer cald de la 300-600 de grade si sa vad cum trag plasticele pe masina ca am unele bucati care stau rau deformate.
A daca s-ar gasi o slz care are aer , servo geamuri eletrice oglinzi eletrice si abs desi nu am vaszut nici una cu abs ca doar pe logan s-a montat as mai zice jos palaria biggrin.gif
alprazolam_2002
am avut dsn confort 02 din 2005 pana in 04.2010.am trecut la slz.sincer mi-e dor de supernova mea...noroc, ca mai am o dsn clima pe care trebuie s-o dezmembrez si o mai conduc din cand in cand prin cartier.prin urmare intre dsn si slz nu-i mare diferenta,slz are in plus servo directie si caroseria putin diferita atat ca avantaje.in rest cred ca este sub dsn.parerea mea.
Maskatu
Daca ai vreo solenza care a fost birjarita si nu a fost deloc ingrijita, si piese neschimbate la timp, te cred ca vrei dsn, dar nu mai comparati super nova cu solenza ca nu este chiar acelasi lucru, mai ales ca sunt si mai noi cu 1-2-3 ani fata de dsn. wacko.gif
coco_blondu
asa sii?....mie imi place supernova mai mult decat solenza.....de 100 de ori;)
djasu82
e da diferenta la plafon fata de sn e ca are pe mijloc o tabla mai lata cea ce se poate monta si la noi e la fel si deci se poate monta pe spate plasticele de la difuzoare si pentru polita la fel se pot monta bordul de slz se poate baga pe sn aeroterma la fel pana si servo.
Am vazut la un amic o super nova echipata cu servo si bord de slz pe sn mi-a placut ce sa mai .
Era pe gustul meu ambreaj hidraulic ,servo, si clima.
Eu nu am dat de bord de slz ca pe ala il montam cu tot cu clima asta mai mult de amuzament biggrin.gif
Maskatu vezi ca daca iti pui in spate bara in x si dupa aceea inca o bara pe bradele de deasupra lu x zgomotoul a disparut complet , la mine s-a cunoscut instant dupa ce am montat bara.
Ce mai are solenza de sn intre scaune sunt sudate niste bare pe mijloc din tabla ... pare mai legata decat sn-ul si totusi si ea troncane s-a vazut pe topicuri la noi ca s-a mai adus imbunatatiri si la slz.
Mie unu nu-mi place la bordul de slz doar atat unde e pozitionat casul pare aiurea biggrin.gif a si machiuca de la schimbator zici ai schimbator de raba.
Maskatu
Super nova nu are asa ceva:
[attachmentid=1627644796] [attachmentid=1627644795] [attachmentid=1627644794] [attachmentid=1627644797]

Nu va place solenza, in schimb va montati pe super nova oglinzi de solenza degivrate, geamuri electrice de solenza, bandouri laterale de solenza, chedere de solenza, si visati la ac de solenza, bord de solenza si interior de solenza, iar exemplele pot continua.

Asta cum vine ca eu sunt mai greu de cap si nu pricep...? Mai ramane sa spuneti ca nici loganul nu este cu mult peste super nova. Si sunt sigur ca majoritatea care isi dau cu parerea, habar nu au de logan/solenza si de condus asa ceva nici nu mai zic... dar in fine. smile.gif
Fishy
QUOTE(djasu82 @ 31 Jul 2010, 21:51)
La anu loganul 1.6 8v o sa-l cumparati la 3400 de euro negociabil si e destul de ok.
*


Defapt se gasesc si acum. Au scazut extrem de mult preturile la logan, chiar acu' cateva zile ma uitam. Am vazut chiar si logan 1.6 16V la 3500E daca imi aduc bine aminte.
Slz e masina buna si mult mai inchegata decat SN. Am avut ocazia sa merg de curand cu una si singurele aspecte care nu mi-au placut au fost ambreajul si cutia de viteze. Ma numar printre cei fideli ambreajului hidraulic de la SN biggrin.gif. Intradevar, ce bine era daca avea si SN plasticile bordului ca la SLZ si design-ul de SN. Alt lucru care nu imi place sunt acele stopuri oribile mellow.gif.
djasu82
ce arati tu despre asa zisa ranforsare am si eu pe a mea biggrin.gif ce nu am e la plafon tabla lata fiindca e tabla nu fier am pus mana la un amic .
Si nu te inteleg de ce as da o masina cu un numar mic de km si bine intretinuta pe o rampandula de slz care dumnezeu stie ce a patit in decursul anilor care au trecut.
Pai decat slz mai bine logan pentru multi asta as recomanda eu sau ceva strain.
Mi-ar fi placut daca o cumparam atunci cand a iesit din fabrica dar deja aveam sn-ul.
Daca tu vrei slz si iar sa bagi bani in ea precum ai facut in sn e treaba ta totusi un logan e peste slz , sn dar toate au hibe ... daca nu sunt intretinute ruginesc in primi 5 ani.
milanezu
salutare acum 2 sapt am vopsit si eu supernova mea defapt eu am pregatiti in totalitate si am lasat meseriasu sa o vopseasca a iesit super

4 Sep 2010, 16:35:
in prima faza am fost la magazin si mi-am luat solutie pt indepartarea ruginiii este 25 lei foarte calumea eu am avut probleme cu aripa dr spare aparuse ceva rugiona am curatato bine de rugina i-am dat si cu flexul sa rupa toata rugina apoi i-am dat cu acea solutie su dupa ce s-a uscat am dat cu fibra de sticla supa care kit a iesit ok sper un timp sa nu mai apara rugina
Hacker
ceva poze erau mult mai explicative, sa ne spui si noua de solutie, cum ii spune.. Felicitari !!!
slash21
as vrea sa imi fac si eu aripa spate dreapta,mi-am luat kit,spray,smirghel de apa,spatule de intins kit-ul etc.dar as vrea sa stiu dupa ce curat rugina,aplic kit-ul si il finisez dupaia dau direct cu spray sau mai trebuie ceva? va rog ajutati-ma.
Relu_GTT
inainte de vopsea dai un strat de filler ca altfel nu prinde bine vopseaua si se poate exfolia, plus ca poti vedea inainte de aplicarea vopselei finale daca ai finisat bine, daca nu mai slefuiesti din nou pana iese bine, ca se si usuca repede fillerul
dorul3t
filleru e bun ca mai acopera si porii din kit... si nu ii da voie sa crape... e elastic
slash21
am fost astazi la piese auto si am luat filler sper ca e bun,vanzatoarea mi-a zis ca e bun ca sa vandut f.bine.acum astept sa se indrepte putin vremea si ma apuc de ea smile.gif multumesc pt ajutorul acordat happy.gif[attachmentid=1627665033]
Relu_GTT
eu cand am vopsit jantele am folosit unul de la Kober exact ca cel din poza postata de mine, e foarte bun, la berlina unui var am vopsit jantele direct fara filler inainte si in cateva luni s-a cojit aproape toata vopseaua din cauza ca nu a fost aplicat filler inainte, la jantele mele vopseaua e intacta si acum dupa aproape 2 ani
slash21
arata bn janta,avand in vedere ca are 2 ani de cand ai vopsit-o.abia astept sa se faca timp frumos sa o vopsesc si pe a mea si pe alu cumnatu meu care si-o facut rezervare.
djasu82
cred ca da faliment servicurile ca ne ia pielea de pe noi daca am dori sa ne vopsim masinile . Eu unu nu ma mai risc cand mia spus un coleg ca ma duce la 25 de milioane am zis lasa o asa o polisare si o ceruire o mentine mult mai bine si ma scot cu 100 de lei.
serviccom
Filerul ala se mai numeste si spritchit si nu e bine sa il dai in strat gros pentru ca la fel se intampla, se cojeste. Dupa ce se da, se lasa sa se usuce bine, se mai retuseaza cu chit pe unde mai e nevoie, iar la sfarsit se matuie toata suprafata pe care s-a aplicat cu smirghel cel putin de 400 si cu apa. Trebuie degresat la fiecare operatie cu benzina curata sau spirt, chiar si cand se da chit, la o eventuala a doua mana sau a treia. Daca nu se degreseaza bine, vopseaua plesneste si sare de-acolo.
dorul3t
foarte bine serviccom...
uite domne.. un consatean de-al meu.. din rosiorii de vede..
am uitat sa ma semnez ca sunt din rosiori de vede dar muncesc la timisoara.. smile.gif
pe 23 vin acasa biggrin.gif
serviccom
"Consatean", eu stiu ca fata de Timisoara asa pare, dar totusi e un mic municipiu, bafta biggrin.gif
Lupamuttley
In bucuresti cunoaste cineva unde pot vopsi masina+tinichigerie ?Si ce pret la dus ?
Maskatu
TOATĂ mașina?? M-am interesat și eu anul trecut de vopsit toată mașină la un "vopsitor de cartier" și îmi cerea vreo 2000-2500 roni, și parcă fără materiale, doar manoperă. În service pentru o dacie (chiar dacă-i 1300 sau logan) prețul este în jur de mia de euroi. Ar mai rămâne o ultimă variantă, un vopsitor cu mână bună, care are nevoie rapidă de bani, să zicem că ieși undeva la 800-1000 ron fără materiale...
coco_blondu
am eu pe cineva
kre face cu 25 de mil
toata masina cu tot cu vopsea..luata...atat cere cu totu!!
quick
cu tot cu reparat(taiat/sudat/chituit) zecile de gauri din cauza ruginei????
Lupamuttley
miai luat cuvintele din gura...de asemenea daca imi da si cu antifon pe sub ea... si de asemenea cel mai important.. Vopsit exterior sau total ? adica ..usi date jos/parbriz.geamuri...etc
serviccom
Asa si trebuie procedat cand vopsesti o masina. Eu asa am procedat la a mea, am scos absolut tot din ea, din usi, mai putin bordul, care l-am izolat si mocheta fata ca avea o brida si trebuia sa mai demintez si de prin bord ca sa o desfac, in rest taraba. Antifonareaq pe jos nu e necesara complet, decat unde este rugina, sau sarit cel din fabrica, se curata bine si se face local, la fel si interior.
coco_blondu
banuiesc k asa face habar n-am...antifon e separat de vopsit nu e obligat......eu l-am intrebat din curiozitate pt mn..si mi-a zis intre 25 si 30 mil tot...acuma nu cred k iti indreapta o lovitura de tabla e indoita grav....aia e contra cost banuiesc...oricum el vede masina si-ti zice pretu si ce face din pretu ala..
serviccom
Oare are clienti la banii aia, ar trebui sa iasa masina impecabil, sa nu-i gasesti cusur si in plus sa cumpere si materialele, dar ar trebui sa te interesezi sa vezi cu ce vopsea lucreaza, materiale in general.
Cosmin.nova
adica 30 de milioane vopsitul..? jumatate din valoarea masinii sau poate mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.