Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consumatorii Mari deregleaza instrumentele de bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
Salut

am observat ca atunci cand aprind farurile, chiar si pe faza scurta, indicatorul de nivel din rezervor precum si cel de temperatura a apei si presiune a upeiului cresc cam 2-3 mm de cursa.

Mai nou am instalat un turometru si un voltmetru digitale si chiar si acestea isi micsoreaza valoarea indicata.

Este normal acest comportament? Ce pot face pentru a atenua/elimina aceasta problema?
baciudibaciu
posibil sa fie o problema in alternator . asa ceva am avut de rezolvat in urma cu ceva timp
mai concret problema este/a fost la diodele din alternator
ghitza
asa si la mine afecteaza turometru adica oscileaza cand aprind farurile sau pun frana dar nu incontinuu are momente am dacie cu injectie
krapcarasu
masa
ghitza
care masa Krapcarasule?nu imi dau seama
Ciorapel
Cred că vroia să spună : „măsa!” ... ceva gen ... ”damn!” laugh.gif
ghitza
totusi care msa?
gabimilo1
Verificati cablul de masa care face legatura dintre alternator si caroseria masinii. La fel si legatura la masa a instalatiei de bord.Din cite imi amintesc este un surub undeva sub bord pe partea soferului unde se leaga un cablu de culoare neagra.Curatati de rugina locurile unde se leaga aceste cabluri si fixati-le foarte bine cu piulitele .
ghitza
mss mult o sa ma uit sa vad care ii treaba
krapcarasu
QUOTE(gabimilo1 @ 25 Jul 2010, 16:19)
Verificati cablul de masa care face legatura dintre alternator si caroseria masinii. La fel si legatura la masa a instalatiei de bord.Din cite imi amintesc este un surub undeva sub bord pe partea soferului unde se leaga un cablu de culoare neagra.Curatati de rugina locurile unde se leaga aceste cabluri si fixati-le foarte bine cu piulitele .
*


da asta, scuze, ma grabeam
al1n
acum o saptamana aveam un indicator le turometru mai vechi si mergea fara oscilatii, acum am un turometru mai nou ca la acelea pe injectie si imi oscileaza cand pun faza scurta si apas frana , dar si la alti consumatori. daca nu am faza scurta si am doar pozitii oscileaza putin si daca nu sunt aprinse nici astea pot sa apas si frana, semnalizez, marsarier si nu oscileaza deloc. cred ca sunt mai proaste de felul lor, am mai vazut dacii pe injectie si aveau aceeashi problema la turometru. totusi bine ca nu afecteaza in mers in nici un fel.
Snoopz
Cablul acela de masa ar putea fi cauza urmatoarelor probleme?
Cand aprind avariile imi palpaie plafonierele..cand accelerez devin mai luminoase instrumentele de bord(nu e sesizabil,dar ma enerveaza ..ca nu ar trebui sa faca asa ) si multe chestii minore..dar enervante biggrin.gif
ghitza
al1n:exact asa face si la mine ,am vbit cu userul biggyy care zicea ca sunt de vina 2 condensatori electrolitici de pe placa turometrului care trebuie schimbati ,o sa verific si eu masa prima data
laur_cos
@ Snoopz, s-ar putea sa fie firul de masa de la alternator, sa fie curatat bine
@ tatuci, nu ai masa suficienta, ori pierde pe la aparatul de bord ori pe la faruri.
dorul3t
eu am:
cand franez si am motorul la relanti se simte la lumini.. si in bord si la faruri..
daca pun avariile la fel...
si daca turez motorul se intareste luminile...

problema... din cate a-ti zis voi... e masa de la alternator.. frumos ar fii sa o schimb nu?
altceva ar mai fii?
variable_dynamics
Nu stiu cat de frumos ar fi sa refaci masa electrica....dar in mod sigur ar fi util! wink.gif
La fel de util(nu stiu cat de frumos insa) ar fi sa masori si caderea de tensiune pe traseul electric de "+ Vcc" de la alternator la baterie.

Spor la reparatii!
Numai bine.
ghitza
variable:la treaba cu oscilatul turometrului la inectie vbesc.am inteles ca r fi de vina condensatorii din montajul lui,totusi vreau sa verific masa prima data .oscileaza si in mers si cand apas frana sau semnalizez si cand aprind sau sting farurile oscileaza pana in 4000 coboara si tot asa
al1n
ghitza: mie imi face asa pe turometrul care il am acum (cel de injectie). pe turometrul vechi nu facea asa si nu pot zice ca a aparut in timp, am observat de prima data cand l-am schimbat.
si chestia cu farurile carora le scade intensitatea luminii la franare sau la ralanti asta o patesc si eu si cred ca e din alternator.
ghitza
pai si mie turometrul tot de injectie este.o sa ma pun sa ii schimb condensatorii de pe placa la indemnele lui byggy
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.