Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bord Clio pe supernova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
and_rei
de o vreme incoace ma tot gandesc sa-mi schimb ceasurile din bord.am vazut cum arata cele de logan ; frumusel da parca nu stiu mi se pare asa...asa ca mi-a venit o idee.cum ar arata cele de clio? happy.gif am inteles ca merg ceasurile de clio 2.am cautat pe google cateva poze si parca sunt mai frumoase ca cele de logan (parerea mea).i-a mai venit cuiva ideea asta de as monta ceasuri de clio pe dsn?

si cateva poze...
Euinsumi
QUOTE(ianys_andrey @ 29 Jul 2010, 18:57)
cum ar arata cele de clio? happy.gif  am inteles ca merg ceasurile de clio 2.



Super ! Mai castigi niste cai in plus ! wacko.gif
SERGIULICA04FUX
de ce esti carcotas, ce crezi ca dovedesti prin asta?
fiecare fae cum crede el doreste niste pareri nu carcoteli de genu "castici ceva cai in plus!". eu ii admir pe cei ce vin cu idei bune si dupa aceea le pun si in practica.
oricum ar da bine ceasurile de clio pe sn.
evolio
parerea mea este ca bordul de supernova este destul de reusit din punctul meu de vedere (nu vb de altii) iar schimbarea aceasta de bord mi se pare destul aiurea adica dak la astea am inceput sa schimbam ceasurile din bord si totul in mod special stau si ma gandesc la cele mai performante oare ce vom putea face. Dar asta este doar parerea mea iar faza cu bordul de Logan merge dak stii sa faci acel bord sa arate cat de cat coolspeak.gif insa la unii lucrarea este de mantuiala dar am cam deviat de la subiect. Inca odata asta e doar parerea mea..... sleep.gif
Euinsumi
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 29 Jul 2010, 19:18)
eu ii admir pe cei ce vin cu idei bune si dupa aceea le pun si in practica.
oricum ar da bine ceasurile de clio pe sn.




Si eu ii admir , n-am nimic cu ei , dar mi-e mila de masinile astea chinuite si sorcovite la maxim. Daca ar da bine bordul de clio , ar merge si niste oglinzi , ca sunt mai aerodinamice , deci intampina mai putina forta si castiga cai in plus. Ce am gresit ? Daca mai adaugi si o antena daia smechera ca la bmw , iar ai de castigat , plus ca te simti extraordinar la volan conducand o asemenea bijuterie . Partea mai nasoala e cand realizezi ca n-ai bani de alta marca si esti nevoit sa faci tot felul de ghidusii sa'ti sorcovesti masina....

Revenind la subiect , abia astept sa vad cum arata un bord de clio pe Dacie, cu toate ca eu i'as pune de M3, da e mai greu de gasit.
evolio
inca ceva bordul din img are viteza pana la 250 excl.gif pentru ce anume sa fie bune pentru DSN care sa fim seriosi poate in cadere libera sa prinda radmasa.gif radmasa.gif
Tince1290
din punct de vedere al mufelor nu stiu ce sa zic pentru ca nu am demontat niciunul dar imi inchipui ca e asemanator cu ce e la logan....adica presupun ca trebuie sa faci cam aceleasi modificari...legat de forma insa...am facut niste masuratori...in primul rand ca forma nu se prea potrivesc...sunt diferente mici dar sunt...

cel de supernova are forma trapezoidala in timp ce pe clio ceasul este mai rotunjit la capete si pare a avea o mica bolta (forma de curcubeu)...am trasat si niste contururi...la ceasuri in sine respectiv la sticla....se paote vedea ca la clio ceasul este foarte aproape de sticla si are alt unghi, fiind pozitionat mai sus ca la supernova

poze originale:

[attachmentid=1627644032] [attachmentid=1627644034]

si cu contur (nu am o mana foarte fina tongue.gif)

[attachmentid=1627644035] [attachmentid=1627644036]


cat despre dimensiune...care nu se poate lua foarte exact fara demontare....pot spune ca sunt la fel...mici diferente dupa masuratorile pe sticla....

supernova:
-lungime 29.5 cm jos si 29 cm sus
-latime 12 cm la capete si 13 la mijloc

clio (mai exacte datorita ceasurilor care au aceasi forma ca si sticla)
-lungime 31.5 cm pe centru si in jur de 30 jos si sus
-latime 12 cm la capete si 13 cm pe mijloc


[attachmentid=1627644037] [attachmentid=1627644038] [attachmentid=1627644040] [attachmentid=1627644041]


cat despre ceasuri ca aspect eu zic ca arata mai bine cele de clio....mai ales noaptea....cele de supernova au un usor aspect invechit...mai ales ca sunt destul de slabut iluminate....cel mai mult la sn imi place turometrul (mie personal)....eu zic ca poti experimenta....dar daca vreo sa pui apoi leduri sau sa le faci vreun fel de tuning consider ca mai bune sunt cele de logan....arata mai bine asa cum le-a facut djasu...cu albastru si limbi rosii....astea de clio arata mai bine stoc...zic eu

[attachmentid=1627644045]

aaa...si incu un aspect..sa iei in considerare faptul ca majoritatea martorilor la clio sunt chiar pe margini...foarte putini pe centru....deci acei 2 centimetrii in lungime e posibil sa te incurce tongue.gif


EDIT: pozele sunt facute la un clio symbol 2 din 2004
Euinsumi
QUOTE(evolio @ 29 Jul 2010, 19:35)
inca ceva bordul din img are viteza pana la 250 excl.gif  pentru ce anume sa fie bune pentru DSN care sa fim seriosi poate in cadere libera sa prinda  radmasa.gif  radmasa.gif




Inca n'ai prins smenul...ceasurile ti le faci acasa pe calculator. cool.gif
fuzzzy
QUOTE(Euinsumi @ 29 Jul 2010, 20:01)
Super ! Mai castigi niste cai in plus ! wacko.gif
*



Stimabile, care ar fi problema ta? Mergeti inapoi la calutii putere castigati prin briz-brizuri si show-ul de taximetrist fara vechime... bordul de logan se potriveste pe supernova, cel de duster la fel... cel de clio de ce nu s-ar potrivi estetic? Stimate critic literar ce esteti... daca aruncati o privire pe forum o sa vedeti ca au mai fost solenze cu bord de clio, supernovele ce au? Stimabile, decat o opinie aruncata la misto si fara nici o valoare critica, ci doar emanand mirosuri pestilentiale, va recomand "x"-ul acela din dreapta sus cand mai deschideti acest forum...

O seara faina!
and_rei
nu vreau sa fac nici un pic de tuning.montarea ceasurilor de clio sau logan este chiar o imbunatatire atata timp cat este facut reglat si finisat asa cum trebuie

@cat pt domnul euinsumi nu pot sa spun nimic.omul isi spune parerea ca doar asa scrie in titlul topicului "sfaturi pareri etc...".si eu sunt impotriva celor care isi impopotioneaza masinile.oricum nu cred ca montarea unor ceasuri de logan sau clio reprezinta o cocalarie sau mai stiu eu ce
Tince1290
am citit asa printre randuri topicul de la solenza si spuneau acolo ca nu toate ceasurile de clio merg....depinde de care...din cate am inteles exista o diferenta nu doar la generatie (clio 1,2,3) ci si la modele intre el (campus, symbol) si la anii de fabricatie (in cadrul generatiei 2 au existat 2 modele ce ceasuri)....deci daca vrei de clio 2 exista 4 modele....si tot acolo am citit cum ca unele nu s-ar potrivii deloc (dpdv al mufelor si al adaptarilor...parca cele de pe campus nu merg iar cele de pe symbol sunt ca la lofan)...deci e delicata problema....trebuie sa ne mai documentam...poate sare cineva in ajutor cu niste date tehnice...n-ar strica biggrin.gif
SERGIULICA04FUX
mare dreptate fuzzy, eu nu am vrut sa ii spun pe fatza, dar tu i-ai spus-o fara scrupule.la faza asta nu avea dreptate colegul nostru, inloc sa-l incurajeze pe yanis, ii taie craca cu chestii de genu: Mai castigi niste cai in plus ! , dar ce sa facem astia suntem , de aia in fiecare zi mai pierdem cate unu de pe forum, din cauza criticilor. oricum eu de abia astept sa vad cum functioneza bordul de clio pt sn
Euinsumi
[quote=ianys_andrey,29 Jul 2010, 20:14]
montarea ceasurilor de clio sau logan este chiar o imbunatatire atata timp cat este facut reglat si finisat asa cum trebuie
[/quote]

Care ar fi imbunatatirea in cazul de fata ? Gandeste'te ca sunt doua conserve diferite . Sa le aduci la aceeasi forma , ori turtesti una , ori o deformezi pe cealalta. Intr-un final , iti va iesi o bulibaseala de luat in seama. Oricum , e masina ta , poti sa-i pui si instalatie de pom daca vrei, nu ma deranjeaza..
[/quote]
SERGIULICA04FUX
eu iti dau ex sn meu care are 200000 km si arata f bine , fapt ce il pot confirma si colegi de club de la cluj, asa ca mai ai pana ce o sa ajungi la nivelul sn meu, a lui tince, sau a lui uku.asa ca iti spun eu ca daca vad ca functioneza la careva bordul de clio o sa-mi pun si eu, in scimb cel de logan nu mi=l trebuie de ce nu indica corect nivelul de benzina
Euinsumi
QUOTE(Tince1290 @ 29 Jul 2010, 20:19)
lasa mah....ca ai tu nova....bravo tie...a ta e mai stralucita



Stralucita nu e sa stii , e mai proasta ca sn , dar macar as incerca sa-i aduc unele imbunatatiri la partea tehnica , nu sa o fac "masina timpului". Gata , va las in pace sa nu ma luati in nume de rau.
Tince1290
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 29 Jul 2010, 21:26)
eu iti dau ex sn meu care are 200000 km si arata f bine , fapt ce il pot confirma si colegi de club de la cluj, asa ca mai ai pana ce o sa ajungi la nivelul sn meu, a lui tince, sau a lui uku.asa ca iti spun eu ca daca vad ca functioneza la careva bordul de clio o sa-mi pun si eu, in scimb cel de logan nu mi=l trebuie de ce nu indica corect nivelul de benzina
*



confirm....pana la urma daca nu-ti pasa de ce te-ai bagat repede aici in seama?...

sergiu daca iti pui tu bine-inteles ca ma ajuti sa-mi pun si eu tongue.gif...probabil nu sti dar eu am vrut sa-mi pun la un moment dat de logan...dar am renuntat ca nu am gasit pe nimeni dispus sa faca toate modificarile tongue.gif
Maskatu
Din experientele esuate avute cu ceasurile de logan pe al meu dsn, si mai ales pentru faptul ca am renuntat la ele si am revenit la cele stock, iti recomand prieteneste sa nu iti montezi. O sa pierzi reglajul de la faruri si o sa trebuiasca sa faci o tona de modificari la cabluri si la prindere care va fi cu totul alta.
Euinsumi
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 29 Jul 2010, 20:26)
eu iti dau ex sn meu care are 200000 km si arata f bine , fapt ce il pot confirma si colegi de club de la cluj, asa ca mai ai pana ce o sa ajungi la nivelul sn meu, a lui tince, sau a lui uku.asa ca iti spun eu ca daca vad ca functioneza la careva bordul de clio o sa-mi pun si eu, in scimb cel de logan nu mi=l trebuie de ce nu indica corect nivelul de benzina



Sa-l stapanesti sanatos ! Ce intelegi tu prin "imbunatatire" ? Ma refer la bordul de Clio pe sn.
SERGIULICA04FUX
ce inteleg prin imbunatatire la bordul de clio pe sn: -iti arata consumul pe ultima 100km, consum instant, dinstanta care o poti parcurge cu combustibilul pe care il ai in rezervor si multe altele, ceea ce bordul de sn nu ti le oferam, deci si prin urmare este o imbunatatire foarte utila dupa parerea mea. eu ti-am dat niste argumente, dar eu cred ca tu de aia te-ai luat in gura cu noi ca sa-ti faci cat mai multe posturi. macar de le faceai cu folos nu sa iriti membrii forumului
Maskatu
Euinsumi, daca ai ceva de spus (on topic) poti sa spui, daca nu (off topic) , nu. Este problema fiecaruia ce doreste sa faca masinii. Daca vrea sa ii dea foc poate sa ii dea foc, pentru ca este a lui si face ce doreste cu ea (masina).

daca se continua cu off topicul se inchide
Euinsumi
Maskatule , imi cer scuze pentru off-topic. Ma retrag , m-am lamurit. Poti sterge tot ce este in plus.

S'auzim de bine !
SERGIULICA04FUX
lasa masky ca i-am dat acum niste argumnete, vreau sa vad ce spune acum ca din cauza lui am deviat toti de la subiectul topicului, si sa di on topic cam cat costa un bord de clio?? aveti idee? ca m-am ambitionat si vreau sa fac eu primul pas in acthizitionarea lui si montarea pe sn.
and_rei
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 29 Jul 2010, 20:43)
ce inteleg prin imbunatatire la bordul de clio pe sn: -iti arata consumul pe ultima 100km, consum instant, dinstanta care o poti parcurge cu combustibilul pe care il ai in rezervor si multe altele, ceea ce bordul de sn nu ti le oferam,
*



uite de ce vreau eu sa montez acele ceasuri.are cineva vreo carte tehnica de clio?

@maskat de ce sa se inchida cand se poate aplica regulamentul forumului?

@sergiu maine trec pe la dezmembrari.revin cu preturile
Maskatu
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 29 Jul 2010, 21:43)
ce inteleg prin imbunatatire la bordul de clio pe sn: -iti arata consumul pe ultima 100km, consum instant, dinstanta care o poti parcurge cu combustibilul pe care il ai in rezervor si multe altele, ceea ce bordul de sn nu ti le oferam, deci si prin urmare este o imbunatatire foarte utila dupa parerea mea. eu ti-am dat niste argumente, dar eu cred ca tu de aia te-ai luat in gura cu noi ca sa-ti faci cat mai multe posturi. macar de le faceai cu folos nu sa iriti membrii forumului
*


Intr-adevar unul din marile avantaje este cb-ul si eventual ci-ul pe care nu il consider extrem de util, dar ramane cb-ul...

Problema mare se pune la conexiunea dintre mufele de pe super nova si ceasul de clio. Probabil ca ceasul de clio are tot 2 mufe ca si ceasul de logan care este defapt preluat de pe renault (nu mai stiu ce model). In orice caz ai nevoie de schema ceasurilor de clio pe care ai vrea sa le montezi.

Avand in vedere ca ceasurile astea au afisajul benzinei pe ac, s-ar putea sa scapi de problema care o are ceasul de logan pe dsn la benzina, dar nu cred ca la clio rezervorul este tot fix de 44 litri..... asa ca s-ar putea sa apara si aici diferente.
Euinsumi
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 29 Jul 2010, 20:43)
ce inteleg prin imbunatatire la bordul de clio pe sn:




Mestere , ce zici tu acolo sunt teorii , atat , deci teoretic ai dreptate , practic nu. Ca sa-ti arate toate minunatiile prezentate de tine , tine cont de un singur lucru: in afara de bord , mai ai nevoie de piesa de rezistenta . wink.gif Acu' sa te vaz.
Maskatu
Ceasurile nu cred ca ar fi greu de procurat. Gasesti "usor" prin parcurile de dezmembrari. Eventual si o masca de nova gt, pentru incadrea mai corecta in bord, la fel cum am facut cu ceasurile de logan.

Daca faci rost de schema de la ceasurile de clio, iei la rand fir cu fir si le montezi usor. Cea mai mare provocare este insa incadrarea FIZICA in bord. De functionalitatea lui nu se pun probleme mari.

As avea dubii in ceea ce priveste afisajul benzinei. Am spus si mai sus, nu cred ca clio-ul are tot 44 de litri , asa ca s-ar putea sa apara mici diferente, dar dat fiind ca are afisaj pe limba si nu digital, diferentele s-ar putea sa fie mai mici fata de cele de la ceasurile de logan.
Euinsumi
QUOTE(Maskatu @ 29 Jul 2010, 20:51)


Avand in vedere ca ceasurile astea au afisajul benzinei pe ac, s-ar putea sa scapi de problema care o are ceasul de logan pe dsn la benzina, dar nu cred ca la clio rezervorul este tot fix de 44 litri..... asa ca s-ar putea sa apara si aici diferente.



Nu s'ar putea ...sigur apar. Automat ai nevoie si de sonda originala. Dar treaba nu e terminata complet. ph34r.gif
Maskatu
Nu neaparat. Se poate ajusta cu rezistente. Depinde de cati litri este rezervorul de pe clio. Cu cat mai aproape de cel al super novei, cu atat devine eroarea mai mica.
Euinsumi
QUOTE(Maskatu @ 29 Jul 2010, 20:57)
As avea dubii in ceea ce priveste afisajul benzinei.



Si eu. Hai ca nivelul poate ti-l indica cat de cat bine , dar cel de consum ?
and_rei
am inteles ca problema rezervorului poate fi rezolvata asa cum ai zis tu maskat cu rezistente.chestia ca afisajul rezervorului este pe ac e mai bine.

despre masca de nova nu stiu daca v-a trebui.am vazut ceasurile de clio si are multi martori pe lateral (pune tince acum poze).acum sa vedem...

consumul ti-l indica normal
Tince1290
adaug si eu niste poze cerute pe privat cu diversi indicatori de pe bordul de clio...la fiecare poza apare ceva nou deci martorul scris inainte de poza e cel ce lipseste din poza anterioara

pozitii [attachmentid=1627644078]

faza scurta [attachmentid=1627644080]

faza lunga [attachmentid=1627644081]

proiectoare fata [attachmentid=1627644082]

proiectoare fata-spate [attachmentid=1627644083]

dezaburire luneta + frana de mana + km total si partial [attachmentid=1627644086]

contact pe treapta 2 [attachmentid=1627644090]

contact pe treapta 2 dupa stingerea indicatorilor [attachmentid=1627644092]

avariile (semnalizarile se apind separat dar nu am mai stat sa fac poze) [attachmentid=1627644095]


si o poza cu toti martorii aprinsi [attachmentid=1627644098]

si pentru a va forma o idee cam cat de aprope de margine sunt martorii de pe parti pun si o poza facuta cu blitz

[attachmentid=1627644100]

dupa cum se poate observa sunt chiar pe margine.....sper ca nu am fost foarte offtopic biggrin.gif
Maskatu
@euinsumi:
Informatiile legate de consum sunt primite direct din calculatorul de injectie, adica cel de langa baterie. Din ceasuri iese un fir care se leaga la unul din pinii calculatorului, mai exact pin-ul 11. Pe acelasi principiu primeste si clio-ul informatii legate de consum.

Toate celelalte "calcule" sunt efectuate in functie datele furnizate de calculatorul injectie, si in functie de cati km au fost facuti si evident cata benzina mai este in rezervor.
djasu82
biggrin.gif ce va certati mai ales @euinsumi biggrin.gif tare foarte tare .
Tince monteaza tabloul de clio 2 daca il ai si cu masca de la nova gti legaturile sunt identice la fel ca la logan in mare , mie unu imi place ca are ace la apa si benzina .
Daca ai si unde sa iti intareasca mecanismul de la oglinzi e perfect asa cum am facut eu.
Asta daca tu vrei intradevar sa faci treaba cum trebuie , si eu daca as gasi tablou de clio 2 l-as var in locul celui de logan.
Legat de indicatia corecta a benzenului se face din rezistente sau din soft.
Euinsumi
QUOTE(Maskatu @ 29 Jul 2010, 21:07)
@euinsumi:
Informatiile legate de consum sunt primite direct din calculatorul de injectie, adica cel de langa baterie. Din ceasuri iese un fir care se leaga la unul din pinii calculatorului, mai exact pin-ul 11. Pe acelasi principiu primeste si clio-ul informatii legate de consum.


Daca pe sn nu a fost proiectata functia asta , cum adaptam indicatorul? Stii de ce va barai atat la cap ? Cunosc un meserias care a incercat acelasi lucru , dar cu bord de golan. Ce-i drept , a nimerit functiile celelalte , dar indicatorul de benzina mai putin....si a umblat ceva cu ea asa , asta pana a revenit la bordul original.
Eu pun topicul asta la "favorites" si astept rezultatul. Daca se finalizeaza cu brio , va fac cinste , asta ca sa nu mai ziceti ca am venit sa va irit , dar cu o singura conditie : sa fie perfect functional dar si estetic.

<span class='edit'>29 Jul 2010, 21:23:</span>
QUOTE(djasu82 @ 29 Jul 2010, 21:19)
Legat de indicatia corecta a benzenului se face din rezistente sau din soft.




Aici era buba! Din rezistente e relativa treaba.
djasu82
poate nova ta gti care difera foarte mult de super nova la motor si injectie.
Nu e nici o buba iar softul se da pe bani pentru a se modifica.
Tince1290
djasule nu eu sunt in cauza...ianis...eu dupaia...sa-si mai monteze cativa si sa vad ca e ok...sa vad cum da...etc-etc tongue.gif

legat de capacitatea rezervorului ca am uitat sa zic mai sus...la clio e de 50 l
and_rei
euinsumi acum suntem la stadiul de cercetari.maine poate ajung la dezmembrari sa compar la dimensiuni ceasurile de sn cu ceasurile de clio.masuratori tot.poate reusesc si niste poze

estetic il facem nu-i problema.eventual construita o masca din kit de fibra...
djasu82
si ce daca si la logan e de 50L , mie unu de 6 luni nu-mi mai face figuri cu indicatia la benzen asta dupa ce am tras firele de minus la toate mufele din bord de la tablou.
Euinsumi
QUOTE(ianys_andrey @ 29 Jul 2010, 21:28)
euinsumi acum suntem la stadiul de cercetari



De acord . Kilometrajul la Clio este electric? ph34r.gif
djasu82
pai da nu vrei mecanic biggrin.gif precum il are sn tongue.gif dar numai ca pe cablu mecanic exista traductor de viteza care pleaca la uce si daca vrei la tablou -logan -clio 2-duster.
and_rei
are cineva cartea tehnica de la clio cu poza ceasurilor si semnificatia tuturor martorilor?
djasu82
ia legatura cu ramsem tongue.gif
Tince1290
dupa lungi cautari pe forumul frate am gasit un manual dar in franceza....nu are poze deloc...doar diagrame care nu prea ajuta

http://www.gouraud.free.fr/Manuel_reparati...ancais/clio.zip
Maskatu
Euinsumi, nu prea inteleg ce vrei tu sa demonstrezi. Sunt peste 30-40 de persoane prin toata Romania care si-au montat ceasuri de LOGAN pe a lor super nova.

Singurele probleme care apar sunt:
-repozitionarea reglajului de faruri
-indicatia benzinei din rezervor
-autonomia, care este influentata negativ din cauza erorilor de indicatie a benzinei
-pozitionarea fizica a ceasurilor in bord, intr-un mod cat mai "estetic"

Eu am reusit sa rezolv o parte din problemele aparute , exceptand cea cu indicatia corecta a benzinei, care evident imi dadea peste cap autonomia.

Cam asa ceva a iesit la mine, insa am renuntat din cauza afisajul de carburant care ma sacaia, nefiind foarte precis si avand uneori erori, din cauza "comunicarii" deficitare intre sonda de benzina si circuitul tabloului de bord care fusese programat sa "vada" corect rezervorul de logan.
[attachmentid=1627644201] [attachmentid=1627644202]

Dat fiind faptul ca intre ceasurile de clio si cele de logan care sunt defapt preluate tot de pe RENAULT, nu este relativ nici o diferenta, nu vad de ce nu s-ar putea duce pana la sfarsit montarea lui pe o super nova.

Legat de nelamurirea ta cu kilometrajul clio-ului, evident este electronic, iar super nova are traducator de viteza, pentru ca motorul de renault are traducator de viteza, drept urmare se scoate cablul de la kilometrajul mecanic de pe ceasul de super nova si se leaga firul care pleaca din ceas al kilometrajului electronic, la firul galben (daca nu ma insel) care se afla chiar langa coloana de directie, care este defapt semnalul de viteza (traducatorul).

Intr-un caz fericit, s-ar putea ca nivelul carburantului sa fie afisat pe ceas oarecum corect, sa zicem ca ai fi facut plinul deci aproximativ 44 litri, iar pe ceas acul sa nu se duca fix pana sus la "full" ci sa ramana undeva mai jos. Exista totusi aceleasi sanse ca acul sa se duca pana sus la plin, si sa dea erori tocmai "jos" spre golul rezervorului. Totul depinde de sonda de benzina care se afla pe clio.

Cu alte cuvinte problemele ar fi rezolvate in proportie de 80-90%, montajul fizic, fiind unul destul de usor.
and_rei
na ca am fost si la dezmembrari.cerea 150 ron pe cele mai vechi (negre) si 250 ron pe cele mai noi (albe).alea negre mi s-au parut mai dragute chiar daca erau mai ieftine.am uitat sa intreb daca aveau cb.sau nu stiu astea toate au sau doar unele?

am masurat.ceasurile de clio au 34 cm lungime.cele de sn au 33 cm lungime cu masca si 32 cm lungime fara masca.facand un calcul cu masca diferenta ar fi de 1 cm.deci eu zic ca la dimensiuni ar fi mici modificari

reglajul de la faruri oricum la mine nu prea merge dar daca tot o sa-l scot poate il v-oi repara si il v-oi repozitiona.vedem...
Maskatu
Cele de logan aveau tot cam 1-1,5 cm lungime mai mare, fata de cele de super nova.
and_rei
deci teoretic merg...practic sa vedem biggrin.gif

poate imi raspunde si mie cineva la intrebare.toate ceasurile de clio au CB sau numai unele?ca am uitat sa-i intreb pe aia daca au CB
Tince1290
iti spun eu....din cate am citti la solenza nu au toate..si degeaba inrebai la dezmembrari ca nu cred ca stiau aia....legat de carburant....diferenta de 6 litrii intre rezervoare nici nu o sa se simta la clio...acul are o cursa foarte lunga...la plin urca deasupra ultimei liniute (care oricum e destul de groasa) si la gol coboara sub linia rosie (la fel...destul de groasa)....a se observa in poza urmatoare cat de jos este acul si masina nu a trecut inca pe rosu desi acul sta pe linia rosie...

[attachmentid=1627644231]

deci cred ca asta nu va fi o problema prea mare..din cate am citit pe reno am inteles insa ca exista mici diferente intre consumul indicat de cb si cel real....de 5-10% spuneau ei....si spuneau ca aceste diferente exista la toate masinile si sunt influentate de foarte multi factori....oricum ar fi mie mi-ar placea sa am consum instant...ca mereu am avut curiozitatea sa stiu care e diferenta de consum intre diverse stiluri...diferse turatii de schimbat viteza....diverse viteze de croaziera etc.....deci chiar daca ar exista acele diferente pe mine tot m-ar ajuta icon_mrgreen.gif
sukaclc
pai masktule ... nu stiu ce sa zic ... tu ai spus ca nu esti sigur daca indica bine acul de benzina si ca nu esti sigur daca rezervorul are fix 44 L. eu cred ca nu are nici o treaba cati litri are rezervorul, eu am mai montat pe un camion inca un rezervor care era conectat la cel din fabrica, puteai fara probleme sa urmaresti ce ai consumat. aici la dsn e mult mai simpla treaba si nu are cum sa afecteze din moment ce plutitorul indica corect si nu ramane blocat.
Maskatu
Am spus ca nu imi indica corect nivelul de carburant pe ceasurile de logan. Ceasurile de logan nu au ace la indicatorul de benzina, respectiv temperatura apei, ci un display digital cu "liniute". La benzina 1 liniute echivala cu 5 litri de benzina insa treaba se schimba cand montai ceasurile pe super nova.

Numarul de litri de benzina aflati in rezervor are o foarte mare importanta. In primul rand gandeste-te ca forma rezervorului de logan este total diferita fata de rezervorul de super nova. Are alte curbe, deci alt litraj al carburantului la un anumit nivel.

In al doilea rand sonda de benzina este diferita si transmite altfel informatiile. Ca sa intelegi si mai bine, gadeste-te ca ai o sonda de benzina pusa intr-o galeata de 10 litri, si aceeasi sonda de benzina, tot intr-o galeata cu aceeasi inaltime h dar cu un volum dublu, avand raza mai mare. Aceeasi sonda dar alt volum, si uite cum se schimba datele problemei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.