Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lichid de frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2
mk2
Ca sa revin, am inlocuit lichidul de frana astfel:

1. cumparat seringa + 1 m de furtun transparent (diam aprox 5-6mm)
2. scos lichidul vechi cu seringa pana aproape de baza dupa care am adaugat cel nou (din pacate rezervorul e impartit in 2 camere pentru fiecare circuit, camere ce par sa comunice doar prin partea de sus a rezervorului astfel incat nu poti scoate cu seringa decat din prima camera)
3. dat aerisitoarele cu wd40 dupa care desfacute un sfert de tura cu o tubulara ( piulitele de la sistemul de franare sunt facute dintr-un metal foarte moale - la alta masina am reusit performanta de a distruge hexagonul cu o cheie fixa)
4. montat furtunul in capul aerisitorului si desfacerea acestuia pentru inlocuirea lichidului cu ajutorul gravitatiei;
5. din pacate curgea foarte incet, asa ca am trecut la metoda aerisirii cu pedala; noroc ca l-aveam pe taica-miu pe acasa.
6. facut cate 5-6 cicluri pe roata pana vedea lichid mai "incolor";
7. spre marea mea surprindere la ultima roata mi-au iesit cateva bule de aer - ultima aerisire s-a facut in service dacia la inlocuirea repartitorului mad.gif ;
8. adaugat lichid de frana dupa fiecare aerisire;


In total am scos doar 500 de ml de lichid de frana, desi am scos pana a venit cel nou blink.gif . Probabil ca ar fi fost mai bine daca as fi scos tot lichidul, curatat sistemul dupa care aduagare si aerisire, dar am initial mers pe ideea sa-l schimb doar cu ajutorul gravitatieii pentru a face totul singur. Asta e, poate alta data.

Per total, parca s-a mai intarit un pic pedala la franari repetate. biggrin.gif
YRX
Pai si cat vroiai sa scoti?
0,5l este capacitatea intregului sistem de frana.
mk2
Asa stiam si eu si tocmai de aceea m-am si mirat.

Treaba e ca acei 500 ml scosi de mine sunt de fapt cam 450. In conditiile in care dupa ce venea lichid nou am mai dat 3-4 "pedale". Drept urmare estimez ca lichid vechi am scos undeva sub 400 ml.

Deci ori a mai ramas pe undeva ori capacitatea este 400 de ml si nu 500.
YRX
Depinde si de cat lichid mai aveai in sistem.
Totodata, cand aerisesti este dificil sa-ti dai seama cand vine lichid nou, plus ca ele se amesteca.
dl_dr25
da si nu.
eu cand am schimbat lichidul am luat alta culoare tocmai sa vad cand vine cel nou.
argon
Nu se recomanda sub nici o forma metota cu pedala, pentru ca in mometul cand apesi pedala in blana, pistonul cu garnitura ajunge in cilindru intr-o zona cu asperitati, nelucioasa ( 'neumblata') si se poate deteriora garnitura.

Asa ca ori in service cu aparat cu aparat de vid , ca la carte, ori dupa metoda de mai jos, un tutorial de nota 10 dupa care am schimbat eu. Necesar o persoana si vreo 2 ore. Atentie sa nu ramana fara in rezervor, daca a ajuns o bula la unitatea ABS, e mai nasol.
george_c_ro
nu am schimbat lichidul de frana de 6 ani (de cand am cumparat masina)

ce parere aveti de lichid frana marca "2+2" Berkebile Oil Company ?(l-am primit gratis smile.gif )

-este DOT 4 B2900 "brake fluid , super heavy duty " cu specificatia "Dot 4 for Motor Vehicle Brake Fluid exceeds SAE Spec J1703 , Federal Spec W-B680A and conforms to Federal Motor Vehicle Standard 116 "
-termen valabilitate 10 ani , made in USA, ambalaj 946 ml
- nu prea am gasit review-uri despre acest tip de lichid frana si nici nu am gasit pe site-urile auto
adyprico
Salutare,
Ce lichid recomandati pentru logan ambition (deci are ABS) benzina ?
Eu am gasit http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...d609a089007672a ce parere aveti e bun pentru sistemul cu abs.
AndreiAndreiutzu
Salutare tuturor! smile.gif Am un logan cu ABS din 2007 cu 33.000 km facuti si pana acum nu am schimbat niciodata lichidul de frana, il are pe cel din fabrica. Am de gand sa schimb lichidul de frana in curand. E grav daca nu l-am schimbat pana acum niciodata? Masina face 7 ani peste o luna jumate si avand in vedere ca lichidul de frana trebuie schimbat odata la 3 ani normal trebuia sa-l schimb de doua ori pana acum. Nu am probleme cu franarea, masina franeaza bine chiar si cu lichidul din fabrica avand si placutele tot din fabrica. Placutele nu le-am schimbat pana acum pentru ca nu sunt uzate rau,cred ca ma mai tin un an. Referitor la instalatia prin care trece lichidul de frana este posibil sa fi inceput sa rugineasca din cauza apei care s-a format in lichid de atatia ani?
Vreau sa inlocuiesc lichidul de frana vechi cu acesta: http://www.daciashop.ro/frana/lichid-frana...otul-dot4racing . Este bun pentru logan cu ABS?
Cristi1980
vezi ca acela nu e ok, iti pot recomanda ce am folosit si eu , am 1 an cu el si este ok http://www.daciashop.ro/frana/lichid-frana/ATE-SL6
bossake
Exista vreo reprezentanta in Bucuresti unde schimbarea lichidului sa se faca cu aparat de vid si sa respecte toate procedeele recomandate de producator??
DMP
Daca nu vrei musai la reprezentanta, mergi la Augsburg in Militari. Au aparat de vid.
La Dacoserv, Serus si Adras nu foloseau acum 3 ani aparatul respectiv.
Leo0608
nici anu trecut nu foloseau aparatu de vid la dacoserv militari. Au facut schimbarea lichidului prin scoaterea cu seringa din vasul pompei,dupa care a completat pana la maxim, dupa care deschiderea aerisitoarelor pe fata (stg, dr -> cum te uiti de la sofer) si dupa aia spate(dr, stg). A completat pana la nivel si aia a fost
andreig1982
la norauto am facut-o eu acum 2 ani si ceva
ce mi-a placut este faptul ca la sfarsit se face test de frane pe banc
vad ca pretul in pliant ar fi 120 de lei cu lichid ferodo dot5.1
AndreiAndreiutzu
QUOTE(Cristi1980 @ 13 Apr 2014, 21:41)
vezi ca acela nu e ok, iti pot recomanda ce am folosit si eu , am 1 an cu el si este ok  http://www.daciashop.ro/frana/lichid-frana/ATE-SL6
*


Mersi! smile.gif ATE SL6 am sa pun si o sa inlocuiesc lichidul vechi cu cel nou prin metoda gravitatiei, chiar daca dureaza mai mult pana curge tot asta e. Revin cu poze sa veteti cum arata un lichid de frana neschimbat de aproape 7 ani de cand am masina.
Kojak
L-am schimbat si eu in urma cu 1 an.
Lichidul folosit: http://www.daciashop.ro/frana/lichid-frana/ATE-blueracing

Insa iti recomand sa-l iei din alta parte, mai ieftin decat pe site-ul de mai sus.
Il poti gasi si la sub 60 lei.
De ex.: http://www.racingnick.ro/produse/ate-super-blue-racing-1l
Cristi1980
mare lucru nu vezi, lichidu o sa fie cam la fel la culoare cu acela nou, incolor ca apa adica
Nu de lua dupa useru de mai sus ca al lui nu este cu ABS smile.gif
AndreiAndreiutzu
QUOTE(Cristi1980 @ 15 Apr 2014, 11:35)
mare lucru nu vezi, lichidu o sa fie cam la fel la culoare cu acela nou, incolor ca apa adica
Nu de lua dupa useru de mai sus  ca al lui nu este cu ABS  smile.gif
*


Da stiu care e treaba cu lichidul de frana pentru sistemele de franare cu ABS si cel pentru sistemele fara. Lichidul care imi trebuie mie trebuie sa aiba vascozitate mica ca sa functioneze bine ABS-ul mai ales iarna cand e frig afara asa ca am sa folosesc ATE SL6 pentru ca alt model de lichid de frana pentru sisteme de franare cu ABS nu am gasit pe net inafara de acesta. smile.gif
Brainie
Nu numai lichidul, ci și metoda e alta când există ABS. Dacă n-ai ABS, poți să lași să curgă liber. Dacă ai, nu trebuie să prindă aer la ABS, deci nu lași să se golească rezervorul.
Cristi1980
pai cine lasa sa se goleasca rezervoru? biggrin.gif N-auzi ca se umple rezervoru cu lichid nou dupa care se scoate pe la aerisitoare prin cadere pana curge lichidu nou? si se mai completeaza in borcan iar pana la maxim nivelul wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.