Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: senzor ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
augustin87r
As avea nevoie de un senzor de ulei defect. Vreau sa fac un T in care sa conectez si un manometru pe care l-am instalat in bord. Am comandat la un strungar T-ul, dar mi-a facut doar filet interior , uitand sa faca si un filet exterior, asa ca acum caut un senzor stricat pe care sa il mutilez si sa il sudez in capul unde trebuia sa fie filet exterior.

Stiu ca asta nu se prea strica, deci nu prisosesc nimanui. De asta nici n-am pus anuntul la bursa.

Poate stiti totusi daca filetul bulbului de ulei de Dacia clasica este identic cu cel de la Solenza...Din astea clasice cred ca gasesc mai usor la dezmembrari.
george_scala_2004
salut

si ce te opreste sa iei, din nou, legatura cu mecanicul-strungar, sa faca ce i-ai cerut ? blink.gif wink.gif

bafta, icon_mrgreen.gif
augustin87r
Abia mi-a facut si asta. Nu are timp. El face lucrari mai costisitoare si mie mi-a facut-o ca il cunoaste pe tata. MAi mult de rusine cum se spune. Nu prea se gasesc strungari cum erau pe vremuri.
george_scala_2004
nasol. mai insista, totusi. spune-i ca ai nevoie pentru un proiect. hai ca o filetare nu dureaza o vesnicie...intr-o pauza...intre doua comenzi...

bafta,
besche
Vezi ca senzorul manometrului trebuie sa fie,ca sa zic asa, al manometrului ,nu poti pune de la alt tip de manometru. Mama si tata mai bine zis,ca altfel nu indica
augustin87r
QUOTE(besche @ 2 Aug 2010, 18:12)
Vezi ca senzorul manometrului trebuie sa fie,ca sa zic asa, al manometrului ,nu poti pune de la alt tip de manometru. Mama si tata mai bine zis,ca altfel nu indica
*




Sigur ca da. Mie imi trebuie doar filetul care intra in motor. Restul le-a facut, inclusiv pe cel al senzorului de la manometru. O sa va fac poze dupa ce termin cu toate.

augustin87r
am rezolvat. Are filetul la fel cu cel de Dacia clasica. Am gasit la dezmembrari.
danciusergiu84
ce fel de senzor si ceas ai?
de la alta masina sau sunt universale?
daca se poate niste poze deoarece sunt interesat...
ms
augustin87r
A postat altcineva link-ul. MErsi.

Senzor nu are. E un tub pe care vine presiunea in manometru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.