Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Solenza Confort = 10.000 lei?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
johny_bravo006
Salutare tuturor. Am gasit o Solenza Confort la un vecin si zice ca ia schimbat consumabilele numai distributia trebuia schimbata el zice ca a cumparat-o si tre sa o schimbe.Arata foarte bine interior si exterior si mecanic cred ca e la fel de bine pt ca il cunosc pe om si stiu masina de cand o are dar vreau sa stiu daca 10.000 lei negociabil este mult pt o solenza . Cam care ar fi pretul ? are 64000 km.
tribunul
Te-ai uitat prin portbagaj sa vezi cat de ruginita este? sa nu ai vreo surpriza si sa-ti iasa amortizoarele.
sorin1983
E foarte mult pt ca n-are aer conditionat. Nu te gandi ca nu il folosesti tu, gandeste-te ca poate vreodata o sa o revinzi...
C a t a l i n
Daca are si remorca, face 10 mii...
augustin87r
Mai bine va luati una dintre variantele cu servo-directie si AC. Costa sub 10 000 de lei (acum m-am uitat pe autovit). Eu n-am inteles denumirea de Confort cand nici nu ai turometru, AC, servo-directie, geamuri electrice. Eventual Scala trebuia numita Confort.

In nici un caz nu e bun pretul....daca negociati, o sa ajungeti la pretul uneia cu toate dotarile . Si oricum, distributia trebuie schimbata la orice masina cumparata SH. REstul mai trageti de ele ca nu cred ca vinde cineva o masina SH care sa troncane sau sa ii bata planetarele sau sa ii traga volanul intr-o parte de trebuie sa tii cu mana de el....

Vreau sa ne modernizam si noi, sa nu mai folosim masini fara AC de ex. E chin. Stiu ce spun.
besche
Avantajul era ca puteai sa iei Confort cu optiuni. A mea e Confort dar
am servodirectie ,AC ,inchidere,vopsea metalizata si bordul cu turometru.
para06
Daca nu are aer mai mult de 7000lei nu face
uragan
Daca arata destul de bine si merge destul de bine , eu zic ca merita sa o iei , mai ales daca o cunosti , ceilalti luati voi la 7000 Ron si sa postati peste o jumatate de an si suma ce a-ti mai bagat-o in ea .

4 Aug 2010, 18:14:
QUOTE(besche @ 4 Aug 2010, 15:55)
Avantajul era ca puteai sa iei Confort cu optiuni. A mea e Confort dar
am servodirectie ,AC ,inchidere,vopsea metalizata si bordul cu turometru.
*



Daca a ta e Confort atunci Solenza ta prinde si 250 km/h . smile.gif
ArtVandelay
glumesti nu? cum sa dai 100 mil pe solenza?
un prieten si-a vandut asta-vara solenza cu 85, avea 70k km, un singur proprietar, airbag sofer. si s-a chinuit vreo 2 luni s-o dea cu 90...



*asta-vara = 2009
Marian66
eu am dat 90.000lei in ian 2009 pe solenza confort din 2005 cu 58000km cu revizia de 60000 facuta
C a t a l i n
Mai taie din zerouri, da-le dreacu... Cum sa dai 900 milioane?
Iulikk
O scala a costat cand era noua 265 de milioane smile.gif .
Gescu
In braila sunt si cu 11.500
slider2
QUOTE(uragan @ 4 Aug 2010, 18:12)
Daca a ta e Confort atunci Solenza ta prinde si 250 km/h . smile.gif
*



ia mai intereseaza-te tu un pic si pe urma sa postezi, userul besche stie el ce spune...
solenzoi
Eu ma gandeam sa imi vand solenza versiune scala cu aprox 10.000 si masina tinuta , nu confort , plus patru cauciuce de iarna , cele de vara continental. Da se pare ca m-am inselat
argon
mai pui 1000 ron si iti iei Logan.
johny_bravo006
QUOTE(argon @ 4 Aug 2010, 20:08)
mai pui 1000 ron si iti iei Logan.
*


La banii astia nu cred ca gesesc vreun logan bun. M-am uitat mai bine la ea si am vazut ca are foarte putina rugina la usa dreapa la incheietura si pe oalele spate are vreo 2 puncte mici de rugina . Am ajuns la concluzia ca un pret rezonabil ar fi cam 8000-8300.Nici nu am observat ca confort nu are turometru, oricum ma orientez dupa o scala sau clima.
slider2
sa va reamintesc ca userul johny a avut un topic pe sectiunea logan unde se arata interesat de acest model, dupa care sa concluzioneze ca solenza este "tu da bi da best".
apoi a facut topic pe sectiunea supernova zicand ca acum e sigur ca face "a mai" buna alegere. a primit si cateva zile de recreatie pentru limbaj si comportament si acum cred ca a revenit. respectand traseul logan -> solenza -> supernova, acum presimt ca o sa vedem topicuri din partea lui in aceasta ordine solenza -> nova gti -> r356 (sau cum naiba se chema)...
BZN
QUOTE(johny_bravo006 @ 4 Aug 2010, 21:26)
.... M-am uitat mai bine la ea si am vazut ca are foarte putina rugina la usa dreapa la incheietura si  pe oalele spate are vreo 2 puncte mici de rugina . ....
*

Din ce an e? Esti sigur ca te-ai uitat bine?


QUOTE(johny_bravo006 @ 4 Aug 2010, 21:26)
Nici nu am observat ca confort nu are turometru, oricum ma orientez dupa o scala sau clima.
*


Da-l in colo de turometru, ii lipsesc multe mai importante...
bogdanelkva
radmasa.gif
free_fiber
Dar Confort are turometru, cele care nu aveau erau Europa si Prima. Daca intr-adevar e Confort, dar nu are turometru, este posibil ca omu' sa-i fi schimbat ceasurile cu unele cu km mai putini, dar s-a zgarcit si a luat mai ieftin.
ramsen
QUOTE(johny_bravo006 @ 4 Aug 2010, 20:26)
La banii astia nu cred ca gesesc vreun logan bun. M-am uitat mai bine la ea si am vazut ca are foarte putina rugina la usa dreapa la incheietura si  pe oalele spate are vreo 2 puncte mici de rugina . Am ajuns la concluzia ca un pret rezonabil ar fi cam 8000-8300.Nici nu am observat ca confort nu are turometru, oricum ma orientez dupa o scala sau clima.
*


crezi ca in turometru sta solenza???vorba colegului dal naiba...ca daca tie iti place masina si nu are turometru o rezolvi cu un ceas logan pe ea si gata turometru...
johny_bravo006
slider2 dute pe alt forum ba ca ma plictisesti.
besche
QUOTE(besche @ 4 Aug 2010, 15:55)
Avantajul era ca puteai sa iei Confort cu optiuni. A mea e Confort dar
am servodirectie ,AC ,inchidere,vopsea metalizata si bordul cu turometru.
*


Am uitat sa va spun ca am si airbag sofer
Marius_Jay
@johny. O solenza scala in stare pur naturala, fara modificari, se cumpara cu maxim 105 mil, asa ca un confort nu are de ce sa coste atat de mult. Confortului ii lipsesc multe fata de scala: A.C., servodirectie, jante, eleron, geamuri electrice. (dar sigur CONFORT-ul are turometru, variatei de Echipare EUROPA ii lipsesc: turometru si inchiderea centralizata pe buton), Esti sigur ca e CONFORT? si ca ala este ceasul original?

@ramsen: Esti sigur ca toata lumea vrea sa schimbe ceasurile? Mie personal nu imi plac ceasurile de LOGAN, dar nu ma omor nici dupa astea de solenza, insa nu le-as schimba decat culoarea. Am vrut sa imi pun de MEGANE 2 dar nu am avut destule finante atunci, si s-au dat (dar nici nu sunt sigur daca se potrivesc).
ramsen
eu i-am spus omului ca nu trebuie sa stea intr-un turometru la o solenza...ca il poate schimba cu un ceas de logan sau alta marca de masina
si decit sa schimb lumina la ceasul de solenza pe care o stiu bine si cit de mult se munceste mai bine il schimb cu totul...ma rog de alta marca si nu neaparat de logan...fiecare este cu gustul lui...
gabitzu'
eu am confort cu turometru, cu AC si cu inchidere din fabrica.A...da..si airbag sofer. Nu mai vorbiti daca nu sunteti siguri pe afirmatiile voastre.Am un prieten care are si geamuri electrice pe un confort...din fabrica.
Marius_Jay
QUOTE(gabitzu' @ 7 Aug 2010, 09:40)
eu am confort cu turometru, cu AC si cu inchidere din fabrica.A...da..si airbag sofer. Nu mai vorbiti daca nu sunteti siguri pe afirmatiile voastre.Am un prieten care are si geamuri electrice pe un confort...din fabrica.
*



Am atasat aici un document cu 4 din dotarile de Solenza: Confort, Rapsodie, Clima si Scala. Si da gabitzu.. sunt si cateva modele cu cateva optiuni in plus, dar sunt foarte RARE. A si a ta este din 2004 cel devreme... ca cele din 2003 nu aveau airbag nici optional. (Detin 2 solenze o confort 2004 si o scala 2003)
Iti doresc o zi buna Gabitzu. Si sper ca am elucidat problema.
Iulikk
Scala, decembrie 2003 (4 decembrie cumparata de tata) are "punga de aer".
Marius_Jay
OK.. nu o stiam pe asta. wink.gif
tr04www
eu zic sa nu va mai obositi sa raspunde-ti pe topicul asta.userul johnybravo a mai facut mai demult cate un topic pe fiecare model(logan, solenza, supernova) si nu a cumparat nici o masina.a primit cateva zile pauza pt comportament si acum s-a intors iar.va garantez ca topicul asta o sa se termine din partea lui cu:"e varza solenza, imi iau supernova!". eu cred ca el scrie la misto, nu s-a interesat de nici o masina, dar are vise.pun pariu ca nici permis nu are.
johnybravo eu zic sa mergi tot cu transportul in comun.e cel mai potrivit pentru tine.
johny_bravo006
tr04www ia-te de mana cu slider si duceti-va pe alt forum.
Este adevarat ca am facut cate un topic si la logan si supernova pt ca am vrut sa aflu parerile posesorlor sa vad care dintre ele este mai convenabila.
tr04www
si care e mai convenabila, ma rog?
aaaaaa stiu: niciuna! radmasa.gif

sa ne ducem pe alt forum? cred ca tu ar trebui sa mergi pe alt forum, poate nu ai observat diferenta numarului de postari pe forum, nu intre mine si tine, intre slider si tine.deci care crezi ca ar trebui sa mearga in alta parte.

oricum, bafta la alegerea masinii, oricare ar fi ea!
bogdanelkva
QUOTE(johny_bravo006 @ 9 Aug 2010, 22:55)
am facut cate un topic si la logan si supernova pt ca am vrut sa aflu parerile posesorlor sa vad care dintre ele este mai convenabila.
*


Tu compari Loganul cu Supernova?In ce an traiesti?
uragan
QUOTE(slider2 @ 4 Aug 2010, 20:05)
ia mai intereseaza-te tu un pic si pe urma sa postezi, userul besche stie el ce spune...
*



Eu nu am vazut si auzit in viata mea de Solenza Confort cu servodirectie , aer conditionat si vopsea metalizata si am vazut si eu la viata mea cateva zeci poate sute de solenze , poate esti tu cel mai documentat dintre noi toti , no offence .
bogdanmardare
Mai cauta, ca sigur o sa vezi biggrin.gif. Dupa iesirea din fabricatie a modelelor Rapsodie, Clima, si Scala (decembrie 2003 sau ianuarie 2004, nu retin exact), s-au fabricat doar Confort cu ranforsari in caroserie, UCH, airbag si Euro3 la care puteai sa-i adaugi optional AC si DA, si Europa (tot cu ranforsari in caroserie, UCH, airbag si Euro3) la care puteai sa adaugi optional AC si geamuri electrice...
ramsen
da uragan...din 2005 cine dorea sa cumpere solenza i se propunea in acelasi pret unele optionale pe masina...am vazut si am mers cu o solenza confort cu servodirectie si aer conditionat pe ea din fabrica...si motorul era euro 3...sa scape de solenza au pus ce a vrut clientul pe ea...ca doar aparuse logan
uragan
Ma rog , daca sustineti cu atata tarie incep sa va cred smile.gif cu toate ca eu nu am vazut si nu am auzit de aia sunt asa uimit smile.gif
cristyjas
Salut!confirm cele spuse de Ramsen,ca exista solenza confort cu aer conditionat si alte optionale montate direct in fabrica,eu avand o astfel de solenza,care este varianta confort,este fabricata in decembrie 2004 si are aer conditionat,ranforsari,airbag sofer si bari vopsite in culoarea caroseriei din fabrica.
P.S.Nu stiu sigur daca barile vopsite in culoarea caroseriei intra la optionale sau erau standard la confort.
slider2
QUOTE(uragan @ 11 Aug 2010, 13:53)
Eu nu am vazut si auzit in viata mea de Solenza Confort cu servodirectie , aer conditionat si vopsea metalizata si am vazut si eu la viata mea cateva zeci poate sute de solenze , poate esti tu cel mai documentat dintre noi toti , no offence .
*



de ce m-as ofensa cand am dreptate?? huh.gif

12 Aug 2010, 20:42:
QUOTE(Marius_Jay @ 7 Aug 2010, 10:56)
OK.. nu o stiam pe asta. wink.gif
*



ca sa fie clar:
- solenza a aparut in 2003, pe la inceputul anului
- in octombrie 2003 la Salonul International Auto Bucuresti (la care am fost si prezent) au fost operate niste modificari acestui model:
-> rigidizare caroserie
-> airbag sofer
-> motor 1.9d 63cp

deci exista solenza 2003 cu punga de aer...
mk2
A mea e fabricata decembrie 2003 (cumparata martie 2004) si nu are airbag.
Din cate imi aduc aminte pungile erau puse daor pe modelele cu A.C. in standard.
De asemenea, cand am luat-o eu nu se putea pune nici o optiune pe ea.
slider2
eu nu am zis ca toate solenza incepand cu octombrie 2003 au airbag. mi se pare ca au doar pe echiparile "clima" si "scala"
crimsonrain
QUOTE(uragan @ 11 Aug 2010, 13:53)
Eu nu am vazut si auzit in viata mea de Solenza Confort cu servodirectie , aer conditionat si vopsea metalizata si am vazut si eu la viata mea cateva zeci poate sute de solenze , poate esti tu cel mai documentat dintre noi toti , no offence .
*


eu am solenza confort cu servo a/c si (culmea) si turometru si metalizata...wink.gif...si o si vand.smile.gif)

si ca tot veni vorba...si air bag da numa la sofer...wink.gif
slider2
pai airbag pasager n-a existat pe solenza
johny_bravo006
Salutare tuturor.Nu prea am mai intrat in ultimul timp pe net ca am fost plecat la mare...oricum vreau sa va zic ca mi-am luat Solenza pana la urma si sunt foarte multumit de ea. Are 64300 in bord si vechiul proprietar mi-a dat distributia sa o schimb, se numeste PowerGrip 5473XS. Din cate am citit aici pe forum am vazut ca e ok,dar totusi mi se pare cam ieftina 90 RON. Ce ziceti e ok?

Si ca sa nu mia deschid alt topic vreau sa imi ziceti si mie ce turatie are solenza la relanti ca la a mea sta acul de la turometru la 900.
ramsen
depinde...la mine la relantiu sta la 700 rotatii pe minut...acum depinde si de ceas cum mai este calibrat
Vladd
QUOTE(johny_bravo006 @ 21 Aug 2010, 17:55)
Salutare tuturor.Nu prea am mai intrat in ultimul timp pe net ca am fost plecat la mare...oricum vreau sa va zic ca mi-am luat Solenza pana la urma si sunt foarte multumit de ea. Are 64300 in bord si vechiul proprietar mi-a dat distributia sa o schimb, se numeste PowerGrip 5473XS. Din cate am citit aici pe forum am vazut ca e ok,dar totusi mi se pare cam ieftina 90 RON. Ce ziceti e ok?

  Si ca sa nu mia deschid alt topic vreau sa imi ziceti si mie ce turatie are solenza la relanti ca la a mea sta acul de la turometru la 900.
*


Poate vrei sa ne prezinti si noua masina in topicul de mai jos:

http://www.daciaclub.ro/Prezentati-solenze...7390-s3540.html
daniel1braila
cam mult zic eu ohmy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.