Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Legatura intre turometru si becul de la benzina?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alin75
Buna seara! Am constatat ca acul indicator a murit subit impreuna cu becul indicator de la nivel benzina. Am schimbat papucii de la firele (+ si -) de pe bobina. Nici un rezultat. Becul nu este ars, deoarece l-am verificat. Restul indicatorilor functioneaza corect. Exista o legatura intre cele doua defecte aparute? Va multumesc!

P.S. Este vb. de dacia 1310 pe care inca o mai detin.
bygy007
posibil o siguranta sau vre-o legatura in bord pe cablajul ceasurilor
alin75
Azi, dupa ce s-a ars si becul de la frana de mana, am inceput sa intru la banuieli cu privire la releul de tensiune. Cand am pus volt-metrul pe el, scotea cam 14,65-14,68V ohmy.gif . Asa ca am luat alt releu nou (asta scoate 14,08V), si am tras concluzia ca turometrul este ars, si pb. pe traseu undeva s-a ars si indicatorul de combustibil (este si acesta mort)

P. S. fiind dacia pe GPL, nu prea vede benzina decat foarte rar, deci becul eram tot timpul aprins, am alimentat special cu 10 l si nici nu s-a miscat acul..... Acum stand sa analizez totul este logic: turometrul este tot timpul supus la fluctuatii / a picat primul probabil; benzina nu mai era, deci becul era tot timpul aprins a picat si acesta, cand parchez masina trag frana de mana (deci este destul de des utilizat si acest bec). Cu prima ocazie tb. sa-mi cupar alte ceasuri din targ.
bygy007
se pot repara blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.