Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie automata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Imbunatatiri - Dacia Duster
lau2010
Probabil multi or sa rada de idee, dar eu cred ca Duster 4x4 cu cutie automata ar fi o alegere (ipotetic vorbind) excelenta. Mai buna decat tot ce exista acum pe piata in materie de SUV de clasa compacta.

Ma intreb cat ar costa sa pun cutie automata pe masina existenta...
einstein1984
Sa pui tu sau sa puna aia de la Dashia?
lau2010
Daca pun cei de la Dacia pe modelul de serie ma astept sa fie cu 1000-2000 de eur mai scump.

Intrebarea nu era eu personal sa pun smile.gif, ci la un service. E evident ca problema ma depaseste cu mult. Probabil si pe cei din multe service-uri.
einstein1984
QUOTE(lau2010 @ 9 Aug 2010, 14:09)
Daca pun cei de la Dacia pe modelul de serie ma astept sa fie cu 1000-2000 de eur mai scump.

Intrebarea nu era eu personal sa pun smile.gif, ci la un service. E evident ca problema ma depaseste cu mult. Probabil si pe cei din multe service-uri.
*


1) anulezi garantia
2) trebuie si motorul odata cu cutia
3) nu stiu daca incap planetarele, si asa astea sunt destul de chinuite ca sunt scurte si au nevoie de unghiuri mari
4) doar 4x2
5) Vise taica, vise!
asgard1955
Eu citisem pe undeva ca se testeaza si va fi lansat duster si in versiunea cu cutie automata.
TAW
Si eu am auzit la fel...
C a t a l i n
Ar fi unul din putinele lucruri inteligente facute de Dacia in ultima vreme, numai ca o sa depaseasca nu 10 mii, ci 20 mii euro, si o sa o cumpere dracu'...
asgard1955
Si acum e scumpa masina si sa mai scumpit si tot sunt multi "draci" radmasa.gif
einstein1984
QUOTE(asgard1955 @ 9 Aug 2010, 18:12)
Eu citisem pe undeva ca se testeaza si va fi lansat duster si in versiunea cu cutie automata.
*


Loganul cu DP0 e lansat de mult, dar cate ai vazut prin Romania?
asgard1955
Romanii nu prea prefera cutia automata si mai ales la o masina cum e dusterul incarca foarte mult pretul, probabil cu peste 10%.
einstein1984
Pai asa ziceam si eu, ca la noi nu va fi in oferta.
membru_DC
QUOTE(asgard1955 @ 9 Aug 2010, 17:12)
Eu citisem pe undeva ca se testeaza si va fi lansat duster si in versiunea cu cutie automata.
*




QUOTE(C a t a l i n @ 9 Aug 2010, 19:30)
Ar fi unul din putinele lucruri inteligente facute de Dacia in ultima vreme, numai ca o sa depaseasca nu 10 mii, ci 20 mii euro, si o sa o cumpere dracu'...
*


ce te face sa crezi ca va fi de vanzare la noi?.... consumul de carburant?

QUOTE(einstein1984 @ 9 Aug 2010, 20:01)
Loganul cu DP0 e lansat de mult, dar cate ai vazut prin Romania?
*


DP0 e pe Logan/Sandero K4M..... iti dai seama ca pe Duster 4x2 n-aveau cum sa puna aceeasi motorizare cu un DP0

PS: la 4x4 nu va fi DP0 ( http://www.automaticchoice.com/Catalogue/dp0.pdf ) ci alta transmisie automata
einstein1984
De ce nu puteau sa puna acelasi motor? Eu aml zis ca pe 4x2 ar merge.
Oricum, cutia de koleos 4x4pe un motor de 1,6 e exclusa.
membru_DC
QUOTE(einstein1984 @ 12 Aug 2010, 09:33)
De ce nu puteau sa puna acelasi motor? Eu am zis ca pe 4x2 ar merge.

[..] pentru ca si-au dat seama c-ar fi fost un esec total Duster K4M cu DP0.

einstein1984
Pentru AJ0 aveau nevoie de un motor de 2 l. Deci nu se pune automata pe duster.
asybo2002
Umbla vorba ca din toamna o sa fie un benzinar de 2 l.
einstein1984
Odata ca un M4R e scump, apoi ca o AJ0 e si mai scumpa si ajunge dusteru la 23 000 de euro
Filip
La peste 20.000 euro m-as gandi serios la un renault koleos cu cutie automata. Parca benzinarul de 2.5 are cutie de viteza cu variatie continua.
daniel.vaduva
QUOTE(lau2010 @ 9 Aug 2010, 13:00)
Probabil multi or sa rada de idee, dar eu cred ca Duster 4x4 cu cutie automata ar fi o alegere (ipotetic vorbind) excelenta. Mai buna decat tot ce exista acum pe piata in materie de SUV de clasa compacta.

Ma intreb cat ar costa sa pun cutie automata pe masina existenta...
*



Si unde mai e placerea de a conduce?
slider2
QUOTE(daniel.vaduva @ 14 Aug 2010, 11:32)
Si unde mai e placerea de a conduce?
*



prietene asa ziceam si eu pana sa incep sa bag vreo 100km zilnic numai prin oras. ce mi-as dori acum o cutie automata... rolleyes.gif
dacia 1307 awd
peste 3-4 zile se lanseaza in rusia cutie automata pe logan si sandero care va rivaliza cu lada, va fi un pct in plus pt dacia, deoarece lada nu are cutie automata, si v-a urma si dusterul in scurt timp. insa la noi in tara se vor comercializa din luna ianuarie 2011:(
sper ca odata ce vine cutia automata pe duster sa vina si un motor adevarat de SUV de 2.0 macar 1.9

ps. pt cutia automata se mai adauga 1000 de euro in pretul masini
nu e chier asa de mult
IRONICK
Eu sper la o automata in 6 trepte. Astfel o sa consume si mai rau.
dacia 1307 awd
parca am citit de 4 trepte. insa nu sunt sigur daca e asa
IRONICK
Pai din cauza asta zic, ca aia de pe Logan am vazut cum este.
dacia 1307 awd
macar 5 si tot ar fi bine pt duster
argon
4+overdrive, deci 5, e suficient.
membru_DC
QUOTE(IRONICK @ 8 Sep 2010, 00:21)
Eu sper la o automata in 6 trepte. Astfel o sa consume si mai rau.
*


pai daca este o cutie derivata din DP0, cate trepte crezi ca va avea?...
einstein1984
QUOTE(argon @ 8 Sep 2010, 07:40)
4+overdrive, deci 5, e suficient.
*


Argoane, de multi ani nu se mai numara overdrive-ul separat, deci tot 4 are.
argon
Corect, dar OD-ul are rol de economie, si din masina se simte ca si cand ar schimba a cincea atunci cand intra overdrive-ul.
TAW
QUOTE(dacia 1307 awd @ 8 Sep 2010, 00:20)
sper ca odata ce vine cutia automata pe duster sa vina si un motor adevarat de SUV de 2.0 macar 1.9
pt cutia automata se mai adauga 1000 de euro in pretul masini
nu e chier asa de mult
*


Poate un MR20...Dar in cazul asta mai pui niste banuti pe langa cei 1000 pentru CVA.

OD-urile nu prea mai sunt folosite, constructiv fiind practic treapte superioare in CV (5-6).
argon
QUOTE(TAW @ 10 Sep 2010, 14:44)
OD-urile nu prea mai sunt folosite, constructiv fiind practic treapte superioare in CV (5-6).
*



Poate nu mai e folosita denumirea de OD, constructiv OD-ul intrand dupa treapta 4, fiind practic a cincea.
einstein1984
QUOTE(argon @ 11 Sep 2010, 12:01)
Poate nu mai e folosita denumirea de OD, constructiv OD-ul intrand dupa treapta 4, fiind practic a cincea.
*




La DP0 e a3-a in priza directa si a 4-a in demultiplicare. Beleaua e ca nu am vazut vreuna in configuratie 4x4 (nici la Scenic RX4 nici la kangoo). Deci daca folosesc cutia de koleos pun si motor mai mare.
dacia 1307 awd
QUOTE(einstein1984 @ 12 Sep 2010, 19:28)
La DP0 e a3-a in priza directa si a 4-a in demultiplicare. Beleaua e ca nu am vazut vreuna in configuratie 4x4 (nici la Scenic RX4 nici la kangoo). Deci daca folosesc cutia de koleos pun si motor mai mare.
*




pe loganuri si sandero pun cutie de clio. pe duster nu stiu ce cutie pune ca nu spunea
C a t a l i n
De Nissan GT-R.
iuliano_smile
QUOTE(C a t a l i n @ 13 Sep 2010, 10:30)
De Nissan GT-R.
*


Pune si motorul wub.gif ?

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
TAW
Cutie AJ8...probabil...si in acest caz, avem si un motor mai mare; cel mai probabil un MR2.
Din cate stiu eu, DP0 nu tine 4x4, iar AJ-urile au pierdere mare de putere deci penalizeaza un motor de 1.6.
argon
Mai castigati erau cu automata pe masinile mici de oras, gen Sandero 1.2, decat pe Duster...cutia automata acolo isi face simtita prezenta..sau urmeaza..nu-s la curent.
TAW
Din cate stiu, DP0 echipeaza deja modele din actuala gama, doar ca din anumite motive nu este disponibila si pentru Romania...
lungubogdan
aici : http://www.zf.ro/auto/duster-se-bate-cu-vw...ermania-7313196
baiestii spun si de o cutie automata la anul. credeti ca va fi pe un diesel? ma gandesc serios la un diesel de 110 cp cu 4x4 si cutie automata. chiar si la 18.000-19.000 euro tot ar fi un pret bun.
einstein1984
EU zic ca va fi DP0 si doar la 4x2. Macar la inceput, daca baga un motor mai mare va aparea si pe 4x4.
eastcowboy
QUOTE(einstein1984 @ 20 Sep 2010, 10:19)
EU zic ca va fi DP0 si doar la 4x2.


Renault Duster 4x2 + K4M697 + DP2 (new from the Fluence )

Renault Sandero DP2
Squirrel
Scurt si la obiect...din 2007...
kmeleonu3
A "venit" primavara 2011 si nimic nu se mai aude de cutia automata.
Mai stie cineva ceva de treaba asta?
lungubogdan
nu se poate adapta un motor de 110 cp cuplat la edc pe duster? practic luat tot ansamblul de pe renault si pus pe duster. bineinteles si planetarele aferente (daca acestea difera).
maverick_65
Pe site-ul www.renault.ru se poate configura Duster cu A/T dar numai 4x2, daca am inteles bine. Un Duster 4x4 cu A/T nu cred ca va ajunge in Romania prea curand, cel putin nu in urmatorii 4-5 ani. Oricum, decat un Duster 4x2 rusesc cu A/T, prefer un Suzuki SX4 4x2 cu A/T. Numai bine!

rusuvalentin44
cred ca e o idee f prosta ,la 1.5 110cp cred ca o sa schimbe f greu .
Initial vroiam si eu cutie automata ,dar m-am lasat pagubas ,cred ca o sa schimbe f greu ,cu toate ca mestec in cutie ca un erou ,dar tot automata nu vreau ,presupun ca nu poti sa faci o depasire decent .
Nextclub
Dacă vor pune cutie automată nu te gândi că va pune una cu dublu ambreaj cum ar fi DSG din grupu VAG, ci cred că va pune una cel mult robotizată, adică aceeași cutie dar schimbarea treptelor o face un robot
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.