Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme faza lunga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BZ.06.ZOP
Salut. Am si eu o problema. Am o dacie 1310 , din 95 .. si am o problema cu faza lunga. De ceva vreme ... imi tot pierde faza lunga. Am schimbat relee , am schimbat chiar si blocul de lumini. . . si tot nimic. Deci funtioneaza o perioada , pozitie,faza scurta, faza lunga, clanxon , apoi ... brusc , raman fara faza lunga , cand dau faza lunga , imi raman pozitiile aprinse , daca dau faza scurta , functioneaza. Ma poate ajuta cineva ?? .. Multumesc anticipat. wub.gif wub.gif wub.gif
Paulorossi
Schimba siguranta de pe faza lunga sau asigura-te ca face contact.Verifica si panoul de sigurante din spate,asigura-te ca iti fac toate contact.
BZ.06.ZOP
am verificat. tot nu merge.
Snoopz
Eu am patit asa ceva cand faceam drumuri de 600km..(plecam la 12 noaptea si fiind liber foloseam faza lunga si se incalzea blocul de lumini apoi asteptam sa se raceasca comutand pe faza scurta si mergea o perioada apoi si iar se oprea.
La mine era din blocul de lumini cel putin asa banuiam atunci(era masina aproape noua)acum vad ca nu mai face figuri,dar la tine nu poate fi cazul daca zici ca l-ai schimbat.
Cand se sting,nu ti se mai intampla nimic deosebit?gen se arde o siguranta..miros de ars ?
Ai sigurante de 8A pe faza lunga(stg.-dr.)?
BZ.06.ZOP
bai sincer ,nu ma prea pricep la partea electrica. masina am inteles de la mecanici k ar fi fost putin modificata pe la partea electrica ... uite , atasez o poza cu panoul de sigurante...dar de restu nu cunosc...

Faza e , ca inainte mai pateam asa chiar cu blocu de lumini nou , dar miscam niste fire , mai exact mufa aia alba mare care am atasat`o.. si`si revenea , acum ... nu mai merge nici sa misc de acolo ...

Nu stiu exact care este siguranta pt faza lunga ... din tabloul asta , care ar putea fi ?!
grasuhye
7 si 8
BZ.06.ZOP
si se imtampla ceva daca pun siguranta mai mare ??? .. 15 A ?? .. sau .. mai mica ?? ...
?!?! ... pt k eu m`am uitat acum si am sigurante de 15A... si m`am uitat la ele .. si sunt intacte ... si`n spate la cabluri la fel ..
grasuhye
Pai se intampala, daca siguranta e mai mica se arde siguranta mai usor, daca e mai mare se poate arde ceva prin instalatie. Pune sigurante noi de 8 A (in poza sunt de doua feluri) si mai apropie cele doua lamele ca sigurantele sa stea fixe, daca zici ca ai avut probleme cu mufa aia deconecteaz-o (e din doua bucati) si vezi daca papucii din interior sunt la acelasi nivel (in special pe firul verde), e posibil ca tot tragand de fire sa fi tras firul din mufa.
BZ.06.ZOP
ok sa schimb sigurantele , si o sa le pun exact asa cum sunt in schema , ca banuiesc ca nu sunt asa . Mersi pt sfat. Cat despre mufa , nu ma pricep sa umblu acolo ... adica , sunt cam .. noob ... in electrica smile.gif ... o sa incerc .. si o sa scriu aici , ce`am facut smile.gif ...

brb ..
Cristian_F
Asa cum este descrisa poate fi si o problema cu masa. Daca este rugina in zona ramei farurilor pot sa fie astfel de probleme. Se rezolva usor: se restabileste contactul bun la masa prin curatarea ruginei.
florian90
si eu am patit aproape la fel...la mine era de la blocul de lumini...firul de la faza lunga era aproape topit...
mergea faza lunga pana la un anumit moment dupa care era "dead"
ori blocul de lumini ori cum spune cristian_f ...rugina..
BZ.06.ZOP
Farurile sunt noi cat si cablurile , rugina nu exista . M`am uitat si la fire sa vad daca sunt topite , NU sunt. Am schimbat blocul de lumini cu altul nou , aceeasi problema. Faza lunga nu exista ... alte pareri ?!
grasuhye
martorul din bord se aprinde ? (becul albastru)

14 Aug 2010, 12:47:
o lampa de control si urmareste tensiunea pe firul verde inchis

14 Aug 2010, 12:51:
incepi de la blocul de lumini (notat cu 35 in schema), apoi mufa cu care ai avut probleme (41) intrare-iesire, sigurantele (13) intrare-iesire

14 Aug 2010, 12:53:
daca zici ca ai releu de protectie

14 Aug 2010, 12:54:
ar trebui sa fie inainte de sigurante si arata cam asa

14 Aug 2010, 12:57:
daca tot nu reusesti cheama un prieten...electrician de meserie smile.gif

14 Aug 2010, 12:59:
PS. releul trebuie sa tacane cand actionezi maneta de faza lunga, daca nu beleaua e pana la el. daca da e mai incolo de el sau chiar releul

14 Aug 2010, 13:00:
spor !!!
BZ.06.ZOP
martorul din bord se aprinde .... o sa printez schitele astea si o sa iau si un prieten electricin si o sa urmaresc firele care sunt la faza lunga ... i o sa schimb si releul iar , cu altul nou de la BOSH .. poate o fi mai bun ... postez imediat dupa ce am facut tot ce mi s`a spus . Multumesc... revin
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.