Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cand se incalzeste motorul bine isi pierde vlaga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
micri
am o problema care a aparut cu caldurile acestea mari. masina merge ok insa cand se incalzeste normal incepe sa isi piarda din vlaga pe care o are cand este rece. oare de unde sa fie?
CGDBZ
Posibil sa fie de la ulei (de proasta calitate ori are prea multi km sau timp de cand este in motor) sau un joc al supapelor prea mic .
micri
uleiul are vreo 300km si este 15W40 cu MoS2. se prea poate sa fie de la supape. cred ca te-ai referit la reglajul culbutorilor. a fost facut de cineva la mana in primavara.
CGDBZ
Daca motorul are ceva uzura un 15W40 indiferent de marca nu prea merge la dacie pe caldurile astea . Eu vara folosesc 20W50 .
Paulorossi
QUOTE(micri @ 13 Aug 2010, 09:29)
am o problema care a aparut cu caldurile acestea mari. masina merge ok insa cand se incalzeste normal incepe sa isi piarda din vlaga pe care o are cand este rece. oare de unde sa fie?
*


Vezi sa n-ai clapeta de aer pe pozitia galerie,o sa-ti intre aer oparit care face ca masia sa-si piarda partial din vlaga
micri
pai am un filtru sport cu carcasa transparenta si era orientat catre radiator pana in dinimeata aceasta. acum l-am orientat catre baterie. intradevar intra aer cald in el.
in rest merge super ok motorul. uleiul care nu are decat 300km este Liqui Moly cu MOS2 15W-40 si motorul la un moment dat nu se mai aude deloc.
tmkrf
iti zic eu buba ... inhaleaza aer cald de la galerie ... 100% asta e buba
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.