Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intamplari din trafic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Clipuri video
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47
UXE

adită
tampitu dreacu! tongue.gif
bygy007
am patit si eu de 2 ori chestia din ultimul clip nasol momentu
sobolan
am patit asta de cel putin 10 ori...penultima data am zis ca mi-am vazut moartea cu ochii...
pentru cei care conduc asa de agresiv le urez din viteza un stalp rezistent in dreptul radiatorului sau usii de la sofer...

numai bine si atentie la idioti !!!
SonyAD
Eu nu înțeleg ceva. Motocicleta se vede părând să fi trecut prin stânga mașinii pe camera din spate (iese din câmpul vizual f. aproape de mașină) dar pe camera din față se pare că a trecut prin dreapta?

De asemenea, privind în spate curba pare să fie la dreapta. Privind înainte, este la stânga.

Cineva umbla cu fofârlica ca să câștige atenție în calitate de (potențială) victimă.
Brohlin
Privesti prost imaginea. Daca in oglinda retrovizoare iti apare o masina care vine pe partea stanga, atunci pe partea stanga de va si depasi.

In partea superioara a filmului este ce vezi tu cu ochii tai in oglinda retrovizoare...
spy_oh_joy1389
Parca atat bricostore cat si ikea sunt pe partea dreapta cum te duci spre Ploiesti. O fi filmat in oglinda.
b76bgaarh
sony...imagine de sus e in oglinda fata de imaginea de jos....
Solon
Cine dracu sta sa filmeze toate tampeniile astea? Sta unul cu camera in oglinda retrovizoare?!
Dan73
Sunt camere fixe puse pe bord sau in spate undeva. Am vazut asa ceva la un coleg de forum tongue.gif
pastrama
radmasa.gif

17 Aug 2010, 13:10:
QUOTE(Solon @ 17 Aug 2010, 12:31)
Cine dracu sta sa filmeze toate tampeniile astea? Sta unul cu camera in oglinda retrovizoare?!
*


UXE
similar cu videoclipul 2

SonyAD
QUOTE(Brohlin @ 17 Aug 2010, 12:22)
Privesti prost imaginea. Daca in oglinda retrovizoare iti apare o masina care vine pe partea stanga, atunci pe partea stanga de va si depasi.

In partea superioara a filmului este ce vezi tu cu ochii tai in oglinda retrovizoare...
*



Da, n-am obs. că și scrie că deasupra e ce a filmat din oglinda retrovizoare. Recunoaște singur că nu e nimic de faza asta.

QUOTE(b76bgaarh @ 17 Aug 2010, 12:23)
sony...imagine de sus e in oglinda fata de imaginea de jos....
*



Da. Cu atât mai mult. A trecut un motociclist pe lângă el. Nu văd care e problema.
b76bgaarh
problema este ca ala a depasit prin dreapta, a venit printe 2 masini cu o viteza mult mai mare....
UXE
citez din comentarii
ala cu tirul pe contrasens trebuie si el oprit, scos, batut si chnuit cateva zile si lasat pana moare..


adită
deci ala cu tirul e......nu am cuvinte!deja nu mai era vb ca cine il vedea trecea pe prima banda...nu mai era vb de intimidare...era vorba ca la un moment dat campul vizual se inchidea...si te trezeai cu mastodontul in fata ta si era prea traziu!
tu-l in gura!merita batut pana se caca pe el! mad.gif mad.gif mad.gif
driverx
Stiu zona aia. N-ati vazut voi 3 camioane in paralel....fix in acea curba. Sa vedeti cum dispareau masinile de pe contrasens din fata camioanelor. Ca gandacii in crapaturile din pereti.....
UXE
pai unde sa mai dispara ca in curba sunt deja 3 benzi.. in rest e aratura smile.gif
ionutzxxx
pai voi de ce credeti ca tiristii au statiile alea??? sa le foloseasca normal. pt asa depasiri sunt bune si probabil au vorbit si i-o fi zis sa depaseasca. e o varianta.
b76bgaarh
cate dacii transporta astia....
adită
nu are relevanta!daca unul era in fata lui si i-a spus baga-te ca toti sunt pe banda 1 nu ramanea batut in cuie ca aia vor ramane pe prima banda si nu vor trece pe 2!
daca era drum cu o banda pe sens mai mergea!ii zicea baga-te gogule ca nu e nimic dp curba!
Tince1290
eu cred ca si ala ce cara daciile a fost cam gunoi...ca n-ar fi incetinit deloc...ba bin potriva...cred ca a cresctut viteza....doar cand i-a taiat tirul fata a franat si a tras spre dreapta...de multe ori nu cei ce depasesc sunt neaparat de vina...ci cei ce nu vor sa se lasa depasiti pentru ca au tzarana in cap!...luni am intrat intr-o depasire pe care am inceput-o la 70-80 km/h si am incheiat-o la 130....si n-am deasit un tir..doar un logan...sunt multi care merg stupid de incet si cand intrii in depasire accelereaza...iar eu pentru astfel de oameni am 0 respect!...poate si cel cu tirul a mers foarte mult timp in spatele aluia si cand a vazut portita s-a bagat....nu zic ca a facut bine...dar poate daca toti ar avea cei 7 ani de acasa...astfel de situatii nu ar mai aparea
UXE
mie mi se pare ca ala cu daciile nu a accelerat, ci a mers constant

dar sa auzim si parerea altora
gruita2005
Credeti ca de prosti au vopsit aia linia dublu continua?! au pus linie dublu continua pentru ca nu ai voie sa depasesti in nici un chip, mai ales cand ai un tir de 40 de tone. Eu l-as fi batut imediat si pe ala ce a depasit si pe cel depasit pentru ca l-a lasat sa depaseasca.
Tince1290
@UXE: in clip se vede ca se aprind stopurile dar cred ca a franat putin pentru ca urma curba...dar fiind la vale cu siguranta acea atingere gentila a franei nu a ajutat prea mult...am spus...nu consider ca cel cu tirul a procedat corect dar in mai mult de jumate din cazuri cred ca cel depasit are mai multa vina decat depasitorul...e doar o parere...eu asta am observat

@gruita: ai fi procedat foarte, foarte prost...vad ca ai o poza cu un copil la avatar....presupun ca e al tau....sa-ti traiasca si sa creasca mare si sanatos!....dar acum...in calitate de parinte te intrab pe tine....cum ar fi fost daca venea o masina din fata....in care era o familie..precum a ta...cu un copil mic in spate...si aparea tirul in fata....mureau toti...de ce?...din cauza la mentalitatea asta de 2 lei!...dupa ce ca sunt atatia soferi cretini in trafic...in loc sa lasam noi de la noi si sa ajutam oricum putem sa se termine o situatie cu bine...noi ce facem (adik tu si cei ca tine...ca eu nu fac asa)...nu-l lasam sa treaca!...si gata..sa moara toti da-i dracu!....da partea nasola e ca ala cu tirul oricum nu moare wink.gif...da' maore copilul ala...de ce?....pentru ca in loc sa faci un bine pentru unu pe care nu-l duce capu' mai mult...tu il ajuti sa faca rau....ala cu tiru ce face dupaia...injura printre dinti ca ce sugau a fost ala ca nu l-a lasat sa depaseasca....si o sa faca si el la fel mai departe.....ca asa e....ura asta e mare....mai ales le tiristi...pentru ca ei vad multe accidnte si kkt-uri si devin mai nepasatori...oricum ar fi mai misto sa se mai schimbe mentalitatile astea...atat la depasitori cat si la depasiti
driverx
QUOTE(UXE @ 18 Aug 2010, 13:16)
pai unde sa mai dispara ca in curba sunt deja 3 benzi..  in rest  e aratura smile.gif
*



Haha....ai ramane uimit cum isi fac toti loc in asemenea momente biggrin.gif biggrin.gif

In ACEASI curba, inainte sa fie refacut drumul, era mai ingust. Camion ce pasea un alt camion. De pe contrasens un alt camion. Nu prea incapeau acolo toate cele 3 camioane. Dar pana la urma s-a facut ceva loc. Aproape ok. Dar camionul de pe contrasens si cel care depasea au ramas fara oglinzi biggrin.gif E nebunie in curba aia, desi cand treci pe acolo n-ai zice ca ar putea crea atatea evenimente....
C@talin
si porma auzi in statie baaa oglinda
GIC
QUOTE(Tince1290 @ 18 Aug 2010, 14:53)
...ci cei ce nu vor sa se lasa depasiti pentru ca au tzarana in cap!...luni am intrat intr-o depasire pe care am inceput-o la 70-80 km/h si am incheiat-o la 130....si n-am deasit un tir..doar un logan...sunt multi care merg stupid de incet si cand intrii in depasire accelereaza...iar eu pentru astfel de oameni am 0 respect!...
*


Data viitoare incearca sa nu mai depasesti in treapta a V-a la 70-80 km/h ci coboara in a IV-a sau chiar a III-a. Asa, pana se trezeste tzaranul de ce vrei sa faci deja ai trecut. In plus dai o sansa si celui din spate sa depaseasca.
Jack Daniel's
QUOTE(driverx @ 18 Aug 2010, 14:09)
Stiu zona aia. N-ati vazut voi 3 camioane in paralel....fix in acea curba. Sa vedeti cum dispareau masinile de pe contrasens din fata camioanelor. Ca gandacii in crapaturile din pereti.....
*


E dat dracului drumul ala, am venit ieri pe acolo, asa aglomeratie de tiruri nu prea am mai vazut. sad.gif
UXE
asta cu masina putea sa franeze din timp... l-a durut la brisca chiar daca scuteristul a fost de vina.. macar nu isi mai busea masina .. ca sa nu mai zic ca ala cu scuterul nu purta nici echipament de protecie ..





si 2 pitzi pe sosea


argon
scuteristu l-a vazut si s-a bagat...bine ia facut, poate ii trece de d'astea, asa boala am pe idiotii astia cu scutere..nu toti, aia care se cred buricul drumului..mai deunazi mergea unu pe mijlocul benzii dinspre mijloc, banda din dreapta libera, se uita in oglinzi cu coltul ochiului si ranjea satisfacut...l-am claxonat scurtsa se dea, si a inceput sa injure. N'as avea nici o treaba daca n'ar incurca circulatia asa fara carnet cu partaitoarele alea neinmatriculate, dupa mine e logic sa mearga cat posbil pe dreapta, ca biciclistii, nu pe mijlocul benzii cu 30 la ora...cand nu incape si e nevoit ii las..dar nu cand e loc cacalau si nu-l folosesc preferand sa incurce.
St
QUOTE(argon @ 18 Aug 2010, 15:19)
dupa mine e logic sa mearga cat posbil pe dreapta, ca biciclistii, nu pe mijlocul benzii cu 30 la ora...cand nu incape si e nevoit ii las..dar nu cand e loc cacalau si nu-l folosesc preferand sa incurce.
*



Da,da...asa e. Nici eu nu-i suport pe multi dinastia care n-au nici o treaba cu regulile de circulatie. Dar tu ai mers pe bicicleta pe partea dreapta a drumului sa vezi cum trec oglinzile masinilor la 5 cm de tine?

Senzatia e priceless...
bucatzel
QUOTE(adită @ 18 Aug 2010, 14:31)
nu are relevanta!daca unul era in fata lui si i-a spus baga-te ca toti sunt pe banda 1 nu ramanea batut in cuie ca aia vor ramane pe prima banda si nu vor trece pe 2!
daca era drum cu o banda pe sens mai mergea!ii zicea baga-te gogule ca nu e nimic dp curba!
*



N-avea cum acolo. Ca din fata, de obicei, masinile mici se chinuie sa treaca de tir-uri pe bucata aia. daca sunt. Intr-adevar, de unde era el, la cucurigu, vezi traficul pana prin locul unde si-o incheiat depasirea.

QUOTE(gruita2005 @ 18 Aug 2010, 15:05)
Credeti ca de prosti au vopsit aia linia dublu continua?! au pus linie dublu continua pentru ca nu ai voie sa depasesti in nici un chip, mai ales cand ai un tir de 40 de tone. Eu l-as fi batut imediat si pe ala ce a depasit si pe cel depasit pentru ca l-a lasat sa depaseasca.
*



In curba aia e limitare de viteza la 40. Si nu fara motiv, ca nici sa vrei nu mergi cu mult mai mult de-atat. Ala cu daciile, probabil ca avea semnificativ mai putin de-atat. Asa ca nu numai ca alalalt depasea amboulea, dar o mai facea si incredibil de incet.
Tince1290
QUOTE(GIC @ 18 Aug 2010, 15:45)
Data viitoare incearca sa nu mai depasesti in treapta a V-a la 70-80 km/h ci coboara in a IV-a sau chiar a III-a. Asa, pana se trezeste tzaranul de ce vrei sa faci deja ai trecut. In plus dai o sansa si celui din spate sa depaseasca.
*



eram cu un MCV 1.5 ccm de 85 cai si aveam vreo 500 kg in spate...aveam garda la sol de o palma tongue.gif (pe spate)...am intrat cu treapta 4 in depasire si am schimbat doar dupa ce trecusem de el...turometrul arata putin peste 4000....4200 cred...deci eu mi-am dat toata silinta...dar si el a facut la fel....nu aveam pe nimeni in spate....pana in acel moment oricum cedasem in multe alte situatii ocazia de a depasii (in general tiruri) pentru ca stiam ca nu am demaraj si sa poata depasii cei din spatele meu...ca stiu si eu ce enervant e sa se bage un puturos in depasire si sa nu mai apuce nimeni....


QUOTE(St @ 18 Aug 2010, 16:39)
... Dar tu ai mers pe bicicleta pe partea dreapta a drumului sa vezi cum trec oglinzile masinilor la 5 cm de tine?

Senzatia e priceless...
*



subscriu...foarte adevarat...printre scuteristi ar trebui sa faca politia ordine....dar nu se complica...prefera sa puna un radar in boscheti si sa stea la panda...mai putin efot...mai multi bani
argon
QUOTE(St @ 18 Aug 2010, 15:39)
Da,da...asa e. Nici eu nu-i suport pe multi dinastia care n-au nici o treaba cu regulile de circulatie. Dar tu ai mers pe bicicleta pe partea dreapta a drumului sa vezi cum trec oglinzile masinilor la 5 cm de tine?

Senzatia e priceless...
*



eu nu ma risc sa ma apropii asa tare de ei, semnalizez si chiar incalc usor cu 2 roti linia continua daca e cazul, si am loc si daca vine ceva pe contrasens....valabil si la scutere si la biciclete, cu conditia sa mearga pe dreapta, nu pe mijlocul benzii tinand o coloana de masini dupa partaitorile lor fumigene conduse fara carnet.
SonyAD
Când depășești îi dai să-i sară pistoanele, nu cum văd des la populația de vite motorizate (să stea în cuplu, 'ca-ți-aș!). Dar, din câte știu, tirurile au limitator de viteză sau cel puțin li se înregistrează viteza. Deci nu prea merge să îi dai să-i sară pistoanele în depășire. Ca atare, și ăla cu trailer-ul de mașini e un mare măgar (e de la sine înțeles că ăla de depășea e un handicapat mintal). Nu a încetinit deloc, nu a tras deloc dreapta.

Eu când merg până în Dej și înapoi nimeresc mulți imbecili cu lumânare la fund de îmi miros țeava de eșapament. Așa că las spațiu între mine și ce oi avea în față cât să se bage și mă trag spre dreapta ca să fie mârlanii fericiți că sunt cu un 206 mai în față și să nu îmi mai stea mie în ceafă.

Oricum, domnii tiriști din clip sunt cam pardaf, ca majoritatea populației cu carnet de șofer. Se vede după cum se chinuie să ia o curbă pe 2 sau 3 benzi pt. că nu se încadrează bine (spre exterior la intrarea în curbă), apasă pe frână în curbă, etc.
bogdyMND
Nu observa nimeni ca in clipul cu scuteristul, cretinul de la volan (desi nu are nici o vina) prefera sa claxoneze prima data si apoi sa franeze. Dc facea invers poate evita sau impactul ar fi fost mult mai mic. La fel se intampla si pe la noi. Prima data eviti pericolul si cand esti in deplina siguranta (inclusiv cel ce provoaca incidentul) abia apoi poti sa-l injuri (claxonezi).

Dc ar folosii toti claxonul pentru a EVITA un pericol ar fi util, insa la cum se foloseste in romanica ar trebuii interzis. Desi dc ar fi amendat "claxonagiul" poate ar intelege si soferii cu carnet luat pe spaga care-i utilitatea claxonului.

Apropo, sunt sigur ca se vor gasi intelepti care sa dezaprobe.
UXE
ce ma enerveaza fazele astea ... si tot el cu gura mare .. da-i-as cu ranga in dinti mad.gif
gruita2005
QUOTE(Tince1290 @ 18 Aug 2010, 14:24)

@gruita: ai fi procedat foarte, foarte prost...vad ca ai o poza cu un copil la avatar....presupun ca e al tau....sa-ti traiasca si sa creasca mare si sanatos!....dar acum...in calitate de parinte te intrab pe tine....cum ar fi fost daca venea o masina din fata....in care era o familie..precum a ta...cu un copil mic in spate...si aparea tirul in fata....mureau toti...de ce?...din cauza la mentalitatea asta de 2 lei!...dupa ce ca sunt atatia soferi cretini in trafic...in loc sa lasam noi de la noi si sa ajutam oricum putem sa se termine o situatie cu bine...noi ce facem (adik tu si cei ca tine...ca eu nu fac asa)...nu-l lasam sa treaca!...si gata..sa moara toti da-i dracu!....da partea nasola e ca ala cu tirul oricum nu moare wink.gif...da' maore copilul ala...de ce?....pentru ca in loc sa faci un bine pentru unu pe care nu-l duce capu' mai mult...tu il ajuti sa faca rau....ala cu tiru ce face dupaia...injura printre dinti ca ce sugau a fost ala ca nu l-a lasat sa depaseasca....si o sa faca si el la fel mai departe.....ca asa e....ura asta e mare....mai ales le tiristi...pentru ca ei vad multe accidnte si kkt-uri si devin mai nepasatori...oricum ar fi mai misto sa se mai schimbe mentalitatile astea...atat la depasitori cat si la depasiti
*



Nu m-am exprimat eu bine. L-as fi batut pe cel depasit pentru ca i-a spus sigur ceva prin statie sa se bage. Nu cred ca se baga ala aiurea, la plezneala. Oricum ar fi, numai in Ro gasim scuze nemernicilor care incalca grav legile si regulile. Pentru fapta asta eu cred ca ar trebui anulat pemisul pe un an si confiscarea masinii. Punct! Am mai vazut idioti din astia depasind in succesiune de curbe fara vizibilitate. Dar ei nu stiu ca oricand pot aparea masini sau carute de pe drumurile laterale mai ales acum in perioada concediilor.
Vallybz
@UXE..clar il loveam...nu ii suport pe astia care vin pe linia de tramvai si se baga asa la nesimtire. Daca vreau sa te las sa te bagi iti fac semn, dar asa gun3.gif ....nu pot sa zic ca eu nu am mers pe linia de tramvai, dar nu m-am bagat in halul asta in viata mea de sofer
Solon
Misto ala cu scuterul! Il ardeau talpile dupa ce taraiala pe care a luat-o! radmasa.gif
@uxe: Eu nu ii las! Pot sa zica toti ca sunt incapatanat! De ce eu sa stau in rand cu toti si sa vina unul pe alaturi, neregulamentar, si sa se bage folosind principiul ca "lasa frate ca nu intra in mine"!
UXE
@Vallybz eu prefer sa nu imi indoi fieru din cauza ca e ala de neam prost (poate daca aveam masina de firma era altceva.. dar nici macar atunci ptr ca altfel as gandi ca soferul microbuzului.. "da-o dreacu, am masina mare de serv , fac ce vrea muschii mei in trafic")
@Solon sunt unele faze la care daca nu te dai la o parte cu masina apare impact tabla pe tabla.. in cazul asta ce faci? cedezi sau nu?
Vallybz
nu te gandii ca intram in el sa il rastorn. doar sa il ating, ca oricum masina o reparam pe rca-ul lui(o masina daca vrei sa te tina o viata, mergi tare), dar mergeam si la politie sa ii ia si carnetul pt neacordare de prioritate si alte alea....sa il vad daca mai facea pe urma asa.
UXE
vad ca femeile nici pe scuter nu sunt in stare


PaulT
QUOTE(UXE @ 19 Aug 2010, 10:34)
ce ma enerveaza fazele astea ... si tot el cu gura  mare .. da-i-as cu ranga in dinti  mad.gif

*




Nici eu nu ii las pe cei care depasesc o coloana intreaga dupa care au tupeul sa pretind a sa li se lase loc sa revina in banda cand se apropie un refugiu... Au mers pana acolo asa, asa sa continue.. Si eu am mai mers pe linia de tramvai deci nu fac pe lupul moralist... dar niciodata nu am avut pretentia sa fiu lasat sa reintru in coloana la un refugiu. La fel de nesimtiti sunt cei care la un semafor se incadreaza pe banda marcata clar pentru viraj stanga si cand se pune verde pentru inainte incearca sa iti ia cu nesimtire fata pe prima banda de mers inainte. Nici pe astia nu ii las.
solidconvert
QUOTE(UXE @ 18 Aug 2010, 15:16)
l-a durut la brisca chiar daca scuteristul a fost de vina.. 

*


Mie mi se pare ca imbecilu' ala de scuterist dupa ce a intrat cu japca in fata astuia, s-a panicat cand a fost claxonat si in loc sa accelereze a franat sa fie sigur ca-l ia ala pe capota... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
PaulT
Sa stii ca ai dreptate. Se vede si stopul daca te uiti atent...
St
Si eu observasem acelasi lucru ieri, dar am zis ca nu vad eu bine.
b76bgaarh
in ce tara e faza cu scuteristu? intro tara care circula pe stanga sau pe dreapta?
Valy1
Mai sunt si astia de vorbesc la telefon si uita de drum :


Si care nu stiu ce-i cu cercul din mijlocul drumului :
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.