Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Merge in 3 pistoane la relanti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
djmix7388
salut. dupa cum spune si titlul, de jumate de an motorul meu merge in 3 pistoane la relanti. merg numai pe gpl. am schimbat platina, fise, capac delcou, bujie si tot asa face. este vorba de pistonul 3. daca ii scot din mers fisa nu se simte nici o diferenta, decat de pe la 1400 rpm in sus (cand incepe sa lucreze si pistonul 3. ma intreb ce dezastru ar fi fost in el daca mergeam pe benzina). de tras trage chiar bine zic eu. trepideaza urat la relanti atat la rece cat si la cald, iar in urma mea ramane un miros intepator de gaz. la cald scoate mai putin gaz nears. daca nu scoate fum, nu mananca ulei, ca il verific mereu si nu am completat deloc de cand l-am schimbat (5000 km). banuiala mea este ca sunt supapapele. acum astept sfaturi de la persoane cu experienta mai mare ca mine. de mentionat este ca motorul prezinta aceleasi simptome atat pe gaz cat si pe benzina si nu trage aer fals.
brigada_diverse
s-au strans culbutorii la supapa de evacuare.......
scoate capacul de la culbutori, si regleaza culbutorul la evacuare....
s-a discutat pe forum cum se regleaza

aduci motorul(rotesti tu usor) pana cand ar trebui sa stea ambele supape inchise la pistonul cu pronbleme..si verifici daca mai exista joc la evacuare, si reglezi la 0.2-0.25 jocul.
besche
Posibil sa nu lucreze o supapa,cum a zis si brigada_diverse. Nu ne-ai spus daca da scanteia normala la pistonul asta. Daca nu da,e posibil sa fie uzat axul delcoului,mai precis cama care deschide platina la 3. Combustibilul nu arde in pistonul 3 si de aia si miroase a gaz pe esapament. Poti sa dai capacul dela delcou jos,invarte manual motorul si vezi daca deschide platina la 3. Daca deschide si ai si scanteie buna,inseamna ca ai acolo o supapa care nu lucreaza.
djmix7388
am schimbat 2 delcouri pana acum. la problema ca nu ar da scanteie indeajuns la pistonul 3 m-am gandit de prima data. m-am uitat la delcou, am verificat distantele la platina si tot asa. faza cu culbutorii a fost odata cand mergea urat rau de tot (in 3 pistoane) am reglat culbutorii mai slab sa joace putin cu lera la 0.25-0.3. prima data cand i-am reglat a fost dupa metoda din manualul dacia cu supapa de evacuare deschisa. a mers foarte rotund o perioada apoi a inceput sa mearga dezastruos. am reglat din nou dar de data asta in dreptul fiecarui piston am adus arborele sa stea inchise supapele. rezultatul: s-a ameliorat putin si de atunci asa merge, in 3, la relanti. la schimbul uleiului iar am desfacut capacul culbutorilor si erau bune jocurile. scuze. uitasem sa scriu despre culbutori la inceputul topicului. din ce am inteles de la cineva s-ar fi putut arde supapa?
besche
E foarte posibil sa ai o supapa de evacuare arsa,de la vreo talpa mai lunga. Eu mai reglam culbutorii si dupa delcou si n-am gresit niciodata. Cand ajunge rotorul in dreptul fisei 3,fa-i jocul la culbutori.
cossu_bossu
mai regleazati culbutorii si la mine face la fel si eu tot pe gpl sunt si acealeasi simptome le are se scutura toata la relantiu sau mai vezi sa nu ai joc in axul d la delcou si sa nu dea scanteia cum trebuie bafta
djmix7388
am rezolvat. motorul merge rotund si nici nu se mai aude pe esapament rateurile alea aleatorii. ce-i drept mai da cate un buf micut la 2-3 secunde dar nu se compara cu ce era inainte. o fi si ceva joc la delcou. in fine, multumesc colegilor de forum. la reglaj am folosit metoda urmatoare: aliniez volanta la semn si delcoul sa fie pe pistonul 1, reglez culbutorii 1 2 3 5, invart iar volanta pana ajunge la semn dar de data asta delcoul sta pe pistonul 4 si reglez culbutorii 4 6 7 8. numerotarea am facut-o dinspre volanta spre radiator. intrebarea ar fi: de ce cu celelalte 2 metode (supapa de exacuare deschisa si cea cu incalecarea supapelor) imi strangea prea tare culbutorii la pistonul 3?
brigada_diverse
nu estimai corect cand ambele supape sunt inchise complet ..daca faceai cu metoda cu supapele inchise sau deschisa complet
cossu_bossu
e buna metoda pe care ai folosit-o p aia o folosesc si eu si nu am avut probleme bafta multa
baciudibaciu
QUOTE(djmix7388 @ 17 Aug 2010, 16:00)
am rezolvat. motorul merge rotund si nici nu se mai aude pe esapament rateurile alea aleatorii. ce-i drept mai da cate un buf micut la 2-3 secunde dar nu se compara cu ce era inainte. o fi si ceva joc la delcou. in fine, multumesc colegilor de forum. la reglaj am folosit metoda urmatoare: aliniez volanta la semn si delcoul sa fie pe pistonul 1, reglez culbutorii 1 2 3 5, invart iar volanta pana ajunge la semn dar de data asta delcoul sta pe pistonul 4 si reglez culbutorii 4 6 7 8. numerotarea am facut-o dinspre volanta spre radiator. intrebarea ar fi: de ce cu celelalte 2 metode (supapa de exacuare deschisa si cea cu incalecarea supapelor) imi strangea prea tare culbutorii la pistonul 3?
*



ne bucuram sa vedem ca inca o masina a reintrat in parametrii si iti multumim si noi ca ne-asi tinut la curent .Nu ca alti colegi de forum care pun pe tapet o problema si apoi ne lasa cu ochii in soare ,iar noi tot dam solutii si sugestii !
Cele bune
danciusergiu84
eu reglez prin metoda ambelor supape inchise, la cilindrii 2 si 3 las o sarma in cilindru pe gaura bujiei si asa vad cand pistonul e la "semn" (care nu-l are) adica e sus de tot (punctul mort superior)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.