Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se aude un vajait
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vespukci
Salut
Am Dacia 1310 LI din 2000.
Am avut niste probleme la cutie, ma rog, am umblat in ea, si acu nu-mi intra a cincea!
Oricum si inainte de a umbla in cutie se auzea un vajait, mai rar, dar acu se aude mai mereu.
Chiar daca e scoasa din viteza tot se aude.
Deci nu este de la roti, sunt centrate toate.

Are cineva idee cam de la ce ar putea fi?
bashtalu
sigur e de la cutie si nu de la rulmentul de la ambreiaj?
la mine ala huruie
cossu_bossu
incearca si cu ambreajul calcat si vezi dak se mai aude dak nu se mai aude inseamna k e din cutie si dak nu intra a cincea mai regleaza din tija dintre maneta si cutie bafta multa
vespukci
Am reusit, cu greu sa bag a cincea, merge bine, cand e in viteza, dar cand sa o scot, mai ca mi-a ramas blocata!Sa fie de la pinion sau de la pozitionarea cutiei?
cossu_bossu
dak ti-a intrat greu a 5 a folosese-o mai des chiar aa greu cun intra ea ca-si da drumu la mine fosta cutie tot la fel facea cat despre ramasu blocat verifica uleiul din cutie bafta
vespukci
dar daca fortez asa nu se strica nush ce pinion pe acolo?
cossu_bossu
la mine nu s-a stricat nimik pana a crapat k si-au bagat nasul niste mecanici prin ea k avea un harjait la 1 2 3 oricum foloseste-o mai des
Oltean_Alexander
QUOTE(cossu_bossu @ 17 Aug 2010, 12:07)
la mine nu s-a stricat nimik pana a crapat k si-au bagat nasul niste mecanici prin ea k avea un harjait la 1 2 3 oricum foloseste-o mai des
*


P.S. Cum zicea colegul ``pune ulei in cutie`` ca sa nu mai huruie si sa iti intre usor in a5a si desigur incearca sa o folosesti mai des pana isi da drumul si isi face ungerea
cossu_bossu
cutia aceea era facuta din bucati si harjaitul ala nu aveai cum sa-l scoti nici cu aditivi sau alte prostii oricum a mers asa vre-o 6ani pana s-a hotarat un mecanic a zis k stie el de la ce e si tot n-a reusit-o si in 2 saptamani mi-a iesit rulmentu de la trenu fix prin carcasa dinspre ambreiaj oricum am scapat de ea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.