Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: delco 1.3 si 1.4?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hutzzyy
Am avut probleme cu delco de la daca mea 1310 98' si am schimbat vro 3(de la dezmebrari) si am gasit unu bunut zic .dar acuma nu stiu daca e de pentru 1300 sau 1400 sau nu e nici o diferenta?Si am auzit ca se poate unge capacu de delco cu ulei in interior? blink.gif
badboy_marius
codul de pe delco difera...uite ca am uitat acu ce coade are fiecare....
adyss
codul pt 1.4 este 3239 si pt 1.6 este 3332 ,pt 1.3 este 3230.dar merge si cel de 1.4 pus pe 1.3.
badboy_marius
no, asa, nu-mi mai aminteam. da, delcoul de 1,3 functioneaza si pe 1,4, sincer nu stiu care sunt diferentele dintre ele. pai de ce sa ungi capacul de la delco? eventual ungi cu f putina vaselina axul decoului unde se freaca pintenul platinei pentru a evita tocirea acesteia in timp...

vezi sa nu ai arcurile din delco sarite de pe acolo, sunt sub platou.
adyss
in principiu cred ca diferenta este pe la avansul centrifugal,pe la curba de avans.in rest(din punct de vedere al componentelor si vizual)sunt la fel.
hutzzyy
am crezut ca imi poate scadea performanta masinia .ca am pus un delco de 1.3 si am motor de 1.4 tongue.gif
Merced
La Dacie diferentele-s insesizabile. Oricum reglajele se fac dupa ureche, automat motorul pierde ceva putere decat daca ar fi fost facute cum trebuie.
Eu am avut delcou de 1.4 pe motor de 1.3 si n-am avut treaba. Sa fie de Electroprecizia, nu turcisme d-alea ordinare, ca nu-si au rostul.
hutzzyy
da e Electroprecizia ,si an observat ca a si relantiu mai stabil.ca creca ma duc sa iau unu de 1.4 (3239) sa vad cu merge .
brigada_diverse
la uns cu ulei, nu se refera la capac de delco. se unge mecanismul delco-ului
1. se scoate capacul de delco
2. se scoate rotor-distribuitor-ul cunoscut ca lulea
vei vedea in capul axului o pasla....
3. se picura un pic de ulei pe pasla aia(eu am pus ulei de pe joja, cald, sa fie mai fluid
4. se pune tot la loc
5.....gata
hutzzyy
am fost si am luat unu de 14.(3239) si lam pus si diferenta e foarte mare ,cum se infige .biggrin.gif
tzepesch
are ceva daca departez capetele in care sunt agatate arcurile, cat mai spre peretele delcoului. inainte pareau destul de aprpriate, si la departearea centrigugelor, sau cum se numesc, se intindeau f putin. Arcurile sunt echilibrate si la fel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.