Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese Produse De NGH
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
burtosu
Frati loganisti,a folosit cineva piese produse cica de NGH Autotechnik Germania(capete de bara,brate inferioare,in general articulatii,am inteles ca fac si curele),iar daca da cateva pareri despre fiabilitatea lor?
Intreb asta deoarece am fost nevoit sa inlocuiesc capatele de bara stg+dr si bratul inferior dr,in urma aparitiei unor zgomote ,batai,provocate cel mai probabil de la "minunatele" drumuri ale patriei.
Multumiri anticipate!
george_scala_2004
conex...?
burtosu
Asta banuiam si eu,dar m-ar interesa sa stiu cat sunt de fiabile aceste piese,garantie am vazut ca au 24 luni.
YRX
Daca sunt Conex ma tem ca nu prea sunt un munte de fiablitate. Au fost ieftine rau sau n-ai gasit altceva?
Nu de alta dar au aparut elemente de articulatie si directie pentru Logan la producatori mari - Moog, Swag, Lemforder - la preturi mai mult decat decente.
burtosu
Pe cutie scrie ca-s distribuite de Conex Distribution,iar pe sigilii si stante NGH Autotechnik Germania. In primul rand mi-au picat in mana fara niciun ban(moca),in al doilea rand pe "piese de origine"ca cele existente pe masina mea(din fabricatie) si inlocuite acum cu NGH-uri nu-s diliu sa dau o basca de bani si sa ma tina iar 25.000 km",este jenant sa le schimb asa de repede.Ca si lucratura si prezentare arata f bine,nu par ordinare,ci lucrate f ingrijit.
Multumesc ptr promtitudinea raspunsurilor.
YRX
Conex produce prin China, ca de aia ies si asa ieftine, dubioasa denumirea cu "Germania". Dar daca zici ca ti-au placut cum arata tine-ne la curent cu evolutia lor in timp.
De fapt ce piesa ai folosit?
george_scala_2004
QUOTE
am fost nevoit sa inlocuiesc capatele de bara stg+dr si bratul inferior dr
burtosu
Capete bara stg+dr si brat inferior dr.
EUGEN2008
frumos covorul smile.gif pai daca ti-au picat moca cum spui inseamna ca n-ai o garantie reala la ele , altfel ar fii interesant de cumparat , montat cu factura intr-un service si mers peste magazinul distribuitor la garantii pana trec 24 de luni. Daca ai actele in regula teoretic legea e de partea consumatorului desi Dacia da 1 an garantie m-ar mira sa se arunce astia la 2 ani
burtosu
Nu-i covor,e cuvertura(sau cum i-o zice) pe pat radmasa.gif ,am toate hartiile,certificat de garantie,avize etc si factura montaj in service,au fost moca ca le-a platit altcineva in locul meu(un contra serviciu).
ydaniel
conex din producatori de piese la nivel local(tablaraie si esapamente la iasi) au ajuns importatori de piese din china.
asam e marca lor pt piese la gama dacia&renault.
ngh tot in china sunt facute.

alte produse ''made in germany'' sunt si master sport.
arata bine,sigilii,holograme,garantii...dar cel putin piesele folosite de mine au fost extrem de proaste.
membru_DC
sunt autorizate RAR? ... au timbru/holograma cu nr. de autorizare RAR?

ce firma e NGH Autotechnik Germany ca gogu' nu gaseste nimic de genu' asta pe pagini cu *.de ? wacko.gif
uragan
QUOTE(membru_DC @ 23 Aug 2010, 10:25)
sunt autorizate RAR? ... au timbru/holograma cu nr. de autorizare RAR?

ce firma e NGH Autotechnik Germany ca gogu' nu gaseste nimic de genu' asta pe pagini cu *.de ?  wacko.gif
*


Crezi ca ar conta prea mult acele holograme? iti pot da si eu cateva zeci , garantia la ele este reala , deci produsul se schimba pe loc in caz de defecte din fabricatie .
ydaniel
nu,eu ma refeream ca au holograme si sigilii pe ele(cele master sport) cu :''original'' ''master sport germany''...
YRX
Mai adauga si Falke Automotive la marcile lor. Fac bujii, filtre de aer si ulei etc. Au si holograma.... biggrin.gif
ydaniel
asa uitasem.
prin carreforu acu vreo 3 ani am vazut prima oara falke.
dar am vazut la multi suport de nr cu falke exhaust sistems:)(adica conex)smile.gif)
burtosu
Revin cu ceva impresii dupa luna august 2010 cand am schimbat ceva piese de la nenorocirea de firma CONEX IASI(fugiti de ei cat o-ti putea).Astazi am trecut la pneurile de vara si cand colo ce sa vezi,burdufurile de la minunatele capete de bara marca NGH Germany(aca Conex Iasi) sunt ZOB,putrede si distruse(imi pare rau ca n-am facut poze) de zici ca am masina de inainte de a ma naste eu.Pai nici la prima mea dacie 1300 nu se buleau burdufurile dupa 6-7 luni.Ciudat este ca la bascula inf burduful inca nu a cedat.Acum intra apa si vor fi varza.In concluzie NU CUMPARATI NIMIC DE LA CONEX CA VA BLESTEM radmasa.gif ,sunt cei mai ordinari. Intentionez sa trec acum pe Lemforder,ce parere aveti?
george_scala_2004
n-ati vazut minunea ? bujii vebach... wink.gif adica tot...asam...
mario1980
Ma inscriu si eu in club. Am pus un brat inferior NGH cred, trebuie sa verific, dar tin minte ca atunci cind am cerut in magazin unul sa-l vad cum arata, avea o bucsa total aiurea pusa, adica era deplasata intr-o parte. Cu toate astea, am cerut un alt brat (tot NGH) si am dat pe el 69 lei. L-am montat acasa, nu ma intrebati de garantie.
Partea proasta este ca acum, dupa vreo 7 luni si ~10k km, am o vaca banuiala ca ceva trancane pe partea dreapta. Va voi tine la curent cind inspectez situatia.
burtosu
Astea-s capete de bara NGH montate in 08.2010 si nu au nici 6.000 km.Nu prea se vede bine ca le-am facut cu telefonul.Burdufele au cedat.
ydaniel
mama zici ca ai 2milioane de km.
La multa lume am gasit diverse repere de siguranta marca asam(placute frana/saboti/cilindri.bielete...)
YRX
Dap, sunt praf. Material prost la burduf, acoperire anti-rugina de mantuiala.
Ydaniel, are Norauto toata gama Asam pentru Logan, de la placute, la filtre, la kituri de distributie. Preturile lor sunt cam jumatate din pretul unor piese de calitate si romanii se inghesuie la ele.
burtosu
Singura mea consolare este ca n-am dat niciun leu pe ele,le-am primit gratis.Ciudat este ca inca nu au joc,cu toate ca burdufele sunt praf,cred ca daca ar fi avut si burdufe de calitate poate ar fi fost ceva mai bine dpdv al fiabilitatii.Am gasit capete de bara de origine la dealerul Dacia cu 275 lei iar la un magazin mare de piese auto am gasit aceleasi piese la numai 100 lei.Credeti ca sunt contrafacute sau cele de la dealer au pretul supradimensionat?Eu acum vreau sa trec pe Febi Bilstein,Lemforder sau Moog,care ar fi ordinea in functie de calitatea lor,ca 275 lei nu dau pe unul?
Multumiri.
vi_escu
QUOTE(burtosu @ 2 Apr 2011, 08:36)
Credeti ca sunt contrafacute sau cele de la dealer au pretul supradimensionat?
*



Ambele variante sunt corecte!
82ADR
Nu am auzit de firma asta.
i7r9i
Ciudat cu NGH este ca, mai nou sunt ambalatori. Am gasit in cutie NGH curea distributie conti si rola Koyo cu 40% mai ieftin daca le luam ambalate de renault. Cu astfel de kituri nu am riscat mai mult de 65 000 km si au tinut, ba chiar am fortat norocul schimband doar cureaua.
IRONICK
QUOTE(i7r9i @ 24 May 2012, 14:26)
Ciudat cu NGH este ca, mai nou sunt ambalatori. Am gasit in cutie NGH curea distributie conti si rola Koyo cu 40% mai ieftin daca le luam ambalate de renault. Cu astfel de kituri nu am riscat mai mult de 65 000 km si au tinut, ba chiar am fortat norocul schimband doar cureaua.
*
Nu este nimic deosebit, si un cutii de Lemforder o sa gasesti SNR sau cine ce ciudatenii.
vicu89
QUOTE(burtosu @ 19 Aug 2010, 10:07)
Frati loganisti,a folosit cineva piese produse cica de NGH Autotechnik Germania(capete de bara,brate inferioare,in general articulatii,am inteles ca fac si curele),iar daca da cateva pareri despre fiabilitatea lor?
Intreb asta deoarece am fost nevoit sa inlocuiesc capatele de bara stg+dr si bratul inferior dr,in urma aparitiei unor zgomote ,batai,provocate cel mai probabil de la "minunatele" drumuri ale patriei.
Multumiri anticipate!
*




QUOTE(IRONICK @ 24 May 2012, 14:30)
Nu este nimic deosebit, si un cutii de Lemforder o sa gasesti SNR sau cine ce ciudatenii.
*


si pana la urma sunt bune de ceva ngh?eu am schimbat toata directia de la ngh.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.