Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Miros ferodou sau placute
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
marius1307
Dupa o pauza de vreo 4 luni in garaj. dacia mea 1310 Li a primit pe langa altele si un set de placute de frana noi, ulei nou in cutie, dar in cateva zile au aparut probeleme.

Simptome:
1. la plecarea dupa loc, cand ambreiajul este ridicat aproape complet are loc o trepidatie, indiferent de cat de ambalata este masina;
2. la o mica tentetiva de frana de motor sau si chiar atunci cand nu mai accelerez, levietul manetei de viteze incepa sa se miste violent in toate directiile iar motorul se comporta ca si cum as fi incurcat viteza a 3-a cu a 5-a;
3. dupa aprox. 10 in habitacku apare un miros de incins;

Rotile de pe fata sunt putin calde, dar nu cred ca mirosul provine de acolo. Am incercat niste demaraja mai in forta, nu vad diferente fata de cum mergea masina initial. Totusi, de ce miros de ferodou? Posibil ca discul sa patineze dar sa fie intr-un stadiu initial ?
cossu_bossu
dupa cum ai spus k ti s-au incins rotile fat se pare k merge infranata iar trepidatiile pot aparea si de acolo pt ca masina trage mai greu ai facut aerisirea franelor dupa c ai schimbat placutele sau poate sunt etrierele gripate si nu mai culiseaza cum trebuie in liber poti sa o impingi usor cu mana? bafta
marius1307
- am schimbat garnituri etrier, aerisit toata instalatia, nu pot sa zic ca rotile erau incinse, conditii de franare normale...
badboy_marius
trage frana de mana, daca iti tine bine, rotile nu ar trebui sa se miste cand vrei sa pleci cu masina, si incerci sa pleci cu masina , daca da sa iti moara motorul, atunci ambreajul nu iti patineaza, daca masina nu da sa moara, atunci iti cam patineaza ambreajul....

faptul ca smuceste cand iei piciorul de pe ambreaj aproape complet ar putea sa insemne ca abia atunci incepe sa prinda placa pe disc = disc uzat ( nu tremuie musai sa patineze, dar o sa inceapa), si vreun tampon de la cutie rupt ( ai 2 tampoane).
Ciorapel
Sau la injirenii ai scapat niste ulei pe discul de ambreiaj ...
brigada_diverse
discul de ambreiaj se poate sa se fi exfoliat, deaia sa trepideze

daca vrei sa vezi daca masina are franele blocate pe spate, pune-o intr-o panta usoara. trebuie sa o ia singura la vale

sau dai rotile din spate jos si invarti cu mana de tambur. trebuie sa se invarta usor(bine, ia in considerare frecarile din rulmenti si greutatea taburului)

adaniel69
vezi daca se invart rotile usor pe loc(de exemplu daca poti sa o impingi singur)
daca se invart usor, atunci ambreiajul e de vina! vezi daca mai poti sa-i dai drumul de acolo de la motor(de langa pompa de frana)! iti tine la fund sau trebuie sa calci doar putin? poate e prea strans!

daca tine sus, atunci mai trebuie sa ii dai drumul
daca tine jos, probabil e uzat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.