Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O problema
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
evolio
Daca ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat sau cu o parere referitor la o problema aparuta la DSN-ul meu.De ceva timp incoace am inceput sa aud un huruit puternic in fata cred ca zgomotul este de la roata din dreapta. Care poate fii cauza oare rulmentii trebuiesc schimbati sau burdufurile schimbate pe ambele parti mentionez ca cele doua cauciucuri de pe fata sunt noi . Daca ma poate ajuta cineva cu o sugestie sau poate cu un service unde ma pot duce pentru a o rezolva , in Ploiesti.

Multumesc anticipat!
robert1991
cred ca de la rulment! pai tu nu cunosti service-urile de la voi?
evolio
QUOTE(robert1991 @ 20 Aug 2010, 08:11)
cred ca de la rulment! pai tu nu cunosti service-urile de la voi?
*


sunt mutat de putin timp in ploiesti
Maskatu
Incearca la un service dacia. Eventual prima oara intrebi de preturi, sa iti faci o idee. Trebuie sa faci un test de rampa, adica un nene mecanic se baga in rampa si se uite sub masina si verifica componentele rotilor... bucsi, pivoti, bielete, capete de bara, burdufe,etc.
evolio
QUOTE(Maskatu @ 20 Aug 2010, 16:35)
Incearca la un service dacia. Eventual prima oara intrebi de preturi, sa iti faci o idee. Trebuie sa faci un test de rampa, adica un nene mecanic se baga in rampa si se uite sub masina si verifica componentele rotilor... bucsi, pivoti, bielete, capete de bara, burdufe,etc.
*


Asa din cate stii sau poate ai auzit estimativ cam cat poate duce o asemenea ,,operatie'' ? Sau banuiesc ca totul difera in functie de natura problemei?
caphonne
control rampa in bucuresti la dacoserv costa 39 ron.
Maskatu
Maxim 50 de lei. Nu exista nici o "natura a problemei". Pur si simplu iti verifica directia, burdufele, si celelalte elemente de la roti si de sub masina, si iti spune ce trebuie sa schimbi/repari.

Te duci la unul din service-urile dacia ploiesti sau cel mai bine SUNI. Gasesti pe netu numerele de telefon ale agentilor autorizati care au si service-uri in incinta punctelor de vanzare.

Bafta
cristi87
nu necesita mare inginerie sa le verifici.intr-adevar,ai nevoie de o rampa sa le verifici sg sau de un cric hidraulic si inca un prieten sa miste de roata si tu sa te uiti km e pivotul,apoi cu o ranga mai mica vrifici si bucsile de la bascula,si capul de bara....te uiti si la burdufe..si de 50 lei bagi bezina si te plimbi o zi intreaga;)
evolio
gata am rezolvat am folosit ca sa zic asa o solutie batraneasca am dat rotile de pe fata jos am schimbat burdufurile(cred ca asa se scrie) deoarece amandoua erau sparte am pus unele noi 20 lei bucata am bagat vasilina puternic peste tot si rezultatul a fost unu bun deoarece nu mai huruie asa ca eu cred ca am nimerit-o de data asta fara costuri prea mari. 124.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.