Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trpidatii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bodytzu
salut.problema mea este urmatoarea.am o dacia 1310 din 2000 pe injectie,de la o vreme la relanti a inceput sa trepideze,merge intrerupt si avand toba putin sparta de aude sub ea cum da mici rateuri.de ce la ar putea fi?

multumesc
adaniel69
in ce stare se afla bujiile?
umbla pe la avans daca bujiile sunt ok!
si curata senzorul care citeste volanta si care stie cand sa dea scanteia! se aduna pilitura pe el! e un surubel pe landa cablul de ambreiaj!
Redeemer
QUOTE(bodytzu @ 21 Aug 2010, 21:00)
salut.problema mea este urmatoarea.am o dacia 1310 din 2000 pe injectie,de la o vreme la relanti a inceput sa trepideze,merge intrerupt si avand toba putin sparta de aude sub ea cum da mici rateuri.de ce la ar putea fi?

multumesc
*


am avut si eu probleme din astea...tot cu o dacie pe injectie din 2000...facea urat de tot...dadea sa se opreasca motorul... i-am dat un reset la centrala....scoate mufa aia lata din computerul ala de sub capota...si lasal asa 2 min...si bag-o inapoi....eu asa am rezolvat problema... incearca si anunta-ma daca s-a schimbat ceva
bodytzu
o sa incerc sa resetez calculatorul...dar nu inteleg de ce trebuie sa scot mufa aceea...daca scot bornele bateriei nu e ca si cum s-ar reseta?

adaniel69,am schimbat ambreiajul acum 3 saptamani si am curatat senzorul acela,bujiile lucreaza OK si la avans..n-am cum sa umblu deoarece e pe injectie
adaniel69
la carburator ai 4 suruburi cu cap de imbus cu gaura pe mijloc! are si o mufa! este in partea dinspre parbriz la carburator! desfaci suruburile alea 4 si misti stanga dreapta de treaba aia de acolo si o lasi unde ti se pare ca merge mai bine!
Redeemer
[quote=bodytzu,22 Aug 2010, 02:00]
o sa incerc sa resetez calculatorul...dar nu inteleg de ce trebuie sa scot mufa aceea...daca scot bornele bateriei nu e ca si cum s-ar reseta?

pai nush exact, cu bornele de la baterie nu am incercat! mie mi-a aratat smecheria asta un mecanic, ca nici eu nu o stiam... oricum e usor de scos mufa aia, are o lamela micuta, tragi de ea si scoti mufa....o sufli si tu putin....si o bagi dupa vreo 2 minute inapoi...
badboy_marius
mersul intrerupt la relanti poate sa fie de cele mai multe ori de la bujii / fise sau benzina proasta. inainte ti-a mers bine? de cand face asa?

sfat: nu iti recomand sa umblii la calculator. mai bine scoti + de la baterie si stai vreo 5 minute si dupaia bagi inapoi. verifica si filtrul de benzina.
adaniel69
uite de aici se umbla la avans
fullhouse
Daca te apuci sa umbli la potentiometrul acela ai toate sansele sa-ti cam dai peste cap toata injectia, eu stiu ca acolo nu se umbla, doar mecanicii nostrii regleaza asa, dupa ureche. Si eu tot injectie am si relantiul e foarte stabil, avansul se autoregleaza, in nici un caz nu-l reglezi tu de acolo, faci ce vrei cu masina ta.
NIK_NEK2000
salutare,am si eu o dacie pe injectie,din anul 2003,si mie imi trepideaza la relanti si pe gaz si pe benzina...si cand o turez parca se aude ca un tacait,nu cred sa fie de la tacheti ca au fost reglati acum o luna si am vazut undeva scris ca ar putea sa fie de la bobina,pe care oricum m-am gandit sa o schimb.Pe benzina imi face figuri,cand o accelerez tare da niste rateuri,parca s-ar alimenta pe doua pistoane pereche si pe celelalte doua pauza si la turatie mica merge aiurea.Asta cu benzina e de cand am schimbat pompa ca s-a blocat cea veche.numai bine
Alex4u
si eu am patit pe carburatie asa dupa ce am alimentat de la Lukoil(cer scuze daca nu aveam voie sa scriu numele)...apoi am alimentat din alta parte si numai am problemele cu trepidat...deci este posibil asa sa fie si la tine..din cauza benzinei sa iti trepideze daca zici ca a inceput dintr-o data ...Numai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.