Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre panoul de sigurante
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adriann
blink.gif Vreau sa aflu care este ordinea sigurantelor pe panou (Dacia 1310) !! Si as mai vrea sa stiu fiecare siguranta , incepand din sus in josul panoului la ce corespund (semnal, marsarier, etc. ) pt ca am pus toate sigurantele noi si nu mi-i se aprind stopurile de la marsarier !!
bj
Cred ca topicul trebuie mutat aici: Probleme tehnice CLT.

In plus citeste inca odata regulamentul pentru ca ai postat total aiurea.
northwood
QUOTE(adriann @ 11 May 2005, 18:53)
blink.gif Vreau sa aflu care este ordinea sigurantelor pe panou (Dacia 1310) !! Si as mai vrea sa stiu fiecare siguranta , incepand din sus in josul panoului la ce corespund (semnal, marsarier, etc. ) pt ca am pus toate sigurantele noi si nu mi-i se aprind stopurile de la marsarier !!
*



Da-i search dupa "sigurante", s-a para-ras-super-ultra discutat.

Suplimentar, aprinderea becurilor de marcheariere e comandata de un contactor insurubat in carcasa cutiei de viteze (ai acces la el scotand acumulatorul si "palpand" cu mana in partea dreapta a carcasei cutiei, privind lucrurile in sensul de mers (adica nu in partea cu servofrana). In acest contactor sunt pinse 2 cabluri cu papuci mama. Scoate papucii (daca mai sunt bagati acolo), inlocuieste-i cu unii noi sau curata-i. Daca nici asa nu vrea, probabil va trebui inlocuit contactorul (nu e scump si se gaseste). Oricum, inainte sa faci figura asta, ca sa fi sigur ca problema e de la contactor, uneste cele 2 cabluri care acum sunt infipte in el, pune contactul pe punctul de alimentare consumatori, baga in marcheariere si vezi daca se aprind lampile de mers inapoi. Daca se aprind e de la contactor, daca nu se aprind problema poate fi pe traseu.
rtulea
Chiar inainte de a te apuca de puc contactul pe direct la cutia de viteze verifica becurile de marche-arriere de la stopuri. Pare prosteasca sugestia dar merita verificate becurile ca sa elimini inca o posibila cauza.

Uitasem

Vezi pe capacul cutiei de sigurante. Posibil sa fie inscriptionate semnele corespunzatoare pentru fiecare siguranta in parte. Poate la tine nu sunt dar eu asa am capacul.
iulianv
Cand baga in marcheariere contactorul insurubat in carcasa cutiei de viteze nu realizeaza legatura electrica intre cei doi papuci de pe el? Atunci pentru a verifica aprinderea becurilor de marcheariere prin unirea celor doua cabluri de pe contactor nu mai trebuie bagat in marcheariere. Gresesc sau n-am inteles functionarea contactorului?
rtulea
QUOTE(iulianv @ 13 May 2005, 11:10)
Cand baga in marcheariere contactorul insurubat in carcasa cutiei de viteze nu realizeaza legatura electrica intre cei doi papuci de pe el? Atunci pentru a verifica aprinderea becurilor de marcheariere prin unirea celor doua cabluri de pe contactor nu mai trebuie bagat in marcheariere. Gresesc sau n-am inteles functionarea contactorului?
*


Cand bagi in marcharriere contactorul realizeaza legatura intre cele doua fire. Pentru verificarea aprinderii becurilor prin scoaterea firelor si unerea acestora nu mai este nevoie sa introduci maneta in marchearriere. Trebuie doar sa ai contactul pus.
cbotz
QUOTE(adriann @ 11 May 2005, 18:53)
blink.gif Vreau sa aflu care este ordinea sigurantelor pe panou (Dacia 1310) !! Si as mai vrea sa stiu fiecare siguranta , incepand din sus in josul panoului la ce corespund (semnal, marsarier, etc. ) pt ca am pus toate sigurantele noi si nu mi-i se aprind stopurile de la marsarier !!
*


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.