Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare ferodouri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
0
Vreau sa imi schimb ferodourile si am inteles ca se monteaza unul in sus si unul in jos daca nu sunt la fel de mari ca partea metalica pe care se nituiesc..as vrea sa stiu daca cele din imaginea atasata sunt montate corect
raul93
da, sunt montati corect.
tzepesch
dumnezeule, ce-i mizeria aia acolo?

pozitia e corecta, confim. pusi invers in putin timp se vor sparge. patit.
CGDBZ
Cel mai bine te duci la un magazin de piese auto si ceri sa vezi niste saboti cu ferodourile pe ei .Nu mai stiu cum erau la mine dar logic ar fi ca ferodoul sa ocupe partea metalica de sus unde actioneaza pistonasul caci jos ramane fix , sper sa nu ma insel .
0
Adica amandoua ferodourile in sus?..pana la urma cum sa ii pun?
CGDBZ
Eu nu stiu sigur , a trecut ceva timp de cand le-am schimbat .Ca sa fii sigur te duci la un magazin de piese auto si ceri sa vezi un set de saboti cu ferodouri pe ele . Ale mele aveau ferodourile lipite si a trebuit sa cumpar ferodouri cu saboti cu tot.
ghitza
amandoi sus nu cum ai pus tu poza,si spala acolo bine c a e jale
autom
Schimba simeringul ala de tine vaselina la rulment............
axy89
Am schimbat acum 2 saptamani sabotii si eu.Am intrebat la service si am fost si la un ITP,unde cunosc pe cei de acolo. Se monteaza cu ferodoul de la sabotu spate sus,iar la cel din fata jos. DECI ESTE CORECT !!!!!!
bashtalu
corect sau incorect, dar curata mizeria de acolo, ori cu spray pt frane ori cu ceva benzina
sa fie curat ca lacrima, sa nu ai unsoare pe saboti
la fel sa cureti si oala tamburului
0
Multumesc pentru indicatii si sfaturi. Imaginea cu sabotii este una luata de aici de pe forum.
diaconuliviu
Poza e buna. Daca si gaurile is date corect in sabot, nici n-ai cum monta invers. Si da, curata temeinic vaselina aia.
0
Ok..mersi de sfaturi.
Furry-Rasputin
Introdu bucsa care este pe cablu in gaura din tirant (dar ai grija sa nu o rupi ca intra destul de greu), ca altfel nu prea iti tine frana de mana.
moustache
Pozitia este corecta. La fel e si la Solenza. Cel care e inspre partea din fata a masinii se monteaza in partea inferioara, iar cel care e in partea spre spate, se monteaza in partea superioara.
Alex4u
uite un tutorial pentru logan..este aproximativ 90 la suta la fel ca la berlina..poate te ajuta
0
Am inteles cum sta treaba..multumesc tuturor celor care au postat pentru a ma ajuta. cheers.gif
sorin1983
La tutorialul lu nea ala nu se pune si vaselina la rulment? l-a lasat topless... si dupa aia vaaai ce prosti sunt rulmentii de logan.
moustache
Nu se pune. Sunt altfel de rulmenti. Sunt mai etansi, nu pierd vaselina. Daca vrei neaparat sa pui, se poate, dar nu e necesar.
cristio_79
QUOTE(sorin1983 @ 24 Aug 2010, 21:13)
La tutorialul lu nea ala nu se pune si vaselina la rulment? l-a lasat topless... si dupa aia vaaai ce prosti sunt rulmentii de logan.
*


La Solenza si cred ca si la Logan rulmentii sunt presati in tambur, nu ai cum sa le bagi vaselina. Sunt capsulati si au vaselina inauntru. Iar tamburul se strange mult mai tare ca la berlina.
Si legat de intrebare, da, sunt montati bine. Sabotii dinspre spatele masinii pe care actioneaza frana de mana trebuie sa aiba ferodourile pana sus, ceilalti nu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.