Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 "frantuzoaica"- Clasica sau nu
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
GorG0
Am deschis acest Topic, pentru ca eu am un subiect care ma cam lasa in ceata. Am o Dacie 1300 din 1976 si eu stiu ca toate autovehiculele care au depasit 30 de ani de la incetarea productie lor(tipului de motor si/sau sasiu) pot primi un atestat de autovehicul clasic de catre Retromobil Club Romania. Dacia 1300 au fost produse intre 1969 si 1978, asa zisele "frantuzoaice". Cineva mi-a spus ca este cam indoielnic ca Dacia 1300 sa fie acceptata ca si clasica, nu neaparat de Retromobil, dar de R.A.R.! Ma puteti lamuri careva? Am citit si legislatia de pe site-ul Retromobil si tot nu sunt convins.


P.S.
Asta mi Dacia
besche
"Vehiculele istorice sunt cele pentru care perioada trecută de la încetarea fabricației tipului respectiv de vehicul (care a utilizat același tip de caroserie și același tip de motor) este de cel puțin 30 de ani. Vehiculele istorice pot fi originale, restaurate și reconstruite, sens în care deținătorii lor vor obține un atestat de vehicul istoric, emis de către autoritatea națională a FIVA (Federația Internațională a Vehiculelor Istorice) în România, Retromobil Club România. Pentru vehiculele istorice, Registrul Auto Român eliberează CIV dacă vehiculul deține un atestat de vehicul istoric și dacă el corespunde în ceea ce privește verificarea stării tehnice, având în vedere caracteristicile tehnice de la data fabricației. Registrul Auto Român menționează în CIV eliberate vehiculelor istorice textul "Vehicul istoric". Totuși, dacă Registrul Auto Român constată că un vehicul cu atestat de vehicul istoric nu îndeplinește condițiile necesare pentru încadrarea în această categorie, nu eliberează CIV. De asemenea, tot pe baza atestatului de vehicul istoric se va înscrie textul "Vehicul istoric" și în CIV deja eliberate pentru vehiculele istorice înmatriculate în România."
__________________--------------------------------------------------------------------------------

Exista 3 categorii de clase de automobil de epoca:
-100% original: se accepta unele consumabile sa nu fie originale precum rotile, garnituri, furtune, filtre
-peste 85% original: aici se mai permit si lucrari de tinichigerie, dar sa fie efectuate in asa fel incat sa fie cat mai asemanatoare cu originalul la aspect si calitate, si schimburi de piese principale, dar numai originale,de asemenea culoarea trebuie sa se inscrie in paleta de culori de la vremea respectiva si fara modificari de genul capac nichelat ,etc...-artizanat: in sensul ca sa mai pastreze aspectul original, blocul motor si sasiul cu seria.
Toate aceste categorii intra sub incidenta legii automobilelor de epoca, exceptia fiind doar diferenta de valoare morala si materiala intre aceste 3 tipuri.
Daca te ajuta cu ceva:http://www.avocat-cedo.com/910.htm
bogdyMND
Dacia 1300 s-a fabricat pana prin 82', 83'. Se ia in considerare ultimul an de fabricatie.
La Retromobil se accepta Daciile frantuzesti 69-71 (cred ca si 72).
GorG0
Mersi besche de informatii, si de link. Bogdy eu nu stiu daca am facut bine dar ma uitasem pe wikipedia la Dacia, si acolo scria in ce perioada s-a produs, si eu stiam ca 1300 s-a produs pana in 1983 dar mi s-a inchis gura cand am vazut aia pe wikipedia. Si am inteles care sunt cu adevarat frantuzoaice ca e un topic pe net, dar si la astea le zic asa ca seamana cu renault 12. Oricum de cand o am eu singura pb la ea este ca e batrana.
GorG0
Vad ca numai atat am avut de aflat, dar poate isi mai da cineva cu parerea ca eu chiar am nevoie de ajutor !
GorG0
Mersi mult, cu asta chiar ca m-am lamurit si eu de ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.