Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare placute frana dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bogdanas93
Vreau sa fac operatia din titlu acasa si nu stiu ce implica. am cumparat un set de placute fermit.
Cine stie cum se face il rog sa posteze aici. Daca aveti si un tutorial ar fi perfect.
Multumesc anticipat.
Alex4u
e foarte usor..dai roata jos..scoti siguranta dinspre tine de sus/jos de la placutele de siguranta..sunt unele care intra fortat de tine etrierul..bati usor cu ciocanelul sau ceva sa le dai jos...dai etrieru...la o parte...bati o surubelnita scoti placutele le pui exact nu ai cum sa le montezi altfel...pui etrieru si bagi fortat placutele sub forma tip randunica...alea intra mai greu...pui siguranta...si gata..numai bine
baciudibaciu
MAi dai umpic cu peria de sarma pe unde vezi mai multa rugina ,dar fara sa te apuci sa dai cu vaselina si pentru a putea pune placutele trebuie musai sa impingi pistonul de la etrier inapoi.Asta se face cu o presa "made home" facuta de tine ,mai pe romaneste dintr-o placuta veche,gaurita si apoi dat filet . cel mai bine ar fi M10x1.25, sau cu doua leviere .
acum se verifica ,de fapt afli daca pistonul este sau nu gripat ori are tendinta .totodata verifici ,adica te uiti si la garniturile de protectie -burdufuri
SPOR !
bogdanas93
multumesc de sfaturi. totusi nu am inteles ceva..

partea asta ”Asta se face cu o presa "made home" facuta de tine ,mai pe romaneste dintr-o placuta veche,gaurita si apoi dat filet . cel mai bine ar fi M10x1.25, sau cu doua leviere .”
fullhouse
Pentru a putea monta inapoi etrierul dupa ce ai montat placutele noi va trebui sa impingi inapoi pistonasul lui. Lucrul asta il poti realiza cu doua leviere, dupa cum s-a scris mai sus, facand parghie intre corpul etrierului si pistonas, sau cu ajutorul unui dispozitiv artizanal, ajutator daca vrei, prezentat tot mai sus. Sper ca ai inteles, bafta!
danciusergiu84
sau o cheie franceza? cool.gif wink.gif
baciudibaciu
QUOTE(bogdanas93 @ 27 Aug 2010, 10:06)
multumesc de sfaturi. totusi nu am inteles ceva..

partea asta ”Asta se face cu o presa "made home" facuta de tine ,mai pe romaneste dintr-o placuta veche,gaurita si apoi dat filet . cel mai bine ar fi M10x1.25, sau cu doua leviere .”
*




uite cam ce trebuie sa faci :
ieie o placuta veche ,dai o gaura in ea , cat mai pe centru,filetezi acea gaura si cu autorul unui surub pe care il insurubezi in placuta impingi pistonasul in cilindru. simplu ,elegant ,fara prea mare efort si mai gasesti si tu calitati dupa ce vei reusi .
daca nu ai inteles nici acum cumvine chestia asta sa imi zici si fac o poza la
" dispozitiv" biggrin.gif
danciusergiu84
cred ca gaseste o cheie franceza (se baga in locul placutelor si a discului si se desfileteaza manerul pentru a deschide gura de prindere) mai repede decat un tarod sa dea filet
luciman
vezi ca de obicei, placutele se <<mai rectifica>> pentru ca daca sunt prea fixe, vor ramane blocate.E simplu de schimbat placutele dar daca nu ai mai facut-o, iti recomand sa te duci la cineva care stie sa le schimbe si sa vezi exact cum decurge,,operatiunea".
fullhouse
Mai exact se pileste putin, daca e cazul, acele urechi de fixare a placutelor. De obicei raman muchii nebavurate, mai e si vopseaua, chestii care duc la o montare greoaie si posibilitatea de a se bloca, infranand inutil roata. Placuta trebuie sa se poata monta usor, fara o introducere fortata.
bashtalu
salut,

am incercat sa schimb placutele de frana dar nu reusesc sa dau etrierul afara. pur si simplu nu iese. am scos lamlele acelea de sus si de jos dar nu iese. se misca sus-jos dar atat

care e treaba? ce imi scapa?

e prima data cand fac asta

mi s a spart placuta pe disc si mi l a zgariat, nu mai pot merge asa cu ea-eventual sa o duc la mecanic


multumesc
B17XGG
Daca ai scos cele 2 pene nu are cum sa nu iasa. Deplaseaza-l in jos si basculeaza-l spre exterior in partea de sus. Daca se impiedica in arc, forteaza-l putin cu surubelnita ca sa scape.
bashtalu
o sa radeti dar m am chinuit o ora si degeaba
nu iese

sad.gif
DJ-55-AMC
Cum dracu nu iese? El se misca? O fi blocat de plachetii de frana
Cristi1980
ciocaneste cu ciocanul in etrier, scoatel, dupa care deplaseaza placutele afara cu surubelnita mecanica si ciocan
later edit: da si tu cu spray wd40 sau spray de curatat frane smile.gif
bashtalu
salut,

am rezolvat ieri problema cu ajutorul lui Ionut Buzesc caruia ii multumesc si pe aceasta cale.

buba era ca etrierul nu iesea din locul lui asta datorita pistonului care bloca. rezolvarea a fost cu demontarea port etrierului si astfel eliberand etrierul. din pacate ambii etrieri au avut aceasta problema. i-am inlocuit, pus placute noi, aerisit si acum este bine.

atentie daca va puneti placute ferodo modelul sl 114, are un tamburus pe spate care trebuie polizat atfel incat pistonul sa calce uniform pe placuta

noroc cu discurile brembo care nu au avut de suferit desi una din placute era uzata pana la fier

spor la treaba!
PH-06-BOA
Atenție și la grosimea suportului de oțel, al placuței, că sunt șmecheri care le fac la jumătate din grosime. Au 2mm în loc de 4. Deci, o tablă subțire, care la frânare se înconvoaie, și crapă compoziția, după care pică.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.