Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme schimbare ulei cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
schumi_86
Salutare la toata lumea!
Am deschis acest topic deoarece nu am gasit aici pe forum ceva concludent in legatura cu problema mea,ieri am vrut sa schimb uleiul din cutie ( este in 4 trepte) si la golire am intampinat o problema la surubul acela de golire care se afla la baza cutiei,am stat 2 ore incercand sa-l desfac si nu am reusit,am cam bulit si capul surubului de cate ori am incercat sa-l desfac,am incercat cu chei,cu cheie reglabila,cu mocsu dar nimic. mad.gif
Cand am desfacut surubul de umplere a iesit pe acolo ceva ulei dar nu f.mult,pe mine ma intereseaza sa-l scot pe tot nu vreau sa-l amestec cu cel existent in cutie,are cineva vreo idee cum as putea sa fac?? Eu ma gandeam sa-i tai capu la surub si sa-l gauresc cu bormasina dupa care ai dadeam alt filet si bagam alt surub dar nu cred ca e o idee buna.
ydaniel
daca patratul este bun merge cu o fixa de 10.
de obicei se foloseste o cheie specifica de desfacut.
am mai intalnit cazuri in care a fost strans la bataie de joc.
george_scala_2004
cum am facut eu la vechea masina, bine am schimbat si discul de ambreiaj: am dat cutia jos, am golit-o si am turnat ulei in ea...dupa care am pus-o la loc. am avut avantajul ca dispuneam de o rampa betonata...
burlacu marian
sudeaza o piulita pe busonul care l-ai stricat. Sau mergi undeva unde se face schimbul de ulei la motor si foloseste aspiratorul
vladut88
lovestel cu ciocanu in sus (cu simt nu sa spargi cutia ) si apoi cu un mocs sau metoda de mai sus daca stii sa sudezi bine si ai aparat de incazit degeaba incalzesti ca nu lasa uleiul sa se incalzeasca zona
schumi_86
Am vorbit cu un prieten pt.o cheie din acea speciala,voi incerca maine seara,daca nu,voi incerca si cu metodele sugerate aici.
Am aflat de la un prieten ca acel surub s-ar desface invers adica ca si cum l-as strange in mod normal,e adevarat? o sa revin cu ce am rezolvat.
danciusergiu84
nu e adevarat

p.s. cheia speciala e de fapt un patrat cu latura de 10 mm
silvik1313
QUOTE(george_scala_2004 @ 27 Aug 2010, 12:29)
cum am facut eu la vechea masina, bine am schimbat si discul de ambreiaj: am dat cutia jos, am golit-o si am turnat ulei in ea...dupa care am pus-o la loc. am avut avantajul ca dispuneam de o rampa betonata...
*


Stiam ca e bine sa pui uleiul cand cutia e pe masina ca sa iti curga prin supraplin cand sta la locu ei. Sau zic prostii? smile.gif
george_scala_2004
pai am pus pina la nivel...dupa care am insurubat busonul si am montat cutia la locul ei...
silvik1313
Pana la care nivel? Daca pui cutia pe asfalt nu are chiar aceeasi pozitie ca si cand e pusa pe masina. Asta incercam sa zic. smile.gif
Posibil sa mearga si asa nu zic nu, dar eu stiam ca trebuie sa fie pe masina.
schumi_86
Duminica am incercat din nou sa desfac surubul dar fara succes,deja s-au uzat mult marginile surubului. Singura solutie ar fi sudarea unei piulite mai mari de surub dar nu am cum sa fac masa deoarece cutia e din aliaj nu este din metal. Pana la urma cred ca o sa dau cutia jos ca si asa trebuie sa schimb ambreiajul si o golesc atunci.
vi_escu
QUOTE(schumi_86 @ 13 Sep 2010, 21:14)
dar nu am cum sa fac masa deoarece cutia e din aliaj nu este din metal.
*



Încearcă, o să ai surpriza că aliajul cu pricina este totuși... metalic!
schumi_86
Multumesc de sfat,am sa incerc.
argon
Se mai poate incerca cu un burghiu extractor, ce se foloseste pentru scos prezoane de roti rupte.
axy89
Surubul acela este din aluminiu,filetul este pe dreapta,deci normal. Incearca cu o cheie de la un instalator sanitar,au ei o cheie reglabila cu dinti care prinde foarte bine orice suprafata.Reusesti sigur,fara demontarea cutiei. Bafta.
CGDBZ
Eu la a lui tata am pilit cu o pila mare doua laturi si apoi cu o cheie "franceza" cu un prelungitor am reusit sa-l desfac . Acel "surub" este conic si daca se strange prea tare se desface greu deci dupa ce il desfaci pe cel nou sa nu-l strangi tare.
vladut88
QUOTE(axy89 @ 14 Sep 2010, 12:30)
Surubul acela este din aluminiu,filetul este pe dreapta,deci normal. Incearca cu o cheie de la un instalator sanitar,au ei o cheie reglabila cu dinti care prinde foarte bine orice suprafata.Reusesti sigur,fara demontarea cutiei. Bafta.
*


acela nu este nici un surub de aluminiu si nici cu filet pe stanga ,este un surub cu filet conic din metal sudeaza linistit pe el o piulita de 10 nu va intra dar de 12 sigur incearca si vei reusii
dc_copilu
Buna tuturor,

Am si eu o intrebare. Exista vreo metoda sa masor uleiul din cutie pe la busonul de umplere?

Multumesc anticipat

P.S. Ce cantitate de ulei intra in cutia cu 5 trepte si care ulei este cel mai bun? Va intreb ca am auzit o gramada de variante.

Mersi inca odata si sa aveti o zi buna!

Cu respect,
dc_copilu
danut 69-71
Pe vremuri , uleiul in cutie se masura cu un bat de chibrit , indoit in doua , deci nu rupt si varful bagat in cutie , trebuia sa fie cu ulei . Daca nu , poti umple cutia de viteze cu ulei pana curge sau 1,8 liti de ulei si stii ca este cat trebuie . Personal , folosesc ulei de care pica dar 80W90 , mai nou se pune in motor si ulei de floarea soarelui sa miroase a gogosi in urma ta , sper sa nu-l iei drept exemplu . wink.gif
Busonul se poate si prin lovire cu dalta , e mai ok cu sudura , deformeaza putin materialul si cedeaza . wink.gif
schumi_86
Momentan nu am mai incercat sa desfac surubul deoarece masina sta in garaj de vreo 2 saptamani,am avut un incident cu politia si sunt pieton momentan....am sa incerc pana la urma cu o piulita de 12 prin sudura,asa trebuie sa mearga.

@"dc_copilu",ca ulei in cutie poti pune un Texaco,eu din asta vreau sa pun sau mai poti pune Valvoline Super Gear ceva de genu se numeste,i-am schimbat eu la un tovaras si merge f.bine. La cantitate stiu ca in cutiile cu 5 intra cam 2.5 litri,cam atat am bagat eu la tovarasul meu.
dc_copilu
Salutare,

Va multumesc pt promptitudinea cu care mi-ati raspuns si pt sfaturile date.
Cred ca am sa il golesc pe cel vechi , deoarece de cand am luat masina nu l-am schimbat ci doar am completat o data. Cred ca asa cel mai bine si apoi sa pun un singur tip , ca inainte nu stiu ce a fost , eu am pus Prista T90 ( l-am primit de la cineva ).

O zi buna!
Cu respect,
dc_copilu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.