Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
comi16108
problema a inceput in primavara cand am vazut ca nu mai am deloc lichid de frana in borcan masina ne mai fiind miscata din toamna.la roata din fata stg era lichid pe jos scurs.m-am uitat la furtun...era ok.mi-a facut un mecanic de scara franele...o aerisire...si dupa cateva saptamani degeaba.m-am dus la service..a facut pedala beton si dupa 2 sapt era iarasi moarta.am schimbat servo frana...iarasi facut frana f buna.dupa o luna...pedala moarta iarasi...apas pe ea pana la fund si masina merge...linistita.doar f putin incetineste.nu stiu ce sa ii mai fac....i-as schimba repartitorul pe spate...dar sa fie doar asta?
tribunul
Daca era lichid pe jos la roata fata stanga, si era de la tine, sigur pe acolo e o problema si pierzi lichidul.
Mai intai incearca sa rezolvi problema cu pierderea.
besche
Garniturile la pistonase trebuiesc schimbate
comi16108
le-am schimbat la service....m-am gandit sa iau o pompa noua.am vazut ca sunt de mai multe tipuri...a mea are 4 iesiri...sa inteleg ca e dublu circuit?
besche
Daca ai schimbat garniturile la pompa,nu curge pe la roti,toate pistonasele sunt uscate,inseamna ca trebuie schimbata pompa. Da,a ta e cu dublu circuit. Sunt mult mai eficiente ca cele cu simplu circuit dar,din pacate materialul e prost. Cele simple au tinut ani de zile fara probleme
fullhouse
Da, e dublu circuit. Problema ta sta mai mult ca sigur in pompa de frana, exact in aceeasi situatie sunt si eu ca si tine, am schimbat toate garniturile de la toate rotile, lichidul, reglat distanta la saboti, kit reparatie pompa, DEGEABA!!! Am doar frana fata, spatele e ca si mort, nu face presiune, pedala foarte moale, aproape pana la podea. Singura solutie e schimbarea pompei de frana, momentan nu stiu ce sa fac, sa risc cu una noua(foarte proaste, nu o zic eu, o zic toti mecanicii) sau sa iau una second. Daca puteti face ceva recomandari de pompe straine compatibile cu dacia ar fi foarte binevenite, ma intereseaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.