Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: manaca ulei!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hutzzyy
am o dacie din 98` si anu trecut iam facut motoru ,si dupa o luna ce lam facut am avut o mica explozie la motor i venea prea multa benzina (era acceleratia blocata la maxim) si a iesit mult fum si am sarit capacu de la ulei si joja.si de atunci imi consuma ulei de la ce sa fie supape sau alt cv mai grav? sad.gif
caphonne
Salut cred ca ai probleme cu segmentii.
freddybb
.............. si pistoanele
brigada_diverse
daca a sarit busonu la ulei sau chestii deastea, intrebarea e , dc avea benzina in ulei? s-o fi subtiat acu prea rau uleiul ala si il mananca...
besche
.......sau simeringurile de la supape
baciudibaciu
Toate cele enumerate mai sus pot genera un consum de ulei peste limitele normale !
pentru a nu muncii de 2-3 ori -cel mai bine, demonteaza mai intai chiulasa .verifici si treci mai departe daca este cazul ,adica te pregatesti de o reparatie a motorului. daca ai noroc sa mearga doar o segmentare ai scapat ieftin .altfel...
spor la treaba
hutzzyy
si acuma de cateva zile a inceput sa bate si aude probabil de la curburi .si mere bine trage bine .si fumu aparea atunci cand dadeam mult la automat cam la a 5-6 cheie.ma duc sapt viitoare la un mecanic sa vad ce e.,Si nu scoate fum pe toba .:-s
Tudor Badescu
Dar uleiul l-ai schimbat?Daca a mers inecata,a bagat multa benzina in ulei.Iar uleiul asa diluat nici presiunea nu mai tine. Cand se rezolva problema,benzina se evapora si nivelul uleiului scade rapid dand impresia unui consum mare de ulei,in special la un drum mai lung.Dar atunci presiunea incepe sa-si revina.In asemenea situatie cea mai sigura proba si rapida consta in schimbarea uleiului.
1310CL
Si eu am patit ceva asemanator,manca ulei prea mult...dupa ce am schimbat segmenti si garnitura de chiuloasa nu mai am nici o problema:)..in jur de 120 de lei te costa intreaga operatie...cu tot tacamu.
hutzzyy
sper sa nu fie mai grav .:-s
baciudibaciu
QUOTE(hutzzyy @ 4 Sep 2010, 16:29)
si acuma de cateva zile a inceput sa bate  si aude probabil de la curburi .si mere bine trage bine .si fumu aparea atunci cand dadeam mult la automat cam la a 5-6 cheie.ma duc sapt viitoare la un mecanic sa vad ce e.,Si nu scoate fum pe toba .:-s
*




Mai nene ! In ce limba scrii matale mesajele ?
te grabesti sau ...esti chinez ? biggrin.gif
hutzzyy
spuneti care sunt mai bune supape si segmenti si garnitura de chiuloasa?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.