Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: V-ati trezit vreodata cu unul pe contrasens?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
hash
Deci treaba sta asa:

Pleaca Mandea in concediu, la mare. Pe la ora 7 iese din oras.Vesel, relaxat, calm.. Pe la Darste (BV spre Buc) este un pod. No, pe coborarea podului aluia sunt 2 benzi - una pentru la inainte, pe care mergeam eu, si alta pentru la dreapta. Pentru contrasens exista un al 2-lea pod, in paralel.

Pe banda de la dreapta era un autobuz (mare, alb- murdar) si io pe banda de inainte, cumva dupa autobuz. Benzile fiind in curba spre dreapta, autobuzul imi masca vederea cate inainte, sa vad ce e pe banda mea.

No, cand sa cobor ca omu' de pe pod, numa' ce ma trezesc in fata cu-o Dacie visinie! Pe banda mea!

Nu imi aduc aminte cum am apasat pe frana si cum am luat volan dreapta. Se pare ca autobuzistul mi-a facut loc.

A fost o reactie organica, efectiv NU am gandit-o.

Insul acela este al patrulea care imi vine pe contrasens in cei peste 200k km, in situatii absolut tampite. Ailalti 3 au fost asa:
- bou care venea pe contrasens in curba (am avut loc 3 masini)
- opel care a tasnit din coloana (nu m-a vazut, se pare)
- TIR depasind TIR (am iesit pe camp, TIR-istul a franat de-a scos fum din cauciucuri)

Deci NU MAI VREAU.

S-auzim relatarile voastre.
vis-a-vis
Eu, pe cand era circulatia dublu sens pe Dr. Felix, am dat de un taximetrist care a ocolit o groapa prin stanga, mult prea pe stanga si n-am mai vrut sa astept sa se replieze, pt ca mergea f incet, am ocolit si eu tot prin stanga, stanga lui. Eram c-o gagica si a vrut sa se dea jos, s-a cam speriat saraca... dar totul a fost lipsit de pericol, dar na... foarte ciudat pentru un observator 04.gif
Iulikk
Nu inca... sau nu-mi amintesc... oricum am carnet doar de 1 an jumate tongue.gif .
dragoselu
Da, mergeam spre Tg. Mures acum 3 ani, mi-a taiat calea intr-o curba un motociclist, miracolul a fost sa nu se izbeasca... ieseam din Comanesti... motociclisti nebuni...
dacia_slk
Mda... in vreo 300.000km cred ca m-am trezit cu masini pe contrasens in
total poate vreo 20-30 situatii, dar nimic extrem de periculos, toate la
limita evitarii (am avut timp sa-l vad si sa franez pentru a evita o
coliziune).

Cam o intamplare de genul asta la vreo 2luni de sofat...

E adevarat ca si eu la randul meu am fost 1 data dobitoc, am depasit 2
tir-uri (pe drumuri in panta si serpentine), ultimul tir chiar imediat inaintea
unei curbe periculoase si mi-a aparut o masina mica din fata, dar din nou,
fara sfarsit tragic si nimic spectaculos (gen iesiri in decor).
garlic_dog
Da, contrasens, Ford Transit, el suta la ora, eu pe la vreo optzeci, daca era frontala o sugeam. Am tras de volan brusc dreapta, impact lateral, noroc de ranforsarile laterale ale Solenzei, am derapat lateral, am trecut un sant de vreo juma' de metru, nu am bulit catalizatorul, am trecut pe langa un nuc de vreo juma de metru diametru la vreo circa tot juma de metru si am rupt un gard.

Rupt gard din brad pana la parbrizul Solenzei, ma rog, stergatoare. Ies. Portiera mea varza. Doar oglinda, si tabla. Ornamentul de la roata stanga fata a Fordului Transit era infipta in spatiul dintre stalpul meu si portiere.

Interesant a fost ca, in afara de avaria de circa 1500 lei la mine si circa 7000 la el , in rest nu am avut nimic. Decat de invatat.


Mai ales voi.
Jack Daniel's
Pe pod camion in depasire, am franat de la 110 la 0 cu o Nova, atunci mi s-a rupt unul din suportii banchetei si au intrat bagajele in masina, tot la mare mergeam. sad.gif
ArtVandelay
Doar cu unul? erau suteee radmasa.gif

lasand gluma la o parte, n-am avut pana acum ghinionul. cu exceptia cazurilor in care s-au bagat in depasire si n-au apreciat distanta..
bobo77
Da si nu doresc nimanui acest lucru desi nu am patit nimic, pot spune ca am avut noroc, prezenta de spirit, calm si putina experienta.
BZN
Ba bine ca nu. Asa am facut zob primul meu Logan.
Cea mai tare faza insa am patit-o acum vreo 6 ani, intre Deva si Arad. Un TIR depasea un altul, intr-o curba, noaptea. Am avut noroc ca am vazut "farurile" printre copaci... In final am oprit toti trei... ajunsesera exact unul langa altul (tiristii), eu, pe banda mic, mic...
DMP
Acum vreo 3 ani ma intorceam din concediu pe DN1 spre Bucuresti.
Dupa Sinaia, cand incepe urcusul, coloana de masini spre Sinaia iar spre Comarnic liber.
M-am trezit in fata cu unul care nu a mai rezistat in coloana. Am tras dreapta, am iesit cam cu jumatate de masina de pe carosabil, am avut noroc ca in zona aia, in dreapta, mai e destul spatiu pana in parapet si am reusit sa trecem 3 masini.
A fost primul si, sper, ultimul incident de genul asta.
b76bgaarh
ce mai tampita faza a fost la brazi unde centura ploiestului este latita la 4 benzi. un nene cu o joanghina de berlina nu a mai luato prin dreapta parapetului ci a mers drept.... norocul lui ca am zis sa trec din timp pe banta intai. senzatia este si mai naspa pt ca nu te astepti sa apara ceva care vine pe contrasens cand exista o delimitare clara.
StefanT
Am votat da.
Insa daca ar fi fost sa votez altceva, cum stiu sa aleg intre NU si NU INCA?
Adica ar trebui sa fiu Mama Omida si sa stiu sigur ca nu o sa imi iasa nimeni in fata ca sa bifez NU?

biggrin.gif
Markos
Ma, eu se pare ca sunt mai baftos de felul meu, uitandu-ma la ce a votat lumea. In 20 de ani de soferie īnca n-am īntalnit vreun dobitoc de-asta. Si nu-mi doresc nici īn viitor.

A, berbeci care se baga aiurea īn depasiri, am īntalnit cu zecile, de-a trebuit sa īncetinesc si chiar sa le fac loc. Dar macar i-am vazut cumva din timp, nu m-am trezit cu ei chiar sub botul meu. Da' astia nu se pun, la noi reprezinta deja o banalitate pe sosele.
Merced
Ca si Markos, doar cu vreo 15 ani mai putin. Am vazut multi berbeci cu depasiri la limita, de vreo doua ori si eu am fost berbecul ala, dar sa-mi iasa cineva in fata la modul barbar, cat sa ies in decor ca sa nu ma fac praf, n-am patit pana acum. Insa am momente, de cand conduc, cand urc un deal si nu vad in partea cealalta a drumului in care ma gandesc ca din clipa in clipa poate aparea unul pe banda mea. ph34r.gif
bogdanelkva
Mi s-a intamplat o data,anul trecut.Veneam de la Praid,un drum lung si linistit si cand am ajuns acasa,chiar la intrarea in oras,un autoturism rosu (atat am apucat sa vad) s-a bagat in depasirea unui autobuz,in varf de panta,pe linia continua.Am tras dreapta cat am putut,am iesit de pe drum,am mai facut 400 m si am ajuns acasa.Mi-au tremurat genunchii o jumatate de ora...
tribunul
In era tico, durerea mea era alta, intrau baietii in depasire, iar cand vedeau ca din fata le vine un tico nu prea se oboseau sa intre la loc, si trebuia sa ma dau eu cat mai pe marginea drumului sa le fac loc, la ambii, adica triplare.
Patit de vreo 4-5 ori, apoi vandut tico urgent.
bogdanmardare
Si mie mi s-a intamplat de cateva ori (nu pun aici depasirile la limita). Cea mai ciudata intalnire de felul asta am avut-o in sensul giratoriu de la Cora Pantelimon: intru in sens pe banda dinspre interior, de pe Pantelimon, cu intentia sa parchez in zona dinspre Antilopa. Si dupa ce trec de iesirea spre Brico Store, ma trezesc fata in fata cu un Logan albastru-marin condus de un nene la vreo 35-40 de ani, care a ocolit rondul prin stanga... biggrin.gif. Noroc ca banda 1 era libera si eu nu aveam viteza (nenea ala intrase mai tare in sens), am luat maxim dreapta si nu s-a intamplat nimic. Nu cred ca o sa mai vad vreodata altul ca el.
b64chr
Cand se baga aiurea in depasire mai e cum mai e, franezi cat e nevoie si asta e. Nasol e cu cei care intra in depasire in spatele altuia, fara sa se asigure, pe ideea ca trece ala din fata, trece si el. Mi s-a intamplat de cateva ori, vad ca unul intra in depasire cam la limita, ok franez dar doar atat cat sa aiba loc si cand incepe sa se replieze vad ca mai e un berbec in spatele lui, pe care nu l-am luat in calcul cand mi-am dozat frana.
argon
Da, uneori se trezesc toti sa vina pe contrasens, si tot ei cu gura mare.
vis-a-vis
QUOTE(dragoselu @ 2 Sep 2010, 22:01)
Da, mergeam spre Tg. Mures acum 3 ani, mi-a taiat calea intr-o curba un motociclist, miracolul a fost sa nu se izbeasca... ieseam din Comanesti... motociclisti nebuni...
*

Am intalnit si eu soferi d-astia care cred ca ma rastorn cu motocicleta peste ei in curbe... culmea e ca eram cam jumatate de metru in dreapta liniei de demarcatie, insa ei aveau nevoie sa claxoneze, implicit sa ridice o mana de pe volan in curba si astfel se abat de la trasa si ii vad in oglinda cum ies de pe banda lor. Medical ii zice "point fixation" si e un proces al creierului. Cand fixezi un punct, inevitabil te indrepti catre el. Asa si cu motociclistii aplecati pe curbe. Se uita soferii ca la circ si nu-si dau seama ca se indreapta involuntar catre ei.


QUOTE(Markos @ 3 Sep 2010, 01:35)
Ma, eu se pare ca sunt mai baftos de felul meu, uitandu-ma la ce a votat lumea. In 20 de ani de soferie īnca n-am īntalnit vreun dobitoc de-asta. Si nu-mi doresc nici īn viitor.

A, berbeci care se baga aiurea īn depasiri, am īntalnit cu zecile, de-a trebuit sa īncetinesc si chiar sa le fac loc. Dar macar i-am vazut cumva din timp, nu m-am trezit cu ei chiar sub botul meu. Da' astia nu se pun, la noi reprezinta deja o banalitate pe sosele.
*

Pai nu toti soferii se uita la 3-4 sau mai multe masini inainte, majoritatea reactioneaza doar cand vad stopurile pe frana ale masinii din fata. Anticiparea te scoate din multe, pentru ca reflexele omului sunt intarziate iar masa inertiala a masinilor e foarte mare. Dar asta se capata in timp, dar nu e general valabil la toti soferii.
bucatzel
QUOTE(hash @ 2 Sep 2010, 21:47)
Deci NU MAI VREAU.
*



Da' cine vrea?

QUOTE(BZN @ 2 Sep 2010, 22:31)
Cea mai tare faza insa am patit-o acum vreo 6 ani, intre Deva si Arad. Un TIR depasea un altul, intr-o curba, noaptea. Am avut noroc ca am vazut "farurile" printre copaci... In final am oprit toti trei... ajunsesera exact unul langa altul (tiristii), eu, pe banda mic, mic...
*



Eu, acu' vreo 2 ani, tot pe valea Muresului. Tir depasea tir, si in spatele lui, la miloaga, un tampit cu o skoda octavia albastra. In timp ce pe sensul celelalt eu deja ma oprisem complet, aproape lipit de parapet.

Cat de prostovani care nu stiu sa depaseasca... Numai ieri, Timisoara-Arad-Timisoara. Cred ca s-o organizat ceva festival al timpitilor la volan prin zona, ca mi-am batut toate recordurile. Am frant de 6 ori din cauza anschilopatilor care nu stiu sa depaseasca. Bonus un tir in fata mea care o pus frana pentru ca ala care-l depasea habar n-avea ce-i aia asigurare... Si ala cu tiru, de... da' femeia aia in twingo care venea regulamentar din fata cred ca o scapat macar vre doi stropi de pishu pe scaun
b34uen
da. cele care cu adevarat mi s-au parut periculoase: in Apuseni m-am trezit cu un tir in fata in curba, si am iesit eu in decor (era mai mare ce sa ii fac). Pe centura Ploiestiului o solenza care a gresit partea parapetului si a luat-o prin stanga lui (era si curba). Chiar sunt curios cum a iesit ca avea vreo 500 m de mers inapoi.
kog
m-am intalnit si eu cu d-astia, unul vroia sa iasa din sensu' giratoriu pe banda de intrare. Am si oprit din cauza desteptilor care depasesc si nu se asigura. Odata am iesit de pe sosea, noroc ca aveam unde. Cel putin in Arad e plin de ei
vdaniel
Da, pe drumul spre mare mi-a iesit un --jip chiu septe-- in fata, noroc ca saraca daciuta are frane beton
Alex4u
am patit..pe drumul spre buzau...dar am franat..incetinit...foarte mult pentru a face loc narodului sa treaca..
StefanT
Revin cu intrebarea, care este diferenta intre optiunile de vot "NU" si "NU INCA"?
BZN
QUOTE(StefanT @ 3 Sep 2010, 22:31)
Revin cu intrebarea, care este diferenta intre optiunile de vot "NU" si "NU INCA"?
*


E ceva de genul:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1962957
Scapare. blush.gif
vis-a-vis
QUOTE(StefanT @ 3 Sep 2010, 22:31)
Revin cu intrebarea, care este diferenta intre optiunile de vot "NU" si "NU INCA"?
*


E simplu, la tine e "NU INCA"... cand va fi, o sa ajunga spoilerul fata langa cel din spate wink.gif
C@talin
si io mergeam pe strada linistit cnd il vad pe unu ca vine pe contrasens si tot dadeaflasuri,porma altu si altu.pana la urma m tras pe dreapta si m-am culcat c eram prea beat sa am timp sai injur pe toti aia de mergeau pe contrasens sad.gif
StefanT
QUOTE(vis-a-vis @ 3 Sep 2010, 22:35)
E simplu, la tine e "NU INCA"... cand va fi, o sa ajunga spoilerul fata langa cel din spate wink.gif
*



Biluta de puroi, nu esti amuzant. Stai jos, ai 2 biggrin.gif
bogdan_dsn
Da, in drum spre Oradea un Logan de politie depasea in curba 2 tiruri. Am crezut ca rup pedala de frana.
Filip
Da, din fericire pe stradutele dintre blocuri. Mergea incet si n-a vrut sa se replieze pe unul din locurile de parcare laterale sa-mi faca loc. A oprit, am oprit, i-am bagat faza lunga in ochi, a inteles mesaju` si a dat un pic cu spatele pana a gasit un loc sa faca parcare laterala. laugh.gif
alindrgn
in mers pe strazi nu-mi aduc aminte. doar un tir care in iarna m-a scos de pe drum intr-o curba cu rotile de pe dreapta. dar nu era vina lui in totalitate, intrucat ningea abundent, era seara la 7:30 (deci bezna), si drumul alb ca zapada. si nu si-a dat seama ca nu mai tine banda.

pe stradute m-am mai trezit cu oameni in fata, si altii cu mine in fata lor tongue.gif
cosmin_2300
Mi s-a intamplat ca la 100 km/h in curba la stanga sa ma trezesc cu o duba ce era intrata total pe banda mea (un tir depasea pe banda 2 alt tir ... asta s-a plictisit si i-a depasit pe amandoi pe contrasens) ... noroc ca n-am avut pe nimeni in dreapta si am putut sa-l evit smile.gif
Markos
QUOTE(StefanT @ 3 Sep 2010, 22:31)
Revin cu intrebarea, care este diferenta intre optiunile de vot "NU" si "NU INCA"?
*


Optimistul voteaza NU, pesimistul - NU INCA.

4 Sep 2010, 17:42:
QUOTE(Filip @ 4 Sep 2010, 13:29)
i-am bagat faza lunga in ochi

žarane! dry.gif
Richelieu
Poate se simtea si ala sa-i dea 25 lei si doi mici pentru deranj.
C@talin
ultima a fost o vaca care am vazut-o cum a intrat in depasire la un tir,io am stata calm am zis ca termina pana ajung io acolo,da de unde.
am vazut porma ca tot se aproprie si tot pe banda mea e. am franata da degeaba am trecut toti 3 inghesuiti pe doua benzi ,noroc ca avea corsa.
Imi venea sa ma duc dupa ea ca din ce am vazut tot ea ma injurat pe mine.
cred ca si ala cu tiru era fericit sa-i dea o lectie doua.
einstein1984
Opel astra cu rulota in spate depasind un MCV. Am incetinit pana pe la 20 ca sa fiu sigur ca termina depasirea... Dar nu cred ca se compara cu povestile de aici, asa ca trec la nu inca.
brigada_diverse
o tipa la volan mergea(in apropiere de Stefan cel Mare din cta) pe contrasens si depasea coloana..parca era sensu ei de mers...si cand am dat flash(era zi) nu pricepea care e problema....

si a doua...tir bagat pe sensul meu, am franat si am iesit pe pietris si i-a acrosat pe aia din spatele meu
alindrgn
'Dumnezeu a fost cu tine, fiule!'
hash
QUOTE(StefanT @ 3 Sep 2010, 22:31)
Revin cu intrebarea, care este diferenta intre optiunile de vot "NU" si "NU INCA"?
*



Hm. Voiam sa vedem procentul de soferi optimisti, pentru ca 'shit happens'. Eu deja am patit-o de 4 ori, si de fiecare data m-am oprit, ca-mi tremurau genunchii.

Pacat ca patrula nu l-a mai gasit pe-ala, mi-ar fi placut sa ramana fara carnet. Cel putin in momentul ala aveam niste draci .. bun, ma buseste pe mine, da' copilul meu de 4 ani ce vina are?!

In 99% din timp merg legal (ei da, o mai calc uneori, pe autostrada si la depasiri), si in spiritul conduitei preventive. Lipsa vitezei si piciorul deja pus deasupra franei m-au ajutat enorm in situatiile imposibile carora a trebuit sa le fac fata. Daca ar fi s-o iau statistic, cam la 30.000 km am avut cate un incident in care a trebuit sa franez brusc si sa fac loc iesind de pe drum. Buna inventie ABS-ul asta.
ady77
Niciodata cu unul, m-am trezit o data cu sute, pe Stefan cel Mare, in Bucuresti.

In apararea mea vreau sa precizez ca nu conduceam eu. icon_mrgreen.gif
Serje
Parca era vorba ca nu parasesti cafeneaua tongue.gif
C@talin
avenit la buc si deja sa crezut in anglia biggrin.gif
Serje
De fapt s-o emotionat cand o trecut pe langa stadionu' cainilor, si n-o mai stiut pe unde tre sa mearga.
ady77
Am vrut sa le distrug stadionul, dar m-am gandit ca le fac un bine radmasa.gif

<span class='edit'>7 Sep 2010, 09:27:</span>
QUOTE(Serje @ 6 Sep 2010, 21:29)
Parca era vorba ca nu parasesti cafeneaua  tongue.gif
*


Moderatorul de aici e moderator si la cafenea tongue.gif
Serje
Sau ti-o fost frica ca nu mai poti iesi din groapa?

Oare cum poti distruge o groapa? radmasa.gif
C@talin
fivar topicu a draq ca azi era sa ma faca unu muci inbucuresti.

Io mergeam linistit pe sebastian mihai si la intersectia cu Drumu sarii sa fac stanga pe drumu sarii.
Noroc ca acolo incetinesc ca doar trebuie , eram prima masina,cand unu din dreapta dupa contrasens pe sensu meu bot in bot .
Cred ca a venit dupa drumu paralele din dreapta si a zis ce naiba vin direct .
l-am bagat in toata familia lui, un pusti cu un clio de alfa bank .
Si tot el facea semne disperat ca ce vreau, ca sa ma duc .
Si tot insista sa intre pacolo da logic ca nu la lasat nimeni.
Deacuma o sa-mi iau una din sabii la mine 243.gif ca stau degeba prin casa.
bion
Pe sosea de cateva ori( fara sa pun idioti care depaseau). Cred ca gusterii dormeau sau pasagera le presta un oral.M-am cenzurat pe mine si mi-au tremurat labele cand am vazut un autobuz grecesc venind pe contrasens( cara tampiti la facultate).Io l-am blitzuit am franat si am iesit pe iarba in dreapta si palicarul cand m-a vazut intr-un tarziu a tras intai stg. spre mine si apoi brusc spre dreapta si m-a ratat.In oras fara numar. Ieri mergeam spre scarbici 2 si pe sens unic in 500 m veneau vreo patru fantome. Am crezutca m-a lovit Alzheimeru si ca eu sunt pe contrasens icon_mrgreen.gif Unu cu bus de firma chiar era f. nervos ca nu m-am urcat pe trotuar sa-i fac loc wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.