Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare motor dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tictac
Salut. din curiozitate si placere as dori sa demontez si eu un motor. "motor 1.4 carburatie" (nu vreau sa il ridic dupa masina.. vreau sa demontez bucata cu bucata... cat mai mult posibil... si pana la scut daca se poate biggrin.gif ) si desigur vreau sa il montez la loc smile.gif Merg pe baza cum desfac asa pun la loc. dar am un dubiu huh.gif as dori sa stiu de inainte ce sa nu desfac ca pe urma sa aflu ca e imposibil de montat la loc fara o masinarie, presa, unelta Science Fiction, ca nu detin asa ceva. (reglajele sunt alta problema)
"nu ma astept sa mai si functioenze dupa. dar daca as reusi... ar fi un adevarat succes biggrin.gif" Multumesc!
dacia_slk
Felicitri pentru curaj! Totusi, ar trebui sa-ti gasesti altceva mai constructiv
de facut, daca te plictisesti. Spre exemplu, poti cauta pe net carti despre
motoare si sa te apuci sa le studiezi. Sau, mai bine, o carte despre
motorul Dacia 1310/1410 precum cea a lui Mondiru.

Apoi, te anunt ca daca vrei sa faci un motor bucatele (find primul motor cu
care faci asa ceva in viata ta) e de preferat ca acel motor sa NU fie cel de
pe masina ta, ci unul "stricat" deja (care are ceva defect in el).
aliceman
de laudat initiativa ta. si eu am o dacie la care am reparat eu toate defectiunile aparute, dar cand am bagat set motor mam dus la un prieten care se pricepe, nu la mecanici ca aia te rup la buzunar. cel mai bine e sa dai motoru jos ca nu e greu si dupa aia sa te apuci sa il desfaci bucata cu bucata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.