Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Parca agata ceva
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
LuckyHOME
Nu știu dacă s-a mai discutat...am tot cautat si nu am gasit nimic...daca e discutat îi rog pe moderatori să ma ierte blush.gif

La bracare maxim dreapta sau stânga, la plecare de pe loc (se aude în continuare dacă continuie mișcarea) se aude un pocnet, de parca ar agăța janta în ceva

Planetarele nu-s...nu se aud chiar in halul asta...

Știe cineva despre ce e vorba? O soluție de rezolvare? 053.gif
andu911
bucsa de teflon din caseta de directie...
Oxygen
cred ca aceeasi treaba am si eu numai ca la mine face mai rar pocanitu, dar cand fac jocu la volan se aude un mic pacanit la capetele celor doua extreme,deci sa ma preg pt bucsa noua biggrin.gif
adumitrachy
Oarecum offtopic,stie cineva tachetul de la directie cum se manifesta cand e uzat?
axel
QUOTE(adumitrachy @ 14 May 2005, 09:06)
Oarecum offtopic,stie cineva tachetul de la directie cum se manifesta cand e uzat?
*


bate rau la gropi.de obicei se mai pun niste saibe daca nu este f uzata cremaliera.
Oxygen
care e denumirea tehnica la acest tachet?
si asta sa fie oare de vina de inca imi troncane cu toate ca am schimbat amortizoarele si bucsele??
sorry pt offtopic dar in carte bucsei de teflon ii zice palier antizgomot deci la ce fel de antizgomot e folositor??
diaconuliviu
QUOTE(Oxygen @ 14 May 2005, 20:42)
sorry pt offtopic dar in carte bucsei de teflon ii zice palier antizgomot deci la ce fel de antizgomot e folositor??
*


Daca s-ar confectiona din alt material din cauza trepidatiilor ar emite zgomot caracteristic materialului; teflonul plus cele doua inele din cauciuc reduc intensitatea zgomotului. De ce doar aici? Pentru ca fata de punctul de articulatie cu pinionul" cremaliera are lungime mai mare.


Intreb aici:

Am reglat directia, am echilibrat rotile, am schimbat acel cuplaj cardanic, palierul anizgomot; baiatul de la reglaje mi-a mai adaugat si doua saibe sub tachet. Totusi, la rotire usoara, de 3-4 grade directia nu revine de la sine; daca rotesc cu acea valoare volanul pe loc, se vede miscarea rotii, deci exclud jocurile.
Nu am trepidatii in directie, cu volan liber merge rectiliniu.
Ce sa-i fac? Care unghi e aiurit?
mihai1677
" Am reglat directia, am echilibrat rotile, am schimbat acel cuplaj cardanic, palierul anizgomot; baiatul de la reglaje mi-a mai adaugat si doua saibe sub tachet. Totusi, la rotire usoara, de 3-4 grade directia nu revine de la sine; daca rotesc cu acea valoare volanul pe loc, se vede miscarea rotii, deci exclud jocurile.
Nu am trepidatii in directie, cu volan liber merge rectiliniu.
Ce sa-i fac? Care unghi e aiurit? "

Probabil unghiul de convergenta.

diaconuliviu
QUOTE(mihai1677 @ 16 May 2005, 12:36)
Probabil unghiul de convergenta.
*


O sa merg inapoi la baiat sa vedem. Ma asteptam mai repede la fuga sau la vreunul din unghiurile fixe.
adumitrachy
"palierul anizgomot"

Despre ce e vorba,ca nu am mai auzit despre palierul asta pana acuma.
diaconuliviu
QUOTE(adumitrachy @ 16 May 2005, 13:33)
"palierul anizgomot"

Despre ce e vorba,ca nu am mai auzit despre palierul asta pana acuma.
*



O bucsa din teflon (culoarea de regula cenusiu-metalic) montata in caseta de directie, in partea dreapta a ei privind in sensul de mers.
adumitrachy
Aha.Stiam de bucsa asta,da nu stiam ca i se mai zice si antizgomot. wink.gif
AlezzDWC
@diaconuliviu incearca sa dai inapoi cu masina si in acest timp sa iei mainile de pa volan chiar si cand franezi iar daca masina nu isi pastreaza directia de mers si trage in stanga sau dreapta = unghi de fuga =service.
to_the_limit
Astazi am descoperit zgomotul care ma framanta de cateva zile..

mai exact cand intorceam masina si luam maxim de volan stg sau dr,si dadeam intr-o groapa ceva auzeam o trosnitura.
ei astazi am facut o parcare la limita la 1 cm de bordura si cum eram cu rotile bracate maxim stanga,am dat cu spatele si am lovit un pic mai tare..sa zic asa..bordura cu roata dreapta.In momentul ala am auzit misterioasa trosnitura care venea de undeva de jos de la directie..

any ideea?
AlezzDWC
Capatul de planetara,un pivot,o bucsa de bascula,sau chiar un rulment...una din ele biggrin.gif .
to_the_limit
in ordinea asta?
AlezzDWC
Nu neaparat dar poti merge cu masina la un service si bago la o conststare.
Ii explici omului ce se aude si in ce conditii se intampla si stie unde sa se uite cred ca o sa te coste 50.000 mai mult nu cred.
to_the_limit
da...asa am sa fac..multumesc ptr info..revin dupa ce fac constatarea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.