Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Dacia 1301
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Albert Einstein
Se vinde o Dacia 1301 an fabricatie 1977
[attachmentid=1627653925] [attachmentid=1627653926]

Masina a fost reconditionata. S-au facut reparatii la caroserie cu suduri in gaz inert. Au fost folosite elemente de reparatie noi si sh fabricate inainte de 1989. Masina a fost vopsita.
S-au inlocuit elementele de suspensie in totalitate, mai putin amortizoarele spate.
S-au inlocuit elementele de directie. Planetarele au fost reconditionate. S-a inlocuit tot circuitul de franare (pompa de frana, conductele, repartitor, placute, saboti, etc).
S-au folosit piese Ferodo, Arteca, Fartec, Lemforder, etc. Bujiile sunt Equiem, filtrele Mann, uleiurile Castrol. S-a schimbat pompa de apa si deasemenea placa presiune, disc ambreiaj si rulment de presiune. Inlocuit cablu de kilometraj.
Tobele au fost inlocuite cu unele Romcat-Borla.
Bateria este Caranda si este noua.
Cauciucuri noi Tigar
Jante sablate, roluite, vopsite
Scaunele si bancheta sunt de R12 si au fost refacute de un atelier de tapiterie.
Mocheta rosie este noua
Consola este refacuta si contine radio Lira
Ceasuri de bord cu jurnalier
Ornament bord de R12
Materialul de plafon este gri de R12, la fel si stalpii custode.
S-au inlocut toate chederele (usi, geamuri,capota fata, portbagaj, parbriz, luneta).S-au inlocuit si periile de la geamuri.
Faruri noi
Calorifer nou
Capac delco, fise si platina noi
Bobina noua
Bara fata +bara spate noi
S-au inlocuit manerele de la usi.
Montat set motor Borgo, motorul are mai putin de 25km deci practic este in rodaj...
A fost introdusa ceara in lonjeroane, praguri, usi, etc de catre un atelier specializat

Probabil ca mai sunt lucruri care ar trebui mentionate dar nu le mai stiu acum....Amanunte cu stadiile lucrarii gasiti aici:
http://www.daciaclub.ro/Reparatie-Dacia-13...74989-s960.html

Ar mai trebui facut in opinia mea:
Inlocuita fata de usa de la sofet, manerul de deschidere a geamului a deteriorat-o
Reglat maner geam sofer
Inlocuite incuietoarele de la usi si portbagaj, le am pe cele noi si se vor livra impreuna cu masina
Va trebui montata antena care exista deja
Masina are doar o oglinda laterala, probabil va mai trebui inca una
Cred ca va trebui inlocuit ansamblul de stergatoare sau poate doar partea de prindere a bratelor stergatoarelor, pentru ca nu are nuturile pe ax
Trebuie reglate ornamentele de pe masca fata si montate ornamentele de la capota si portbagaj.
Montat emblema spate
Alte mici reglaje

In acest moment masina are carte de identitate, ITP facut luna august la RAR si certificat de autenticitate. Practic are nevoie de plata taxelor , asigurare si un drum la Politie pentru inmatriculare. N-am apucat sa o inscriu pentru ca am fost in concediu.

Pretul este de 9.999 ron
Alex1300BV
Ce faza!
studioworks
Eu te astepst s-o vinzi pe cealalta dry.gif
Albert Einstein
Eu zic sa iei ce e acum la "oferta" ca s-ar putea sa ramai fara nici una laugh.gif
danut 69-71
Mai sunt de vanzare dar la alte preturi . ohmy.gif
CatalinCTM
Am fost si eu cu golanul din dotare sa ii fac revizia la amg pantelimon , si am vazut masina acolo . Cand am vazut-o eu si tata am ramas oarecum masca. Bafta la vanzare si sper sa ajunga pe mana unui pasionat care o apreciaza la adevarata ei valoare .
Albert Einstein
Valabil wink.gif
Albert Einstein
UP
kum
Masina merita fiecare leut! Din pacate nu cred ca o sa gasesti prea repede un pasionat sa dea banu' asta!
sad.gif
Astia cu adevarat pasionati prefera sa munceasca ei la o masina, sa simta pas cu pas toate etapele reconditionarii (asta e de fapt spilu': sa stii ca ai facut-o cu manutele tale). Nu prea sunt care sa dea banu' pe o Dacie reconditionata!
Bafta la vanzare oricum!
aleksanders
S-au inlocut toate chederele (usi, geamuri,capota fata, portbagaj, parbriz, luneta). pacat cu astea doua inlocuiri - chederul acela cu insertie nichelata arata mult mai bine - bafta la vanzare
OvidiuM
Promit ca-i dau eu daca-i fac rost smile.gif Masina e deosebita...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.