Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbator de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Crisescu
M-am folosit de "search" dar n-am gasit nimic legat de aceasta problema,cu toate ca stiu ca e o problema des intalnita.Stiu ceva de niste "pastile" care trebuie schimbate.Ceva sfaturi sau link-uri ? Va multumesc.
dacia_slk
Nu stiu de pastile la maneta schimbatorului. Poate vrei sa zici
bucsi? Maneta are 2 bucsi mici de bronz pe ea... Ba nu, maneta
intra intr-o pargie pe niste bucsi de bronz.
george 07
Monteaza si arcul pe bieleta C.V. si ai sa vezi ca nu mai vibreaza.
Crisescu
Arcul exista,de vibrat vibreaza normal (usor) dar zornaie ceva ca niste piese mici care se lovesc una de alta.Se aude din interior de jos de la schimbator.Sunetul seamana cu cel de plastic dur - pe metal.Aaah...parca as avea niste saibe de plastic dur bagate pe maneta schimbatorului...si cand acesta trepideaza putin saibele zornaie.
george 07
Eu am modificat sistemul (m-am saturat de schimbat bucsile de bronz de la bieleta) si am taiat capatul de la bieleta C.V. (cel cu bucsile) am sudat o teava filetata de dimensiunea celei originale , la fel si la maneta cu diferenta ca am sudat un surub de dimensiunea potrivita tevei (10mm) si am scapat de jocurile ce se formeaza intre cele doua piese.Ramane la aprecierea ta daca vrei sa faci modificarea pe garantia mea (verbala) ca ai sa fi multumit de schimbare, ai sa vezi ca se modifica si schema de viteze in sensul ca indecsarea se face mai bine (intra in viteza cu cursa mai scurta si jocul la punctul mort mai mic). Bafta si spor la treaba !!!
Crisescu
Daca totusi ma hotarasc doar sa schimb bucsile (prima data),pe unde se demonteaza?...prin interior sau pe sub masina?
dacia_slk
Bucsile se afla pe bieleta ce leaga maneta schimbatorului de cutie. (deci sub
masina).

Va trebui sa desfaci aceasta bieleta, s-o dai jos de pe masina ca sa poti schimba
bucsile in cauza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.