Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faruri Dacia 1410
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Abazel
Salutare! Am o Dacia 1410 din 1994 si are o problema : cred ca fata i-a fost schimbata. Masina arata astfel => http://cdn.anunt.auto.ro/images/dacia/1310...310-1327875.jpg in fata , doar ca suporturile farurilor i s-au scopt si nu mai pot fi prinse decat cu sarma (sunt strambe si , in plus , sticla unui far , cel din deapta , s-a crapat foarte tare). Imi puteti spune ce fata i s-ar potrivi (eventual si ce capota , de la ce model) si cum se numesc aceste faruri? Adica sunt un fel de CN3-uri dar fara coltul tesit... Astept ajutorul dvs. Numai bine!
1310CL
Salut,farurile,capota si fata sunt de cn2..din cate stiu eu:)ai putea sa incerci fata de cn3 insa trebuie schimbata si capota:D pentru un look cat de cat decent..:

user posted image

Asteapta si parerile altora:)

Abazel
Asta e chestia , ca nu sunt asa farurile : sunt dreptunghiulare (fara coltul tesit). Uite => http://cdn.anunt.auto.ro/images/dacia/1310...310-1231387.jpg . Chestia e ca nu cred ca imi intra farurile de CN3 in suporturi ( http://cdn.anunt.auto.ro/images/dacia/1310...310-1327878.jpg ). Nu stiu ce sa fac :-?.
george 07
Abazel ce ai tu pe masina ta sunt de model 'CN1" si nu se potrivesc de la alte modele(CN2-3)pt. ca au (2)colturile tesite si capota model 'cioc papagal" (3) 'zambetul lui Ilici" nici atat, dar cauta la remat-uri mai mari ca sigur gasesti si mai ieftin ca-n magazin.
Abazel
Aha! Multumesc pentru raspuns! Totusi , am un amic , cu o Dacie papuc , de prin '98 , cred , care are faruri cu coltul tesit , cu suporturi exact ca ale mele. Nu s-ar putea potrivi si la a mea o alta masca frontala cu acel model de faruri?
HUMMER H1
ca sa o faci cu capota ( bot de rata ) sau zambetul lu ilici se poate schimba sticla de la faruri cu ce fel de sticla doresti de la cn sau zambete + capota aripi si grila de la faruri + semnalizarile dela faruri si merge asa am facut eu la brekul lu socru meu dupa ce a avariato si a esit bine smile.gif
Abazel
Deja m-ai luat foarte tare smile.gif)... Eu am abia 17 ani si sunt relativ nou in domeniul asta (deci nu cunosc denumirile biggrin.gif ). Daciuta mi-a lasat-o tata sa invat sa conduc pe dealuri , pe la tara. Zilele astea i-am indreptat farul ala intrat inauntru si arata mai ok. Totusi , mi-ar placea sa o aduc la starea originala si nu stiu exact ce fata sa caut pe la dezmembrari/REMAT sa ii pun. Prin "fata" ma refer doar la grila din fata radiatorului + faruri... A , si mai am o problema , destul de enervanta - nu vrea sa intre in viteza a 5 - a , desi cutia e 5+1. Chestia e ca pe loc (cu motorul oprit) gasesc a 5 a. In mers , pur si simplu nu mai e! Chiar si pe la 80 daca apas ambreiajul si caut NU mai dau de a 5 a (in cel mai rau caz , intru in a 3 a ; si mai in dreapta , spre piciorul pasagerului nu mai merge , nu are unde). Acum , sa zicem ca sunt eu la inceput si sunt mai "cap de lemn" , dar nici taica-meu nu o mai gaseste (problema e de muuult timp ; tata mergea cu a 4 - a mai turata) si nici un tip care e sofer de ani buni pe Dacie. Care poate fi problema? Un amic mai in varsta s-a uitat sub ea si a zis ca e ceva in neregula cu capatul acela al schimbatorului de viteza (unde este un arc mic) , insa a spus ca nu stie exact ce e de facut... Iertati-ma daca v-am plictisit cu palavrageala mea si multumesc anticipat pentru timpul acordat! Seara buna! smile.gif
ZTV
Nu ai cumva cutia in 4 trepte ?
Abazel
Nu! Tata mi-a spus ca de cateva ori , demult , a gasit si a 5 - a , dar de cand am inteles si eu cat de cat "cu ce se mananca o Dacie" , stiu ca taica-meu nu a mers cu a 5 - a pentru simplul fapt ca nu o mai gaseste. wink.gif
Abazel
Deci , aveti vreo idee in legatura cu problema cu a 5 - a viteza?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.