Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Putina legislatie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
MuciX
@gibonu: perfect de acord. Era umpic de ironie. Da, e mult mai ok infrastructura acolo, dar daca vrei sa fii taran, poti fi oriunde, in orice situatie.
VladSoare
Totuși, Germania nu mi se pare stat polițienesc. Ba dimpotrivă, poliția lor ar putea fi luată drept model și de alte nații.
Agrig
QUOTE(gibonu @ 7 Aug 2019, 16:40)
@Agrig
Daca puteai sa mergi cu aprox. 30 km/h pe Carpati sau Tohan, inseamna ca atunci aveai o conditie fizica de invidiat, mult peste medie.




Nu erau rele bicicletele alea, erau si intretinute bine de noi, si nu eram singurul care mergeam asa, eram cam pe la mijloc, coada, erau altii mai mari si mai buni decit mine.
Normal, mergeam in coloana si schimbam conducatorul cu rindul cind ne grabeam, eram organizati, tot timpul unul din cei mari era seful grupei, el raspundea de noi.
Conditie fizica aveam, de primavara pina toamna numai pe bicicleta eram, pescuit, fotbal, scoala, din luna mai nu mai luam abonament la autobuz, aveam doar 7Km pina la scoala, la fel, dupa vacanta pina in noiembrie nu luam abonament, faceam economie.
Probabil faceam zilnic cam 50 de Km pe biciclete, toti aveam biciclete, era mijlocul de transport fara care nu puteai nimic acolo, pina in anul 2 de liceu am locuit intr-o colonie agricola, eram liberi ca pasarea!
gibonu
@Mucix
Unde se afla exact pista despre care ai vorbit mai sus?

@VladSoare
Notiunea de "Piste de biciclete" presupune o retea de sute de km de astfel de piste, atat in oras cat si in subrurbiile acesttuia.
Adica piste care sa fie legate intre ele si gandite sa ajunga in cat mai multe locuri.

Din pacate, nimic din toate astea nu se intampla in Bucuresti. Cei maxim 20 km de piste de biciclete omologate de Politia Rutiera n-au nicio treaba cu notiunea de retea, asa cum se intampla in Europa civilizata.

@Agrig
Mersi. Foarte interesanta ultima ta postare. Cam in ce an se intampla ceea ce ai povestit?
Agrig
1968 am inceput naveta, bicicleta cred ca din 66 o aveam.
Am avut`o pina prin 82, de` oamenii noi au furat`o de la bunici din magazie.
gibonu
@Agrig
Mersi.
crisolro
biciclist fiind, cam doare sa vezi asa ceva sad.gif (mai ales ca pustiu-mi pare cunoscut)
stiu, face nu o greseala ci o gasca intreaga de greseli gun3.gif

https://www.facebook.com/watch/?v=515678102515516

ady77
Cum sa nu te opui traversatului pe bicicleta???
einstein1984
la iasi niste baieti pe BMXuri au intrat in zona pietonala. Politia comunitara le-a dezumflat rotile smile.gif) Au fost flexibili, puteau sa le dea o amenda
MuciX
Când eram puști făceam toate tâmpeniile cu biclele prin zone pietonale, dar nu ne-a prins nici dracu. Ne cunoșteau deja gardienii și polițiștii, probabil nici nu și-au pus mintea cu noi. smile.gif
dizzy
Faptul ca motociclistul NU opreste desi vede ca autoturismul e oprit la trecere nu va spune nimic?
Pustiul e narod, dar motoriciclistul incalca si el legea.
Da, stiu, conservarul e de vina! Intotdeauna!
Mda, copilul trece pe bicileta pe rosu, m-am uitat mai bine!
MuciX
Tu semaforul ăla care s-a făcut verde l-ai văzut?
dizzy
Dupa aia l-am vazut, dar imi aduc aminte de ce imi zicea instructorul de la primele ore de condus:

Daca vezi masina oprita la o trecere de pietoni, incetinesti si treci INCET, la pas cum zice el, sa poti opri instant, chiar daca ai verde:
- Poate e o batrana, un invalid, un copil, nu se stie! Mai bine o frana in plus decat in minus.
Dar motoristul din imagine nu a aplicat conduita preventiva. DPDV legal nu este vinovat, dar mai are de invatat cum se merge pe strada.

Ma rog, bine ca nu s-a intamplat nimic grav, asa au sansa sa invete fiecare cate ceva.
ady77
Pai si masina abia se pusese in miscare si a avut timp sa opreasca. Motociclistul a venit mai lansat ca era verde, nu a plecat de pe loc. Nu prea ii gasesc vina, ca nu a avut timp sa isi dea seama ca masina a oprit din nou.

einstein1984
daca era pieton, trecea suficient de incet ca sa vina motoreta prin fata lui.... pe bicileta a fost suficient de rapid sa ajunga in fata ei.
dar conduita preventiva a cilistului unde e? daca opreste masina de pe banda 2, te uti daca ala de pe banda 3 are si el de gand sa opreasca sua nu;;; nu treci ca berbecu ca a oprit unul.....
As apoti zice ca trebuia a-l claxoneze auto, poate s eoprea
VladSoare
QUOTE(gibonu @ 7 Aug 2019, 21:53)
@VladSoare
Notiunea de "Piste de biciclete" presupune o retea de sute de km de astfel de piste, atat in oras cat si in subrurbiile acesttuia.
Adica piste care sa fie legate intre ele si gandite sa ajunga in cat mai multe locuri.

Din pacate, nimic din toate astea nu se intampla in Bucuresti. Cei maxim 20 km de piste de biciclete omologate de Politia Rutiera n-au nicio treaba cu notiunea de retea, asa cum se intampla in Europa civilizata.
*

Și ce legătură are asta cu ce am zis eu?

Mai încerc o dată:
Tu îți justifici miserupismul în trafic pe motiv că n-ai piste ca-n Germania. "Mă c@c pe codul rutier cel rigid pentru că n-am piste", ăsta-i mesajul tău.
Eu zic că pistele nu numai că nu anihilează nesimțirea bicicliștilor, ci dimpotrivă, o accentuează. Cînd au piste, devin de o aroganță și o răutate greu de imaginat - vezi ce se întîmplă prin Herăstrău, de exemplu.
dizzy
Tampiti sunt peste tot.
Si cu bicle si cu scutere si cu soricarii si cu trotinete si cu segway;
Si pietoni si soferi si motociclisti.
In Herastrau, loc in care biciclesc destul de des, vad de fiecare data cate cel putin doi cocalari pe doua roti.
Sa te repezi catre cârdul de copii de 2-3 ani doar pentru ca sunt pe banda de biciclete e dovada de rautate si prostie agresiva.
La fel si sa insisti tu sa cobori pieton pe zona delimitata de banda, desi ai ditai drumul.
Dar nah, romanul educat mai rar de gasit
VladSoare
Cînd nu au piste, sînt nesimțiți și aroganți pe motiv că ei sînt eco, scot o mașină din trafic, ar vrea să aibă piste și n-au, dac-ar avea piste ar fi fericiți, etc.
Cînd au, sînt nesimțiți și aroganți pe motiv că e pista lor, dreptul lor divin, cum îndrăznești tu, plebeule, să calci pe drumul lor și să nu te dai urgent la o parte cînd vor ei să treacă?
Oricum ai da-o, tot nu-i bine.

Și nu-i vorba numai de români. Vezi și exemplul dat de MuciX mai sus. Plus altele pe care le-am văzut și eu prin Germania sau Olanda. Cînd îi dai biciclistului nas, nu mai ajungi la el nici cu prăjina. Indiferent de naționalitate.
dizzy
io-s nesmitit si arogant si cand sunt pe jos sau pe 4 roti tongue.gif
tatabobu
QUOTE(einstein1984 @ 8 Aug 2019, 07:30)
la iasi niste baieti pe BMXuri au intrat in zona pietonala. Politia comunitara le-a dezumflat rotile smile.gif) Au fost flexibili, puteau sa le dea o amenda
*




Hmm...de-aia am auzit ieri un nene la radio dimineata care zicea ca politistii ar trebui sa nu le dezumfle rotile biciclistilor? Aluia nu-i ajungea flexibilitatea de care au dat dovada, voia si mai multa.
VladSoare
QUOTE(dizzy @ 8 Aug 2019, 10:08)
io-s nesmitit si arogant si cand sunt pe jos sau pe 4 roti  tongue.gif
*

Da, dar vezi, cînd ești pe patru roți n-ai voie să dai peste pietonii/bicicliștii/trotinetiștii care merg aiurea pe carosabil. Atunci e treaba ta să-i ferești pe toți, iar dacă nu-i ferești e numai vina ta. Huo, criminalule!
În schimb bicicliștii au voie să dea peste pietonii care au îndrăzneala să calce pe pista lor, pe care le-a cumpărat-o mă-sa, dreptul lor divin.
MuciX
Pai omori mai usor din culpa cand esti pe 4 roti decat pe 2. Hai sa nu comparam mere cu pere.
VladSoare
Evident, putem găsi oricînd pretexte pentru a-i favoriza pe unii sau alții. Dar nu despre asta e vorba, ci despre nesimțirea bicicliștilor, care eu cred că nu se tratează cu piste, ci dimpotrivă, pistele o agravează.
dandobre
Am văzut chiar acum vreo 2 zile o fază din asta cu un biciclist bulangiu care tot claxona in timp ce se apropia de semaforul care era pe roșu, ca să-i facă loc pietonii care traversau pe zebră și a trecut că bezmeticul printre ei..... Sincer, mi-a părut rău că nu și-a luat o sacoșă in cap de la pensionarii care traversau.....
MuciX
QUOTE(VladSoare @ 8 Aug 2019, 10:22)
Dar nu despre asta e vorba, ci despre nesimțirea bicicliștilor, care eu cred că nu se tratează cu piste, ci dimpotrivă, pistele o agravează.
*


Ma trezesti si pe mine cand o sa vorbim si de aia a soferilor?
VladSoare
Sigur. Dar aia e pe alt topic.
einstein1984
QUOTE(tatabobu @ 8 Aug 2019, 11:11)
Hmm...de-aia am auzit ieri un nene la radio dimineata care zicea ca politistii ar trebui sa nu le dezumfle rotile biciclistilor? Aluia nu-i ajungea flexibilitatea de care au dat dovada, voia si mai multa.
*


http://www.ziare.com/stiri/politie/un-poli...-tineri-1572735 uite si sursa
dizzy
Am facut, fara exagerare, mii de km pe bicla, de pe cand eram pustan.
Am avut cred ca peste 10 accidente cu bicla, cel mai bun prieten de-al meu a fost luat pe capota de un taximetrist tecut pe rosu, etc...
De-aia sunt poate mai tolerant si cu unii si cu ceilalti.
Acum ma plimb usurel, sper sa ajungem si eu si fiu-meu intregi la destinatie.
tatabobu
QUOTE(einstein1984 @ 8 Aug 2019, 12:18)


Bun, deci iata cum o dovada de flexibilitate a unui politist este pedepsita de forul lui tutelar, si va avea ca efect intoarcerea la rigiditate 04.gif
Fac pariu ca data viitoare cand va fi in aceeasi situatie va scrie un PV.
einstein1984
Eu ii dadeam un premiu. Nu a taiat roata, doar i-a pus la putina miscare in loc sa puna parintii la platit amenzi.
maho
Daca ar face asa si la automobilistii prinsi peste limita legala, sunt curios cati (din aia fara compresor electric in dotare) ar da la pompa si cati ar prefera sa plateasca amenda.
einstein1984
si cu compresor iti ia niste minute bune sa o umflii de la 0. Daca nus e prajeste compresorul.
MuciX
O ridici pe crick. Dupa ce faci poza cu dovada crick-ului si faci dovada platii contributiei poti scrie cererea de aderare la fratie.
maho
Normal, de-aia am pompa in masina si minicompresorul (mecanic, de picior) in debara. Ocazional a trebuit sa mai dau cate-o pompa si merge mult mai repede decat cu compresoarele astea mici (indiferent ca-s "de picior" sau electrice, au cursa f. scurta).
Da' sa le dezumfle toate rotile, cred ca ar fi mai rau decat o suspendare de permis... radmasa.gif
MuciX
Toate 5 rotile ph34r.gif
einstein1984
imi place cum gandesti. Dar cu canistra de CO2 nu merge prea repede?
dizzy
Am umflat odata o roata de Logan cu pompa de picior... sa-mi bag, mai bine platesc amenda.
La bicicletele copiilor a umflat socra-miu odata o roata cu pompa de mana, am crezut ca lesin de ras, a tras vreun sfert de ora. Cu minicompresorul e gata in 1-2 minute o o roata de bicicleta.
VladSoare
La roata de bicicletă codoiul e sfînt. Cu maxim două cartușe le umfli pe ambele într-un minut, fără nici un efort.
dandobre
QUOTE(dizzy @ 8 Aug 2019, 15:10)
Am umflat odata o roata de Logan cu pompa de picior... sa-mi bag, mai bine platesc amenda.
La bicicletele copiilor a umflat socra-miu odata o roata cu pompa de mana, am crezut ca lesin de ras, a tras vreun sfert de ora. Cu minicompresorul e gata in 1-2 minute o o roata de bicicleta.
*



Am un compresor din Lidl, bagă de rupe.... Umflă roata de bicla in max 30 de sec....
Mai am unul pe Suzi pe care nu l-am probat, dar zic că și ăla e eficient că înlocuiește roata de rezervă.....
gibonu
@ crisolro
Cel din filmul postat de tine este un idiot. Cred ca este clar pentru toata lumea si ca asta nu necesita o dezbarere.
Insa este o diferenta intre cel din film si un biciclist care sta cuminte la semafor, apoi traverseaza calare pe bicicleta, pe verde si fara sa-I incurce pe pietoni daca acestia sunt pe trecere.

@ VladSoare
Hai prima data sa definim ceea ce intelegem prin pista de biciclete. Eu inteleg acele piste care au fost omologate / avizate de catre Politia Rutiera, si care in Bucuresti nu depasesc 20 km.
Si mai clar, repostez poza de mai jos, din care rezulta situatia pistelor omologate / avizate de catre Politia Rutiera 26.10.2018.

[attachmentid=1628108006]

Daca stii sa existe si alte astfel de piste, te rog nu ezita.

Sper ca nu este cazul sa dezbatem faptul ca liniile de pe trotuar, uneori cum un copac in mijloc, din multe locuri din Bucuresti nu sunt piste omologate / avizate de catre Politia Rutiera.

Astfel, hai sa vedem exact situatia reala a pistelor si dupa sa vorbim despre “Cînd au, sînt nesimțiți și aroganți pe motiv că e pista lor, dreptul lor divin”.

Ca fapt divers, cate incidente intre pietoni si biciclisti ai vazut pe pista de pe calea Victoriei?

@ dandobre
Alt exemplu de biciclist idiot.

@ tatabobu
Daca tu vorbesti serios atunci cand spui, referior la incidentul de la Iasi “o dovada de flexibilitate a unui politist este pedepsita de forul lui tutelar”, atunci este clar, ii validezi mentalitatea de militian comunist a acelui politist local.
Nu ti se pare ciudat ca in acest caz s-a autosesizat, impotriva Politie locale, chiar si primarul Iasului? Sau o fi si el nebun?

Ar fi interesant de aflat daca in Iasi exsita vreun loc special amenajat in care pustii pe biciclete si trotinete sa faca tot felul de scamatorii. Poate ne ajuta vreun coleg din Iasi cu informatia.
Pana atunci, cam asa arata un asfel de loc in Europa civilizata (Lyon, martie 2018, poza facuta de mine.

[attachmentid=1628108007]

---------------------------------------------------

In rest, observ ca nimeni “nu a vazut” cum o doamna a fost amendata (ieri, in Bucuresti) pentru ca nu s-a miscat suficient de repede pe trecerea de pietoni. Probabil nu are nicio relevanta faptul ca doamna are 81 de ani si afara este luna august, cu temperatura de peste 30 de grade, asadar mediul ideal pentru un octogenar.
Detalii: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/fem...pietoni-1170077

Sa inteleg ca Politia Rutiera ar fi comis “abuz in serviciu” daca nu o amenda pe doamna respectiva?
La fel, sa inteleg ca in momentul aplicarii amenzii in Bucuresti nu era absolut nicio masina parcata aiurea?

In final, ii intreb pe toti legalistii care nu ies din virgula codului rutier daca atitudinea Politie Rutiere din link-ul de mai sus nu este exces de zel?
VladSoare
QUOTE(gibonu @ 8 Aug 2019, 17:01)
@ VladSoare
Hai prima data sa definim ceea ce intelegem prin pista de biciclete. Eu inteleg acele piste care au fost omologate / avizate de catre Politia Rutiera, si care in Bucuresti nu depasesc 20 km.
Si mai clar, repostez poza de mai jos, din care rezulta situatia pistelor omologate / avizate de catre Politia Rutiera 26.10.2018.
*

Și ce legătură are asta cu ce ziceam eu?
Ce încerci să spui? Că în București nu sînt piste? Da, știu că nu sînt.
gibonu
@VladSoare
Ma bucur ca incepem sa ne intelegem.
Vreo parere despre amenda primita de doamna de 81 de ani?
VladSoare
Ba mie nu mi se pare că începem să ne înțelegem. Mie mi se pare că răspunzi doar pe lîngă subiect și încerci să schimbi vorba. Băbuța n-are nici o legătură cu ce ziceam eu.
tatabobu
Da, amendarea babei este exces de zel. Dar cand tu scrii chestiile astea asa:
QUOTE
Sa inteleg ca Politia Rutiera ar fi comis “abuz in serviciu” daca nu o amenda pe doamna respectiva?
La fel, sa inteleg ca in momentul aplicarii amenzii in Bucuresti nu era absolut nicio masina parcata aiurea?


Se intelege ca tu consideri ca politia ar trebui sa amendeze pietoni (si biciclisti, nu reiese de aici ci din alte locuri in care ai scris de masini parcate aiurea sau care fumega prea tare) abia in momentul in care ABSOLUT TOTI soferii circula corect, si toate masinile parcate sunt parcate regulamentar?

Cat despre ce am scris mai sus, sunt doua variante:

1. Am scris fix ce am simtit. In cazul asta, consideri ca era mai bine daca-i amenda?

2. Am scris sarcastic. In cazul asta, consideri ca era mai bine daca-i amenda?
gibonu
QUOTE(VladSoare @ 8 Aug 2019, 12:11)
În schimb bicicliștii au voie să dea peste pietonii care au îndrăzneala să calce pe pista lor, pe care le-a cumpărat-o mă-sa, dreptul lor divin.


QUOTE(VladSoare @ 8 Aug 2019, 19:07)
Ce încerci să spui? Că în București nu sînt piste? Da, știu că nu sînt.


Hai ca ai reusit performanta de a te contrazice singur. Foarte tare.
Asadar, daca nu sunt piste, pe unde au pietonii indrazneala sa calce?

Repet intrebarea anterioara, adica cate incidente intre pietoni si biciclisti ai vazut pe pista de pe calea Victoriei?

Pana la formularea unui raspuns, mai incercam niste exemple din Europa civilizata [poze facute de mine].

Pista, pur si simplu, fara borduri, garduri, etc la Nurnberg [iunie 2018]

[attachmentid=1628108013]

Trotuar pe care pietonii il impart cu biciclistii. Nu-s mare vorbitor de franceza, insa se intelege ce scrie pe indicatorul din dreapta [Cherbourg, iunie 2017].

[attachmentid=1628108014]

Acum intreb si io ca prostu': de ce in Europa civilizata se poate iar in Bucuresti ce se vede in pozele de mai sus este SF?
S-a dovedit stiintific ca nemtii si francezii au creierul mai mare comparativ cu romanii?

@tatabobu
Ma bucur sa vad ca "amendarea babei este exces de zel".
Prefer formula "doamna in varsta" dar nicio problema, trecem peste.

Acum, pentru ca am ajuns in punctul asta, care este diferenta intre amendarea doameni din link si amendarea biciclistului care a mers 3 metri pe o roata?

Referitor la cazul de la Iasi, nu asa se procedeaza in anul 2019 in UE.
Te rog, spune-mi care a fost finalitatea actiunii de dezumflat anvelopele?
einstein1984
mai da-o in durerea mea si pe baba, incepe traversarea cand era verde de juma de ora si se se mira ca s-a facut rosu (dupa 6 secunde)..... Bosorogii traverseaza cel mai des neregulamentar si tot ei sunt ceml mai des victime (ca nah, se misca greu si nu au refelexele unui tanar)
DApophis17
Nu sunt gigicontra, nu stiu ce semafor era acolo si ce temporizare are, dar daca e ca unele semafoare din Cluj-Napoca, unde eu, in "floarea varstei" ajung pe cealalta parte cand deja clipeste verdele la pietoni, atunci chiar e exces de zel si lipsa de respect. Nu poti sa ceri unui om, doar pentru ca e in varsta sa nu iasa din casa, asta e chiar discriminare la nivel grotesc. Daca doamna a inceput traversarea cand deja era verde si nu a apucat sa treaca, tot cam asa e, las-o dracu de treaba, nimeni nu a gresit niciodata? Poate a estimat gresit temporizarea si nu a ajuns, mare rahat. Nu zice nicaieri in lege ca trebuie sa iti calculezi trecerea zebrei incat sa ajungi pe partea cealalta, in schimba daca atunci cand ai inceput sa traversezi nu clipeste semaforul atunci soferii sunt obligati sa astepte pana eliberezi zebra, chiar daca intre timp s-a facut rosu la pietoni.
E de bun simt sa fie asa... dar, nu stiu datele concrete din cazul ala cu batrana, sunt doar supozitii si pareri. Poate nici nu e adevarata povestea...
einstein1984
Daca te stii ca mergi incet, eu zic ca ar trebui sa incepi traversarea doar cand se face verde, nu cand e verde de un sfert de ora.
Agrig
QUOTE(einstein1984 @ 9 Aug 2019, 07:25)
(ca nah, se misca greu si nu au refelexele unui tanar)
*



Da, mai ales atunci cind belesc ochii intr`un spartfone pe trecere...

P.S. ce sula calului de reflexe iti trebuie pe trecerea de pietoni? doar de aia`i trecere, sa ai siguranta .
Aaaa, sa te feresti de biciclistul ce a trecut pe rosu! radmasa.gif
einstein1984
sa te feresti de soferii care belesc ochii in telefon nu la semafor?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.