Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Putina legislatie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
miki
Daca n-au voie nici pe trotuar (asta o inteleg) nici pe sosea, pe unde sa umble atunci?
Ca piste nu-s nici pentru bicle...
Si uite asa, nici macar cind e frumos afara n-o s ascada numarul de masini de pe strada
einstein1984
dar o sa scada numarul de pietoni in gjips de la idiotii cu trotinete la 40 la ora pe trotuar.
IRONICK
QUOTE(miki @ 6 May 2019, 08:18)
Daca n-au voie nici pe trotuar (asta o inteleg) nici pe sosea, pe unde sa umble atunci?
Ca piste nu-s nici pentru bicle...
Si uite asa, nici macar cind e frumos afara n-o s ascada numarul de masini de pe strada
*
Evident, la noi este nevoie de piste pentru biciclete&co si nici educatia nu-i pe masura. Cum nici parcari nu sunt pe masura numarului de masini, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se parcheze pe trotuar, trecerea de pietini, in intersectii etc

dizzy
Cumva ar trebui limitata viteza trotinetelor electrice.
Mergeam vara trecuta cu bicicletele cu fiu-meu si se tinea un trocarici din asta pana pe la 30 km/h.
M-a enervat ca al naibii gras nu muncea deloc la pedale.
Pai e corect? Grasul de mine pedala, ala nu depunea nici un efort....
(a se trata ca pamflet)

Acu pe bune, unii merg prea tare pe trotuar cu chestiile alea; zic ca 15 km/h e destul oricum mergi mai repede decat cu masina.
espacern
Trotinetele electrice care erau disponibile la inchiriere in Franta erau limitate ca viteza maxima.....si chiar si asa reprezentau un pericol pentru pietoni aflati pe trotuar.
Un demers legal corect cel initiat de Franta....mai ales pentru Paris/zone puternic aglomerate turistic.
IRONICK
Circulation en trottinette électrique, rollers ou skateboard

Les utilisateurs de rollers, skateboards ou trottinettes (sans moteur) sont considérés comme des piétons, aussi ils doivent rouler sur le trottoir. Les engins de déplacements électriques (hoverboard, gyropodes, monoroue, trottinette électrique) sont interdits sur les voiries publiques (trottoirs et voies de circulation). Les vélos sont considérés comme des véhicules et doivent circuler sur la chaussée.

Trottinette (sans moteur)

Son utilisateur est assimilé à un piéton et doit donc circuler sur les trottoirs.

De plus, il doit :

respecter les feux tricolores réservés aux piétons,
emprunter les passages protégés, lorsqu'il en existe à moins de 50 mètres,
rouler à allure modérée (6 km/h).

À savoir :

le maire peut interdire l'usage des engins à roulettes sur tout ou partie du territoire de sa commune, en fonction des circonstances locales.

L'utilisateur qui roule en dehors des trottoirs (à moins d'y être contraint par son mauvais état) ou des passages protégés risque une contravention de 4 €.

Il risque la même sanction en cas de non-respect d'un feu.


Trottinette (avec moteur)

Son utilisation est interdite sur les voiries publiques (trottoir, voie de circulation ou piste cyclable.

De plus, tout comportement dangereux mettant délibérément la vie d'autrui en danger peut être puni d'1 an d'emprisonnement et de 15 000 € d'amende.

L'utilisation est autorisée sur les voiries privées (par exemple, chemin d'une propriété privée, allée d'une résidence privée).

À savoir :

le maire peut interdire l'usage des engins à roulettes sur tout ou partie du territoire de sa commune, en fonction des circonstances locales.


https://www.ecologique-solidaire.gouv.fr/tr...dans-code-route

https://www.ecologique-solidaire.gouv.fr/si..._code_route.pdf
einstein1984
Aleluia!
ady77
French corner? tongue.gif
einstein1984
role, skateboard troinete fara motor pe trotuar ca pietoni, repsctand semafoare. Chestiile cu motor (troitnete electrce, hoverboard, monocicluri) nu au voie pe caile publice (sa se plimbe la ei in curte), nici troutar nici sosea, biciletele pe sosea.
IRONICK
O noua legislatie adaptata din sept 2019.
nasty
1000!trotinete Lime în București! Unde vor circula? că pistele de biciclete sunt abandonate ca idee în 2019, până acum, cu toate promisiunile de construire, pe banii care așteaptă de ani de zile...
einstein1984
e ok, se vor fura repede, ca bicicletele alea de la vomafone si gorilla, alea rosii. Ai mai vazut vreuna?
Agrig
Bicicletele dotate cu motor la ce categorie se inscriu?
Mopede?
Asta e casca obligatorie...
einstein1984
casca, omologare, itp, rca....
einstein1984
https://m.hotnews.ro/stire/23223149 legifereaza trotinetele electrice
sambata dimineata, tipenie de om pe trotuar la aviatorilor, trotinetistu zburda pe banda 1 la juma de metr de bordura..... asia vor sa fie masini cand e liber si pietoni cand e aglmerat, ca cenzurat lor
MuciX
Normal ca vor fi permise pe strazi dupa ce au batut palma cu lime. smile.gif
einstein1984
PSD a batut palma, pnl vad ca vin cu initiativa, sa ataraga hipsterii de partea lor: uite bah, facem ceva si pt voi.
mai ramane sa legifereze vapeurile indoor si gata
VladSoare
Și eu speram să legifereze mizeriile astea, doar că așteptările mele erau complet diferite. Speram să le interzică accesul pe carosabil. Să-i asimileze cu pietonii.
Să le declari vehicule și să le permiți accesul printre mașini mi se pare o imbecilitate. Un pieton cu roți la picioare nu e vehicul, e tot pieton.
MuciX
Pe care trotuare sa ii trimita cu pietonii? Eu cred ca in bucuresti nu ar trebui sa existe, dar asta sunt eu.
ady77
QUOTE(MuciX @ 26 Jun 2019, 12:11)
Eu cred ca  nu ar trebui sa existe, dar asta sunt eu.
*


wink.gif

einstein1984
QUOTE(MuciX @ 26 Jun 2019, 12:11)
Pe care trotuare sa ii trimita cu pietonii? Eu cred ca in bucuresti nu ar trebui sa existe, dar asta sunt eu.
*


daca faceau cum au zis francezii era bine. inte pietoni nu au ce cauta ca ii lovesc grav, pe carosabil ii pleznesc masinile (trotinete cu oglinzi nu am vazut). Deci sa se plimbe la ei acasa.
Da, e bine sa se legifereze, insa nu asa.
MuciX
Pai cam acolo bateam si eu. Dar cum sunt paranoic:
- pierdeau hicsterii de cariera la urmatoarea campanie
- batusera palma sa cumpere de la lime
- sunt convins ca vor mai urma si alte contracte, cu firme total diferite, conditii total diferite, pentru ca "fuck consecventa, we love melanj"
einstein1984
bciclete de inchiriat nu ar fi pus la velib la paris sau la timisoara.
MuciX
Bre, pe de o parte inteleg de ce nu merge lumea pe bicla in bucuresti:
- vreme naspa vreo 6 luni pe an (dar asta impiedica si la trotinele)
- vara ajungi transpirat la biro si sunt prea putine locuri de munca unde ai dus
- aerul respirat cu pofta in timpul efortului este murdar
- mai sunt?
einstein1984
la timisoara sau paris e vreme mai frumoasa? la hamsterdam? Ok, nu e asa cald la astea mentionate anterior.
eu as pune ca motiv ca te calca masinile inainte de orice altceva.
Bicicleta galbena
Distantele mari.
Bicla merge acolo unde ai merge cateva statii cu STB-ul, sau 10-15 min cu masina.
Daca ai de mers 25-30-45 min cu masina, sau tot atat cu STB-ul, n-ai facut nici o sfaraiala - ajungi transpirat, gata obosit, gazat si prafuit.
MuciX
Nu sunt asa lungi comparat cu alte orase, sa fim seriosi. Si poate ti-o fi greu prima luna, dar dupa aia corpul se adapteaza.

QUOTE(einstein1984 @ 26 Jun 2019, 11:45)
  eu as pune ca motiv ca te calca masinile inainte de orice altceva.
*


Teoretic riscul asta scade pe masura ce creste numarul de biciclisti.
Sudsemnatu
asta e, o sa schimbe iar legea cand o sa inceapa sa ii culeaga de pe carosabil
bucatzel
QUOTE(einstein1984 @ 26 Jun 2019, 11:45)
la timisoara sau paris e vreme mai frumoasa?
*



Da.
Si ca veni vorba, in primavara cand am fost in Bucuresti, mi-a plecat mirosul la plimbare doua zile, s-a dus acasa pe jos, naiba-l stie, m-o asteptat in aeroport in Timi.
mcNelu
Sa le puna obligatoriu veste fosforescente pe care sa scrie VELO. Perceptia va fi grabita la pietoni, motociclisti, soferi.
La biciclist, VELO. la motociclist MOTO.
einstein1984
QUOTE(Bicicleta galbena @ 26 Jun 2019, 12:46)
Distantele mari.
Bicla merge acolo unde ai merge cateva statii cu STB-ul, sau 10-15 min cu masina.
Daca ai de mers 25-30-45 min cu masina, sau tot atat cu STB-ul, n-ai facut nici o sfaraiala - ajungi transpirat, gata obosit, gazat si prafuit.
*


de aia sunt bune alea d einchiriat, le iei pana la metrou gen
VladSoare
QUOTE(Sudsemnatu @ 26 Jun 2019, 12:33)
asta e, o sa schimbe iar legea cand o sa inceapa sa ii culeaga de pe carosabil
*

Problema e că pînă se va întîmpla asta, tu tragi ponoasele dacă-i lovești. Dacă legea îi dă dreptul să se afle pe stradă și ai ghinionul să-l atingi, stai doi ani fără permis, cu sabia lui Damocles deasupra capului.
Sudsemnatu
QUOTE(VladSoare @ 26 Jun 2019, 14:14)
Problema e că pînă se va întîmpla asta, tu tragi ponoasele dacă-i lovești. Dacă legea îi dă dreptul să se afle pe stradă și ai ghinionul să-l atingi, stai doi ani fără permis, cu sabia lui Damocles deasupra capului.
*



Corect, dar oricum nu ai ce face, decat ca casti bine ochii si sa nu dai peste ei. Cred ca cel mai sanatos e sa iti iei o camera auto
MuciX
Zice ceva si de cum vor fi identificati in caz ca o comit in trafic? Adica daca stau cot la cot cu mine in coloana pe banda 3 sa viram amandoi stanga, parca vreau sa stiu ca il pot reclama la politie in caz ca imi zice de draga mea mama si fuge.
Sudsemnatu
https://www.facebook.com/BEBONE1/videos/2743489415680349/


Uite asa incepe....
mcNelu
QUOTE(MuciX @ 26 Jun 2019, 14:29)
Zice ceva si de cum vor fi identificati ?
*


Daca ar pune pe vehicul si pe vesta numar, 1. vesta ar fi si mai obligatorie 2. i-ar cuminti pe toti.
einstein1984
multi biciclisti ninja, hanorac negru, fara bec sau un led cu baterie de ceas...

28 Jun 2019, 08:45:
https://www.francetvinfo.fr/sante/soigner/t...is_3484633.html las si eu asta aici
b34uen
Biciclistii ninja sunt super. Cei mai nesuferiti sunt livratorii de mancare (uber, panda etc) care au deja comportament de taximetristi si cei echipati in costume de biciclisti si corporatistele pe biciclete retro care lovesc in masina si trag de oglinzi de parca as putea sa ma teleportez din curte pe strada fara sa le ating pista de pe victoriei, sau sa las masina pe jumatate de pista un minut ca sa deschid poarta.
einstein1984
ai d ela food panda macar au rucsacu vizibil
VladSoare
Mi-ar plăcea să le fac asta tuturor trotinetiștilor care merg pe carosabil:
https://www.youtube.com/watch?v=sT_psrwS39c
Poate chiar o să-mi iau un diesel, tocmai pentru asta. naughty.gif
einstein1984
esenta de taranie, rolling coal
VladSoare
Perfect de acord. Dar să mergi cu trotineta printre mașini e mai rău decît țărănia. Și mai periculos.
MuciX
QUOTE(VladSoare @ 28 Jun 2019, 08:08)
Mi-ar plăcea să le fac asta tuturor trotinetiștilor care merg pe carosabil:
*


De ce? Chiar sunt curios. Dar daca se poate sa faci asa, o introspectie, sa aflam unde are originea dorinta asta.

Putem pleca de la premisa ca nici eu nu sunt de acord cu trotinetele pe drum.
cj98czh
Eee .. mai are Vlad cate o iesire din asta smile.gif

Eu ma gandesc cam cat de praf sau cat de american trebuie sa fie dieselul ala sa scoata asa fum .... ca unul in mintile lui nu scoate ... la Clio este mai neagra teava de esapament decat la Vagon ... dar Clio nu scoate decat flori de cires pe esapament .. smile.gif
MuciX
Nu trebuie sa fie defect, doar sa maresti debitul de motorina fara a creste volumul de aer impins de turbina in admisie.
einstein1984
e chip tiuning, nu defect. Si Noxul emis de vagon e inodor si incolor altminteri, insa tot nu e sanatos. oare de ce or fi stivuitoarele din locuri inchise pe gpl cu MAS si nu diesel?
VladSoare
QUOTE(MuciX @ 28 Jun 2019, 09:13)
De ce? Chiar sunt curios. Dar daca se poate sa faci asa, o introspectie, sa aflam unde are originea dorinta asta.

Pentru că pietonii nu au ce căuta pe carosabil. Iar faptul că-ți pui două rotițe sub picioare nu te face vehicul, ci tot pieton ești.
Pentru că dacă nu te văd și te lovesc, sau dacă faci tu o prostie și-mi cazi pe mașină, eu stau doi ani fără permis, soarta mea fiind incertă și depinzînd de cum se trezește procurorul față de cearceaf, indiferent dacă sînt vinovat sau nu. Și e foarte ușor să nu te văd, pentru că spre deosebire de o bicicletă, unde ai o poziție înaltă, și care are catadioptri și lumini, pe trotinetă nu ai nimic, ești doar o umbră subțire care unduiește printre mașini. E absolut stupid să-i permiți unei astfel de umbre să existe pe carosabil, și culmea, toată răspunderea să fie exclusiv pe umerii mei.
Speram ca un update la lege să ne scape de acest cancer de pe străzi. Dar se pare că nu se va întîmpla asta, ci dimpotrivă, tot acestor idioți li se va da nas. Și atunci nu văd altă opțiune decît să le trag niște fum în nas, ca să le treacă cheful. 243.gif

QUOTE(cj98czh @ 28 Jun 2019, 09:16)
Eu ma gandesc cam cat de praf sau cat de american trebuie sa fie dieselul ala sa scoata asa fum .... ca unul in mintile lui nu scoate ...
*

E intenționat. La buton. Doar cînd e cazul. smile.gif
cj98czh
este un idiot ala din filmare ..

Vlade pe principiul tau nici biciclete si nici motocicletele nu au ce cauta pe drum ca sunt tot pe 2 roti ..
MuciX
QUOTE(VladSoare @ 28 Jun 2019, 10:21)
Și atunci nu văd altă opțiune decît să le trag eu niște fum în nas, ca să le treacă cheful.
*


Excelent. Logica inexpugnabila. up.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.