Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Break B 98 MDR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Manta B
Dupa cum stiti(ma rog, unii de pe forum o stiu), de ceva vreme posed o Dacie Break destul de incompleta. Si la un moment dat m-am gandit sa o aduc in randul masinilor "moderne". Fiind student, iar serviciul nu e cine-stie ce bine platit, modernizarea ei se face incet, cu multe calcule si bani asa, cu picatura(momentan ma omor cu o alta idee, mult mai costisitoare-un drum pana in Sighetul Marmatiei).
Pana acum, am achizionat si montat urmatoarele:
1. Spoiler fata
2. Oglinda dreapta
3. Motoras stergator+stergator spate
4. Diferite lipsuri de prin bord si coaja bord
5. Volan nou, original Dacia(nu suportam modelul in 2 spite)
6. Ceas plafon
7. Semnalizator stanga
8. Cauciucurile ce vin la amortizoarele de la motor(chestiile alea bombate negre)
9. Bricheta bord
10. Alternator
11. Antena
12. Oglinda stanga(aia veche era ea, insa avea o sticla pusa airea si lipita cu superglue)
13. Amortizoare haion
14. Stopuri noi(cele vechi erau gazate cu vopsea alba)
15. Semnalizatoate aripa stanga/dreapta
16. Prize aer

Ce am achizitionat, dar nu am montat(lipsa de timp):
1. Banchete fata Alfa Romeo 75 cu revenire a spatarului automata
2. Radiocasetofon Blaupunkt
3. Centura siguranta spate centrala, tot Alfa Romeo 75
4. Sistem deschidere haion de la bancheta sofer, tot Alfa Romeo 75(deci anulez butucul haionului)

Ce urmeaza sa achizitionez(in limita bugetului/luna):
1. Tapiserii usi
2. Capac haion
3. Banchete spate cu tetiere(puteam sa iau de Alfa Romeo 75 dar tetierele erau inglobate in spatar)
4. Consola Logan(cea cu schimbatorul si frana de mana)
5. Parbriz cu parasolar verde inglobat in el
6. Saboti frana, erieri frana
7. Tambur Renault 18
8. Baterie(neaparat asta)

Cam atat. Va las cu 2-3 poze despre "evolutia" break-ului si o poza cu unele piese cand le-am cumparat:
Markos
MDR ăla vine de la MurDeR? frustrat.gif
Manta B
Nu stiu....asa am luat-o. Eu vreau sa o schimb cu LEX biggrin.gif
Ma rog, masina am luat-o cazuta rau de tot si d-aia in primele poze arata mai.....varza.
Din scurta ei istorie, stiu ca a fost taxi, apoi a fost pocnita in bot si in laterale si apoi mi-a venit mie pe mana. Si toata tinichigeria m-a costat de m-a uscat. Vopsitoria i-am facut-o la mine acasa biggrin.gif
Iulikk
Nup... vine de la "MurDereR" tongue.gif .
argon
QUOTE(Manta B @ 9 Sep 2010, 12:01)
Eu vreau sa o schimb cu LEX
*



sugerez MAF, MOB, KLR, RAU, RUP..
Manta B
Argon, cu tot respectul pe care ti-l port, tot la LEX raman. Deh, masina e Alexandra, prietena are porecla Lexutza deci...raman la ideea LEX
MAF, MOB, KLR, RAU, RUP => ce vor sa insemne? blush.gif
sobolan
ce-ai mah ? ai uitat cand invarteai volanul stramb de dacia pe BK-ul ala alb ? radmasa.gif

acuma ON...masina asta a "beneficiat" de un accident fata ? aripile stau ce dracu pe ea !
argon
LEX nu iei tu asa pe pupe si pe nasturi, nici nu cred ca mai sunt disponibile, sunt de notari/avocati/juristi..

QUOTE(sobolan @ 9 Sep 2010, 12:09)
ce-ai mah ? ai uitat cand invarteai volanul stramb de dacia pe BK-ul ala alb ? radmasa.gif
*



eu ce am? tu ce ai?? blink.gif
Markos
LEX vrea si Pilif.
Manta B
@ argon: tot fac rost de literele astea....deh, e un pitic mic pe creier acolo:D
@ sobolan: A fost pocnita zdravan. Lonjeroanele si mai tot ce e pana in stalpii A(inclusiv ei) a fost schimbat. O sa fac o poza cand ma mai duc pe la ea sa vezi ce lonjeroane curate am : radmasa.gif

Pilif, sa te fereasca sfantul sa iei numarul 131 si LEX ca te caut.... icon_mrgreen.gif
argon
stim, ii infigi la tanti de la ghiseu cuie in genunnghi si o pui pe redresor pana iti da cu LEX frustrat.gif
sobolan
MOBster radmasa.gif ....lasati omu' in pace...daca pana acum Pilif strica tot acuma voi faceti bascalie pe "jurnalul de bord" al omului biggrin.gif ...

MANTA sterge tot ce e abstract si strain de topicul tau,respect !
Manta B
Eh, lasa, orice parere e binevenita:)
argon
mai ai solutia asta...vand numar de inmatriculare, cu conserva atasata bonus. huh.gif
Manta B
Da, dar eu doresc sa ii fac IF 131 LEX. Nu cred ca vreti sa stiti de ce vreau neaparat numarul asta... laugh.gif
Shush
Pentru comemorarea celui de-al 131-lea cui infipt in genunchiul unui raufactor in numele legii ?

@Argon : oare l-a vandut ? happy.gif
Manta B
@ shush: miram-as...cerea prea mult totusi. Cat despre numar, e data nasterii prietenei: 13.01 biggrin.gif
tatabobu
Si esti sigur ca poti obtine IF cu numar mai mare de 99?
dacia_slk
Manta, nu te lua dupa zevzecii astia, nu sunt in stare sa te felicite
pentru initiativa, curaj si realizari.

Succes.
Manta B
Pai, eu fiind in ilfov ca si locatie(desi sunt la 5 minute de bucuresti), sigur il obtin. Cat despre numar, am vazut unul cu un IF 999 CIH(era o mazda omorata rau de tot). Deci, cred ca se poate. Acum ramane de vazut. Sper doar sa nu imi fure Filip combinatia de litere ca-l alerg pana-l prind.... biggrin.gif
Shush
Pai si daca va despratiti ? sad.gif Ce o sa faci ? Iti cauti alta cu aceasi data de nastere ? sad.gif
Sau o sa minti spunand ca inseamna altceva sau ca asa s-a nimerit ?
Manta B
Eheee......sa ajung acolo. Daca e sa fie, asta e. Dar numarul asta il vreau(Pilif, watch out!)
sorin1983
Daca tu reusesti sa iei pe IF cu 3 cifre eu a doua zi imi iau pe Bucuresti cu 4 cifre.
Manta B
ce?? deja au aparut cu 4 cifre in Bucuresti?? blink.gif
argon
doar B se pot lua cu 3 cifre, stie ast aorice provincial, si nu stii tu de acolo?
Manta B
se pare ca nu stiam......pai, atunci ala cu mazda cum de avea cu 3 cifre? huh.gif
Markos
ia cu 31 si pictezi un 1 în fata, e mai simplu.
Manta B
radmasa.gif Markos, esti demential. Acu ma gandeam.....se poate sa fi fost d-ala "naspa". Ca pe la mine prin zona se cam poarta. In fine....
Aveti vreo idee daca un spoiler fata de Alfa Romeo 75 se potriveste la Break? Intreb ca dezmembreaza astia la scarbici o Alfa 75 si pot lua piese dupa pofta biggrin.gif
bmwh548
Cu riscul de a ma trezi cu tine la usa: nu fa tiganeala. Sa pui niste scaune de Alfa (care scaune par mult mai bune decat cele de Dacie) e ok, dar sa pui spoilerul si mai stiu eu ce deja mi se pare aiurea.
Markos
QUOTE(bmwh548 @ 9 Sep 2010, 16:50)
Cu riscul de a ma trezi cu tine la usa

radmasa.gif
Muttley
QUOTE(Manta B @ 9 Sep 2010, 13:07)
Argon, cu tot respectul pe care ti-l port......
*


Ce dracu ati patit ma toti? huh.gif
Executron
QUOTE(Manta B @ 9 Sep 2010, 12:12)
@ argon: tot fac rost de literele astea....deh, e un pitic mic pe creier acolo:D
@ sobolan: A fost pocnita zdravan. Lonjeroanele si mai tot ce e pana in stalpii A(inclusiv ei) a fost schimbat. O sa fac o poza cand ma mai duc pe la ea sa vezi ce lonjeroane curate am : radmasa.gif

Pilif, sa te fereasca sfantul sa iei numarul 131 si LEX ca te caut.... icon_mrgreen.gif
*



O sa se ia repede. Art. 131 Cod penal reglementeaza procesul verbal de constatare la fata locului, probabil toti procurorii sau politistii il iau... icon_mrgreen.gif
Manta B
ok, ideea cu spoilerul cade. Stai linistit, momentan am altu pe cap, te mai pasuiesc cu vizita laugh.gif
sobolan
vb lu' muttli ...ce aveti ma? e oare de la cernobal ?
Manta B
Sincer sa fiu, nu stiu. Dar ma amuz.
In alta ordine de idei, tinand cont ca masina e statuta de ceva vreme si franele sunt inghetate, trebuie sa ii iau saboti si placute de frana, nu? intrebare.gif
dacia_slk
Nu. Iti trebuie etrieri si cilindrii de frana, daca franele sunt "inghetate".
Sau ii poti reconditiona (poate) pe cei care ii ai pe masina.
Manta B
Da, aici ai dreptate. Faza e ca 3 roti sunt ok, una insa zici ca e baga in viteza. Vad saptamana viitoare cand iau manualul in brate si studiez problema direct pe masina
bmwh548
Posibil sa fie blocat vreun cilindru, cateodata se pot reconditiona.
Markos
cilindrul de frana blocat, clar.

de preferat sa îl schimbi cu unul nou.
Manta B
Adica ceva asemanator cu asta? http://www.facebook.com/home.php?#!/ph...7&ref=fbx_album
Da, e o punte refacuta integral de mine biggrin.gif
bmwh548
Adica da.
Muttley
QUOTE(Markos @ 9 Sep 2010, 19:44)
cilindrul de frana blocat, clar.

de preferat sa îl schimbi cu unul nou.
*


Ba, esti deprimat, ce ai?

QUOTE(Manta B @ 9 Sep 2010, 20:01)

Bravo! Bine ca ai cont pe feisbuc, e mai important decat cartea de identitate a scapat.gif

Edit: bai, am scris acolo kakamaka la panarama, trebuia sa dea cu 404. Da' merge!!! blink.gif
Sfarsitul e aproape.
Manta B
Ok, am inteles. Dar faza e ca roata blocata e pe fata....cred ca pana la urma ii refac franele de la zero. Alti bani, alta distractie smile.gif
bmwh548
Pai rezolva problema cu roata respectiva (da jos etrierul, vezi ce e pe acolo...). La celelalte e suficienta o inspectie si eventual schimbat garniturile si conductele (mai ales daca masina a stat mult pe dreapta). Daca lichidul e vechi schimba-l si pe ala cand aerisesti franele (oricum ajungi la aerisire dupa ce schimbi/repari frana cu probleme).
dacia_slk
QUOTE(Muttley @ 9 Sep 2010, 20:51)
Ba, esti deprimat, ce ai?
Bravo! Bine ca ai cont pe feisbuc, e mai important decat cartea de identitate a scapat.gif

Edit: bai, am scris acolo kakamaka la panarama, trebuia sa dea cu 404. Da' merge!!!  blink.gif
Sfarsitul e aproape.
*


coffee_spitsk.gif
Filip
Stati linistit domnu` MantaB. Daca e sa-mi iau o masina, caut sa-mi pun numar B28FLP sau B90FLP, sau ceva de genu` cu FLP in coada. smile.gif
kum
Zi ca ti-e frica sa nu sune la usa, n-o mai da cotita! radmasa.gif
Manta B
Stai linistit Filip, eu doar glumeam. Si daca luai LEX inaintea mea, asta e. Cautam alta combinatie de litere happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.