Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare flaps spate Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ONoapte
Trebuie sa schimb flapsul din stanga spate de la Dacia si pt asta trebuie sa dau jos si partea centrala (spoilerul sau cum ii zice) pt ca flapsul vine prins in suruburi si de spoiler.

Spoilerul asta pare a fi prins in doua suruburi de o bara metalica care vine chiar in spatele barei/spoilerului de plastic, dar nu am dibuit capetele suruburilor alora ca sa le pot desface si nici nu m-am prins cum as putea avea acces la ele (doar eventual intins pe spate si bagat sub masina).

Cobor in seara asta iar la masina si m-ar ajuta un raspuns pana atunci. Cineva imi zice ca spoilerul n-ar mai fi prins de masina in suruburi, ci e sustinut doar de flapsuri, adica daca dau ambele flapsuri jos, spoilerul se desprinde odata cu ele. Asa e?

Legat de asta, ar cam trebui schimbat si spoilerul si dupa ce am dat 40 de lei pe un flaps, n-as mai da inca 80 pe spoiler; gasesc duminica in targul de la Vitan (Bucuresti) plastice din-astea din dezmembrari, sau doar pe la centrele de dezmembrari?
the fast and furious
Tot ansamblu spoiler spate ( central + 2 flapsuri ) sta sprijinit de bara metalica situata doar central. Exista de asemenea 2 suruburi ce tin cate un flaps ( pe astea le desfaci cu imbus in exterior si tii contra piulitelor de pe aripi cu acces prin portbagaj) si mai exista 2 lamele din tabla capsate cu popnituri in partea inferioara a spoilerului central care se prind de caroserie. La astea din urma tre sa te bagi dedesubt ca sa vezi ce si cum.
Iar bara aia metalica daca o dai jos, iti trebuie o cheie cu crichet cu hexagon de 10 sau 13 si maini de chirurg fiindca accesu pe acolo e slab.
CGDBZ
Daca e barea originala partea centrala de plastic este prinsa de bara metalica nu te apuca sa tragi de ea daca nu se despride caci o sa rupi prinderile, desfa bara metalica de pe suporti ce sunt prinsi in lonjeroane (ai de desfacut doua piulite) si dai bara cu totul jos .
ONoapte
Si de dat jos efectiv bara centrala, cum o dau? M-as duce zilele astea la remat-ul din militari si daca ma pun aia sa-mi demontez singur bara, am incurcat-o biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.