Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere anvelopa tip iarna
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3
Maskatu
Am cautat topic dar nu exista dedicat pentru iarna asa ca deschid acest topic nou.

Iarna "bate la usa", si probabil ca nu sunt singurul care se gandeste la incaltarile ce vor fi prezente pe jante in iarna ce urmeaza. Asadar, tinand cont de experientele anterioare sau din alte surse, voi ce ati alege?
Saint666
Eu am Vredestein Snowtrac 2 si m-am descurcat fenomenal cu ele iarna trecuta.
Maskatu
Ai pe toate 4 roti sau doar pe tractiune? Si asta este un subiect delicat... daca montezi doar pe rotile tractiune, la viteze mari risti sa iti fuga de fund. Eu am mers pe masini echipate cu debica frigo (erau noi ce-i drept) si pur si simplu faceam carare pe unde mergeam, chit ca era zapada pana la bara. Masinile erau echipate cu toate 4 roti de iarna.
BZN
Eu nu vreau sa mai aud de Debica, nu as mai pune asa ceva nici la caruciorul de butelii.
Am primit doua anvelope de iarna Rotex noi-noute, si o sa mai cumpar doua, probabil Barum Polaris.
argon
am Goodyear UG7+ probate o iarna si votat in consecinta, iar anvelopele se pun pe toate 4 rotile obligatoriu, care-si pune doar pe fata si lasa de vara pe spate sa-si ia si drum privat, nu pe unde merg eu.
GoGu
La DSN am avut Debica Frigo (primul model), doar pe fata (deh, buget), am fost multumit, nu am ramas pe nicaieri impotmolit (inainte ramaneam printre blocuri, pe unde nu intrau aia cu deszapezirea)...
La Logan am un set de roti de iarna: Debica Frigo 2 pe fata si 2 resapate Pneus pe spate. Iarasi nu am obiectii, "musca" f. bine...

Intr-adevar, pe spate se pun sa nu-ti "fuga fundul", insa oricum trebuie avut grija la abordarea virajelor, ca ajuta mult cauciucurile, dar nu fac minuni...
C a t a l i n
Nokian luate anul trecut iar anul asta voi merge pe niste Continental... daca tot zice lumea ca Nokian sunt "in grupa valorica 2", sunt curios cum merg Continental-urile care cica sunt in grupa 1...
bion
Vara Conti iarna Michelin
SiloS
WINTERHAWK.
Foarte bune atat pe zapada, cat si pe apa.

Oricum, fiecare cioara isi lauda puiul.
Saint666
Am pe toate 4. Orice model ar fi, sa fie de iarna. Si cel mai prost cauciuc de iarna e mai bun ca unu de vara.
CGDBZ
Eu am numai unul pe rezerva radmasa.gif , dar mai e pana la iarna wink.gif
vi_escu
Dunlop winter sport 3D pe un rand de jante de tabla.
Tince1290
recomand goodyear...sunt bune....cat despre debica...aceeasi parere ca si colegul de mai sus down.gif
CGDBZ
Oare M+S nu sunt pentru toate anotimpurile ?
C a t a l i n
Depinde in ce tara traiesti... daca ai mud and snow permanent, da, ai dreptate, sunt pentru toate anotimpurile...
maryus_83
Iarna trecuta am facut-o cu Debica Frigo si nu am avut probleme prea mari. Am ramas intepenit doar acolo unde sub zapada era gheata si zapada trecea de bara.

Anu' asta o sa incerc Barum Polaris pe fata iar pe cele Debica o sa le trec pe spate.
CGDBZ
biggrin.gif glumet ca de obicei dar eu chiar nu stiu .Am vazut cauciucuri pe care scrie M+S si cauciucuri pe care scrie doar winter .
Manuel
Din ce am simtit eu, Debica Frigo sunt peste Firestone Winterhawk. Frigo sunt excelente ca si anvelope de buget. Daca te dau banii afara din casa, Michelin Alpin, GoodYear UG7+ si Dunlop Wintersport (nu neaparat in ordinea asta).
maryus_83
QUOTE(CGDBZ @ 12 Sep 2010, 20:51)
biggrin.gif glumet ca de obicei dar eu chiar nu stiu .Am vazut cauciucuri pe care scrie M+S si cauciucuri pe care scrie doar winter .
*



Bre alea all season au pe ele un dreptunghi cu vreo 4 simboluri in el: soare, ploaie, zapada si ... nu mai stiu. Sper sa nu spun prostii dar la Debica asa e.
CGDBZ
Traiasca "Gogu" smile.gif , ca pana spune-ti voi ceva ...
Cica :
-M+S sunt all season dar nu toate cauciucurile all season au aceasta inscriptie
-M+S si un fulg langa inscriptie sunt cauciucuri de iarna .
Deci daca scrie M+S si nu au si fulg nu sunt de iarna .
Manuel
Corect, M+S(now) fara fulg sunt pentru ninsorile de vara. smile.gif
CGDBZ
Cam ambiguie si denumirea asta intrebare.gif , cred ca ai dreptate .
bobo77
Dunlop winter sport 3D,eu pe asta cred ca o sa merg in acesta iarna.
Maskatu
Pe debica passio scrie M+S dar are acele 4 casute cu "soare, ploaie, gheata... si ce mai era". Deci sunt all season. Cam ciudata incadrarea asta cu "snow" la un cauciuc care este varza pe zapada.
dizzy
Michelin Alpin pe Logan, f multumit.
Dunlop Wintersport (nu stiu modelul cred ca 3M, ala mai ieftin) pe aia de la munca, multumit dar parca erau mai bune Michelinurile.
Concluzii personale:
- orice cauciuc de iarna e mai bun decat sa mergi cu cel de vara pe zapada.
- cauciucul de iarna se uzeaza f tare pe vreme calduroasa.
- cauciucul de iarna nu tine loc de lopata.
- obligatoriu montate pe toate cele 4 roti, nu numai pe puntea motoare.
- nu merita sa te zgarcesti la anvelope.
argon
Marimi mici 155/65/13 ce e mai bun de iarna, ca nu prea se gasesc de marca mai de soi..
george_scala_2004
Kumho KW7400, Michelin Alpin A3, Bridgestone LM20, Hankook Icebear, Kormoran Snowpro, Fulda Kristal Montero, Semperit Winter Grip, Sava Eskimo S3, Barum Polaris 2, Debica Frigo 2, etc...
CGDBZ
"Pe debica passio scrie M+S dar are acele 4 casute cu "soare, ploaie, gheata... si ce mai era". Deci sunt all season. Cam ciudata incadrarea asta cu "snow" la un cauciuc care este varza pe zapada. "
Debica Passio sunt 100% de vara , am si eu pe dacie . Am facut o jumatate de iarna cu ele ,la temperaturi pozitive si un grad , doua sub zero se descurca cat de cat pe zapada nebatatorita dar cum scade temperatura mai mult devin adevarate patine , pe polei sunt dezastru .
DEBICA FRIGO sunt de iarna iar pentru toate anotimpurile DEBICA Navigator .
Alex4u
eu asta iarna am facut toata iarna cu debica pe toate 4 rotile passio+navigator...bn erau noi le-am cumparat in decembrie...dar nu am avut probleme...o mai puneam eu de-a latu dar...nu fara sa o controlez...deci iarna asta ma gandesc pe fata doar sa imi iau 2 cauciucuri de iarna...pe spate ma descurc..eu
V a L y O
Dunlop WINTER SPORT M3 - se descurca onorabil prin zapada, dar daca dai de gheata/polei, cam nasol.
cristio_79
Si eu vreau sa achizitionez 4 gume de iarna si m-am oprit, deocamdata, la Fulda Kristal Montero si Barum Polaris 2. Mai am in vedere si alte marci, dar as vrea sa merg pe Fulda.
Un alt aspect ar fi cat de zgomotoase sunt pe drum neacoperit cu zapada, ca din octombrie-noiembrie pana prin martie nu se merge doar prin zapada cu ele.
CGDBZ
Anvelopele de iarna au randament maxim sub 7 grade , peste aceasta temperatura nu prea sunt indicate.In octombrie nu prea le vad rostul .
Andyno
Le-am adus din germania cu tot cu jante...au costat toate patru 100 euro.

Le am avut chiar si pe logan pe fata cu jante pe 13'' cum le am luat....ce sa zic..no comment !

Pe dacie toate patru nu ai treaba iarna !! Pe gheata groasa unde tintele nu se infing bine...cam te duci ca pe sanie.
maryus_83
Ne-ai lamurit cu no comment ala...
argon
QUOTE(Andyno @ 14 Sep 2010, 01:50)
Le am avut chiar si pe logan pe fata cu jante pe 13'' cum le am luat....ce sa zic..no comment !
*



minti.
C a t a l i n
QUOTE(Alex4u @ 13 Sep 2010, 20:28)
eu asta iarna am facut toata iarna cu debica  pe toate 4 rotile passio+navigator...bn erau noi le-am cumparat in decembrie...dar nu am avut probleme...o mai puneam eu de-a latu dar...nu fara sa o controlez...deci iarna asta ma gandesc pe fata doar sa imi iau 2 cauciucuri de iarna...pe spate ma descurc..eu
*



Românu' s-a născut pilot și de obicei moare ca prostu'.

dizzy
Astea cu tinte nu erau interzise?
Oricum stiu ca-s scule rau, de la cineva care se dadea acu vreo 15 ani cu un Mercedes dotat cu asa ceva.
Andy_ACS
Pentru cine e interesat de preturi, la un magazin din Craiova aveau pentru Logan (185/65/15)
- Fulda Kristal Montero 235 ron
- GoodYear UG7+ 265 ron
Alea mai ieftine de care voiam eu cica aduc saptamana viitoare.
Daca stateam bine cu finantele erau bune GoodYear-urile.

Bafta!
cristio_79
Am dat o gramada de mail-uri la magazinele online. Pe site-uri oferta e destul de bogata, dar cand iti trimit raspunsul cu oferta existenta, au 3-4 modele si alea numai panarame. Mai incearca sa le bage si pe gat ca sa scape de ele, chipurile "garantam noi ca sunt bune". Cred ca merg prin oras sa caut ce vreau.
CGDBZ
Eu am avut Barum polaris , destul de bune si accesibile ca pret .
Steel Tormentor
Kleber krisalp - au fost excelente asta-iarna. Super grip pe zapada, s-au comportat excelent la un drum lung plin de polei.
Alex4u
QUOTE(C a t a l i n @ 14 Sep 2010, 08:29)
Românu' s-a născut pilot și de obicei moare ca prostu'.
*


multumesc de compliment...dar acum legat de afirmatia ta..si cu cauciucuri de iarna..mori ca prostu daca habar nu ai sa mergi cu masina...si dai in ea ca lesinatu ....si nu stii sa faci o frana de motor..sau bruschezi sau mai stiu ce....eu asta iarna a fost primu an pe zapada..de cand aveam permis il luasem in iulie si nu am patit nimic multumita Lui Dumnezeu...crezi ca daca nu conduceam preventiv sa zic asa si aveam cauciucuri de iarna era acelasi rezultat? eu cum am facut cu cauciucuri de vara si anu asta am curaj sa fac la fel...asa ca numai sari tu cu jignitul imediat sleep.gif
4x4
Cauciucurile mele de iarnă sunt tot cele de vară.

De ce nu există opțiunea cauciucurile de iarnă sunt pentru fătălăi tongue.gif
argon
Desi nu eram fan allseason, pentru cei ce nu le convine sa dea banii pe 2 seturi, si sa le schimbe de 2 ori pe an, recomand astea, probate si in august pe canicula(cand sunt surprinzator de silentioase) si pe zapada, si ma declar multumit..sunt mud, snow, ploaie, soare.
cristio_79
Am gasit azi Barum Polaris 2 cu 140 lei/buc in Constanta. Dimensiuni 165/70 R13. Vreau sa le montez pe jantele de tabla. Montaj si echilibare incluse in pret.
Vad ca Fulda nu prea se aduc, nu stiu de ce.
Pareri despre Barum?
Am mai gasit niste panarame, Riken parca, cu 135 lei, dar zic ca nu se compara cu Barum.
Iulikk
cristio_79 Eu am luat caucioacele mele de aici.
cristio_79
Cunosc site-ul, am vorbit de vreo 3 ori cu ei la telefon. Dar una e oferta de pe site si alta e in realitate. Eu i-am intrebat de marcile X, Y, Z, iar ei imi spun ca nu au decat A, B, C, ca mi le recomanda pe alea si ca nu fac comenzi pentru ce vreau eu. Ma intreb atunci de ce figureaza in oferta de pe site si au si pret.
Asa ca prefer sa le iau din Constanta mai ieftine decat acolo si am montaj si echilibrat inclus.
Iulikk
Da' ce caucioace vrei?
Andy_ACS
QUOTE(Iulikk @ 15 Sep 2010, 18:21)
cristio_79 Eu am luat caucioacele mele de aici.
*



Ce avantaje primesti daca iei 4? Livrare gratuita?
Iulikk
La vremea cand le-am luat pe ale mele, era o diferenta de 30 de lei pe anvelopa intre pretul de pe site si cel de la magazin (la magazin NU era inclis montajul si echilibratul, deci conditiile erau acelasi). Eu practic, la vremea aia, mi-am scos banii pentru montaj. In magazin erau 205 lei, iar pe site 169.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.