Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iluminat habitaclu
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Koffy
Salutare Supernovisti! Vin si eu cu o propunere pentru a mai adauga cateceva pe frumusetele noastre. Nu stiu sigur daca sa mai discutat despre asaceva dar sincer chiar nu stiam ce sa scriu spre cautarea subiectului. Daca sa mai discutat rog moderatorii sa stearga acest topic. Am vazut la multe masini chiar la logan, renault cand usa de la masina este deschisa plafonierele stau aprinse, apoi cand usa este inchisa se sting usor. Sau cand o usa de la masina nu este inchisa bine plafonierele nu se sting. Stiti voi despre ce anume incerc sa spun. Si-a montat cineva asaceva pe SN-ul sau? Daca da de ce anume este nevoie ?

Multumesc!!!
mafiozzo
... asa ceva exista din fabrica
BoR
Da,s-a mai discutat.Din cate stiu toate Dsn-urile au temporizare plafoniera,insa la unele nu este activata din UCE,insa se poate rezolva usor in service.A mea(confort sept 2002) are temporizare,si chiar este utila.
Koffy
Tin minte de la clima avea asaceva. Eu am varianta rapsodie ianuarie 2001 la care nu se regaseste acest mic dar folositor detaliu. Uce de pe clima pe rapsodie oare merge?
Maskatu
Uce decodor este acelasi. Functia se activeaza folosind calculatorul prin mufa de diagnosticare. Dureaza 1 minut. Trebuia data de pe "0" pe "1".
p_alecsu
si a mea e rapsodie din 2001 si are functia asta activata. ciudat .
Ampt
Rapsodie, Decembrie 2000 - am avut aceasta functie activa pe masina de noua !
Acum citesc pentru prima data ca unele au avut aceasta functie activa, altele nu !
Din misterele Daciei la romani ... ! tongue.gif
Koffy
QUOTE(Ampt @ 12 Sep 2010, 21:08)
Rapsodie, Decembrie 2000 - am avut aceasta functie activa pe masina de noua !
Acum citesc pentru prima data ca unele au avut aceasta functie activa, altele nu ! 
Din misterele Daciei la romani ... !  tongue.gif
*




Sunt facute ca si loganele specific romanesc. Stiti cum este vorba:"vai de norocosul la care ajunge".

Maskatule uce de la clima contine aceasta functie activa. Eu unu zic ca ies mai bine asa decat daca merg in service pentru diagnosticare. Ms frumos pentru raspunsuri!
caphonne
Eu as vrea un bec mai puternic la lampa aia.L-am schimbat pe cel al ei cu unul din asta ''cu leduri'' dar lumineaza prost rau.Am pus ochi pe lampa din plafon a Loganului PH2 (aia cu 2 becuri) dar este cam scumpa.
Maskatu
Nu are nici o legatura versiunea masinii cu activarea acestei functii. Eu am clima din 2001 si nu era activata temporizarea luminilor, si alti colegi precum ampt care are tot clima dar din 2000, au activata functia...
Wizard5
eu am clima din 2003..si am acel temporizator ...adica se stinge foate usor lumina dupa ce usa a fost inchisa !
vick_supernova
am avut si eu functia asta pe masina cand a fost noua. dar de vreo 2 ani nu imi mai merge adica nu se mai stinge lumina treptat. ce pot sa ii fac ? ms pt raspunsuri.
caphonne
hmmmm parca mai este un topic asemanator ''Lumini interior'' unul din ele trebuie sters sau mutat biggrin.gif
Koffy
Se poate inchide acesta...
vick_supernova
inainte sa il inchideti datimi si mie un raspuns. am avut si eu functia asta pe masina cand a fost noua. dar de vreo 2 ani nu imi mai merge adica nu se mai stinge lumina treptat. ce pot sa ii fac ?
Maskatu
La plafoniere ai comutat bine butonasul acela? Are 3 pozitii: nul/lumini pe usi (temporizare) si lumini aprinse permanent. Daca spui ca nu mai ai temporizarea inseamna ca atunci cand plafoniera este pusa pe temporizare, lumina se aprinde doar cand este deschisa o usa sau capota sau hayonul... asa este?

Daca da, trebuie sa te duci la un service sau la cineva care are cablu diagnoza + laptop si soft si se pricepe cat de cat, pentru a iti reactiva functia.

spor
vick_supernova
merci pentru raspuns. asta inseamna ca eu singur nu am ce sa ii fac. decat la service se rezolva problema. ai idee cam cat costa treaba asta ?
Maskatu
Cat naibii sa coste? Probabil au tarifare la ora, dar cum chestia asta dureaza 2-3 minute... vorbesti si tu cu ciumpalacii aia si le dai de o cola.
harry
informativ, functia asta se poate dezactiva asa.. singura ?
Maskatu
Se pare ca da. Cel mai probabil din cauza unui scurt-circuit... altfel nu vad de ce s-ar dezactiva.
gcgeorgescu
nu. nu se poate dezactiva singura, doar daca ati facut vre o diagnosticare si ciumpalacul va dezactivat-o din indolenta.
eu am avut dezactivata functia de la vechiul proprietar, deoarece a schimbat cheile si cutia decodoare, caci se decoda-se. ciumpalacul cu pricina care le monta-se nu a activat si functia. m-am dus la dacia pantelimon i-am dat 10 lei lu ala a bagat mufa si in 1min gata. am plecat semimultumit, deoarece aveam un singur contactor la portiera soferului . si ca sa fiu pe deplin multumit am cumparat alti 3 contactori si si am mers la un service de montaj alarme, etc , mi-au dat 3 gauri , au tras fire si in 25 min era gata. acum am contactori pe toate usile, ca la o masina normala. am mai luat un contactor si o lampa cu banda dubluadeziva gen cora , aushan, etc mai mi-a dat o gaura la haion si am si lumina in portbagaj pe direct(prin curentul de la casetofon, adica +continuu).(nu am fost deacord sa leg lampa din portbagaj la contactorul de la usa deoarece cand deschizi vre o usa, hop si lampa din portbagaj se aprinde si nu are rost)
si acum seamana cu o masina normala in privinta iluminatului habitaclu.
s1d3k1ck
Eu am clima 2002, senzor doar pe usa soferului. Temporizarea e doar dupa ce deblochez usile din telecomanda, insa nu si cand e usa soferului deschisa.... Am curatat contactul de orice fel de coroziune, nu merge, multimetrul mi s-a stricat saptamana trecuta(sa verific daca zbate ceva curent) si nu am ITP valabil ca sa ma duc cu ea la service. sad.gif Ma gandesc sa imi fac intrun final aceasta chestie si sa imi pun si o plafoniera de logan/solenza pe mijloc. Fiind deja 2016, ce ziceti, se merita achizitionarea unui dispozitiv ce se conecteaza la smartphone? Ce interfata are DSNul..OBD2?
mstaniloiu
Da, interfața este OBD2, stiu ca e raspuns târziu, dar poate mai citeste cineva ...in principiu la Clima s-au pus contactori pe ambele usi din față ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.