Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sonda temp ulei ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Komissar
Salutare,

Doresc sa imi pun un set de ceasuri de presiune si temp. ulei de Dacie (intr-un Volkswagen vechi) ...
Un amic mi-a cumparat un set de sonde pt. ele, dar e ceva dubios ... in sensul ca pe sonda pe care i-au vandut-o drept sonda de temp. ulei scrie temperatura apa.
Pacat ca nu le-am cumparat eu personal, dar acum e prea tarziu.

Am atasat o poza cu sonda respectiva:

INTREBARE: merge sonda din poza cu ceasul indicator de temp. ulei clasic, din poza? Va indica corect ?


multumesc.
besche
Daca-i sonda de temperatura,e de apa ,la ulei este doar sonda de presiune.
Komissar
Sa stii ca asa e smile.gif ...defect "tehnologic" al subsemnatului, care are masina racita pe aer biggrin.gif
bygy007
QUOTE(Komissar @ 15 Sep 2010, 18:08)
sonda pe care i-au vandut-o drept sonda de temp. ulei scrie temperatura apa.
*


asa si? nu asta a cerut sonda de temperatura? la dacie nu exista sonda temperatura ulei ci numai de apa , daca va fi montata pe circuitul uleiului va masura temperatura uleiului , normal
tichondrius95
AIA din poza e intradevar sonda de apa, cea de ulei este altfel. AIA de ulei este altfel, ca un "butoias"mic, tot cu filel, dar e cu totul altceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.