Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: presa pivoti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
Nu stiu daca am postat bine, sper sa ma poate ajuta cineva. Gasisem odata pe site un desen cu o presa pentru pivoti, dar nu mai gasesc topicul. Vreau sa-mi confectionez una, poate ma ajuta unul din moderatori sau membrii. Va multumesc anticipat
raul93
bate cu ciocanul cu incredere ca nu se strica nimic. a mea dacie are 32 ani si nu stie ce e aia presa de pivoti, depresez decat cu ciocanul.
4x4
QUOTE(raul93 @ 16 Sep 2010, 11:41)
bate cu ciocanul cu incredere ca nu se strica nimic. a mea dacie are 32 ani si nu stie ce e aia presa de pivoti, depresez decat cu ciocanul.
*



Bravo, ai talent aplauze.gif
fullhouse
Nu cred ca-i cel mai fericit caz, chiar nu mai vreau sa vad vreun berbec de mecanic cum imi ciocaneste cat poate biata portfuzeta, e medievala metoda. Chiar nu ma poate ajuta nimeni, un desen, ceva.
CGDBZ
vezi aici o poza pusa de argon cu o presa http://www.daciaclub.ro/Care-sunt-cele-mai...t70040-s30.html
Postul 60 .
diaconuliviu
E buna. Am si eu. La asta ii spuneam "tip descaltator", partea de deasupra seamana cu un descaltator de pe vremuri.
Furry-Rasputin
Uite cateva poze cu prese de pivoti.
besche
http://www.sculeauto.com/produse.php?id=16
tichondrius95
Pivotii au inautru un invelish de teflon sau nu stiu cum ii spune materialului exact, si ala cand se duce ai bataie in el, de presat ...nu stiu cat de buna e ideea ca ar insemna sa fie metal pe metal si tot o sa ai joc(cel putin asa cred eu).
CGDBZ
Presa nu este pentru a presa pivotii ci pentru a extrage pivotul din locasul portfuzetei.
Furry-Rasputin
QUOTE(tichondrius95 @ 17 Sep 2010, 15:36)
Pivotii au inautru un invelish de teflon sau nu stiu cum ii spune materialului exact, si ala cand se duce ai bataie in el, de presat ...nu stiu cat de buna e ideea ca ar insemna sa fie metal pe metal si tot o sa ai joc(cel putin asa cred eu).
blink.gif Ai stat mult sa te gandesti inainte sa spui asta?
fullhouse
biggrin.gif in fine, nu comentam nimic, se poate inchide, am rezolvat pana la urma, mersi baieti de poze
tichondrius95
Scuze! Spun pt ca am fost cu o dacie la revizie si mi-a spus mecanicul de acolo ca pivotii sunt uzati iar ca sa nu aiba joc si sa nu-i schimbe, un "meserias" i-a batut pe margine sa-i stranga. Romanul tot roman ramane.
fullhouse
Si se mai mira cate unu ca i se smulge roata din rotula cand ii e lumea mai draga. Fiecare pe banii lui circula tongue.gif
besche
Asta se facea demult,se desfacea pivotul , se inlocuia teflonul,ca ala se uzeaza,puneai un pic de vaselina si tineai un pivot mult si bine. Dar producatorii de piese ce ar fi facut ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.