Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: HTC Desire
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
C a t a l i n
Am gasit ceva accesorii interesante, la preturi dubios de mici, binenteles din China.
Desktop Charger + extra battery
Suport auto + incarcator
Back-up Battery

E cineva interesat de group buy? Inca n-am verificat daca se aplica sau nu taxe postale, daca transportul e gratis atunci nu se justifica group buy-ul...

HUSE... Ce huse folositi? Husa din silicon pare misto, alaturi de o folie 3M pentru ecran... Deasemenea am vazut ca exista carcasa aluminiu pentru Desire...
DragosP
Eu am 'husa' de silicon si folie 3M plus incarcator auto de la originale. Husa si folia sunt excelente. Bine, si incarcatorul, numai ca ala e folosit mai rar. Plus un card de 16G, class 6.
Daca vrei sa filmezi 720p iti trebuie un card de viteza.
C a t a l i n
Si e suficienta clasa 6 sau trebuie sa caut 10?
DragosP
6 este arhisuficient pentru ce poate și ce va putea Desire-ul.
herculane
husa aia si folie 3m le am si eu.

in mare sunt multumit de ele, dar pt cineva care se joaca pe telefon, de ex, folia ia putin din sensibilitatea touch-ului. m-am jucat in paralel nova pe unu' fara folie si pe-al meu si se cam vede diferenta. in rest, in utilizarea de zi cu zi, nu prea

husa este f buna, numai ca il face cam gros, exact ca nu-mi place mie la telefon. totusi, avand in vedere ca in locul in care il tin in masina e facut dintr-un plastic foarte dur, il protejeaza destul de bine

clasa 6 am eu la aparat care filmeaza hd la 60 fps-uri si n-are nicio problema, deci iti dai seama ca pt filmarea asta de rahat a desire-ului e destul smile.gif
C a t a l i n
Bun, am comandat cele 3 chinezarii de sus (desktop cradle + extra battery, suport auto cu incarcator, backup battery).

Am ajuns la husa... Ce sa aleg: crystal case, silicon skin sau ishield?

Mie ishield imi face cu ochiul...

L.E: am comandat Alien Surface pentru el...
C a t a l i n
A venit telefonul... 2 ore m-am chinuit sa lipesc folia aia alienshit, nu-mi place cum a iesit... protejeaza bine dar n-arata asa grozav...
Richelieu
A prins bule sau e stramba?
C a t a l i n
Niste bule pe capacul spate... de stramba nu e stramba, dar e mai mica decat ar trebui, si raman spatii neacoperite, plus ca e din 7 bucati... in 2 locuri am reusit sa suprapun 2 straturi... in fine, nu merita 85ron + 14 ron transportul... poate la un centru care sa monteze iese mai bine...
Richelieu
O solutie mai disperata e sa intepi bulele si sa scoti aerul din ele.
C a t a l i n
Mai am jumate din spray-ul cu care a venit, as putea sa dezlipesc folia si sa o repozitionez, dar...
herculane
despre ce folie vb voi aici? un link, poza, ceva? smile.gif

daca e fata/spate, inseamna ca pot scapa si eu de carcasa asta de silicon
C a t a l i n
alien surface, scrie mai sus...
Richelieu
Ce contine sprayul?
ssilviu
Telecomanda de la tv tot în pungă o țineți ... doamne ... 100 de lei pe o porcărie de folie care nici măcar bună nu e ...
Richelieu
Cumetre, dupa ce zgarii ca dracu display-ul cu stilusul s-ar putea sa iti reconsideri optica.
M i h a i
stilus la desire???wtf?? nu ie pentru deșt? folosesti stilus? blink.gif
Maskatu
Daca ai crenwursti in loc de dejt' s-ar putea sa ai nevoie de stylus.
Richelieu
Eu nu am Desire. Am Touch HD cu WM 6.5, dar prefer sa folosesc stilusul. Insa dupa ce am distrus un display al altui aparat fara folie, pun folie pe orice aparat cu touch screen pe care il posed. Totusi un display se zgarie destul de usor si doar daca tii agregatul numai in husa.
DragosP
Măi Cătălin trebuia să-ți fi luat tu folie 3M, da' dacă n-asculți de ăi' mai purii!
ssilviu
QUOTE(Richelieu @ 24 Sep 2010, 16:48)
Cumetre, dupa ce zgarii ca dracu display-ul cu stilusul s-ar putea sa iti reconsideri optica.
*



Poate doar dacă folosești stilus cu vârf de diamant. Ce telefon e ăla care să aibă un ecran atât de prost?
Richelieu
Parca mai conteaza marca aparatului. La el am folosit doar stilusul lui care avea un varf de plastic, nicidecum de diamant.
Maskatu
Display-ul se zgarie indiferent de stylus. Eu am folie la gps. Dupa ce l-am folosit de cateva ori si m-am uitat mai atent la folia, am observat zeci de zgarieturi pe folie.. asa ca daca nu era folia, cu siguranta s-ar fi zgariat direct display-ul.
Richelieu
Mai mult sau mai putin. Folia si display-ul nu au aceeasi rezistenta la zgarieturi. Spre exemplu un display de HD2 e aproape imposibil de zgariat, insa folia aplicata pe el se va zgaria foarte usor. wink.gif
M i h a i
QUOTE(Maskatu @ 24 Sep 2010, 17:45)
. asa ca daca nu era folia, cu siguranta s-ar fi zgariat direct display-ul.
*


eu folosesc stylus la gps...pot sa zic ca l-am ciuruit cu stylusul...nu mi-a pasat de gps...este impecabil displayul...nu s a zgariat deloc...gps ul este clarion...mai conteaza si displayul..eh..fiecare face ce vrea cu scula lui..unii cu protectie..altii fara...la sfarsit ..in functie de noroc. tongue.gif
C a t a l i n
QUOTE(DragosP @ 24 Sep 2010, 17:20)
Măi Cătălin trebuia să-ți fi luat tu folie 3M, da' dacă n-asculți de ăi' mai purii!
*




3M-ul acopera doar ecranul. Iar husa de silicon nu pot pune, pentru ca apoi nu mai intra in suportul de birou...

Pana la urma s-a mai asezat folia peste noapte, nu mai e chiar asa urata... Numai pe la colturi mai agata inca, dar o sa mai tai din ea...

-------------------------------------------------------------

O lista cu aplicatii pe care le folositi, se poate va rog?
DragosP
Ai rabdare pana diseara sau maine si pun eu link din appbrain ls aplicatiile mele.

L.E. Iată.
C a t a l i n
Merci. O sa instalez si eu cateva din acea lista... Deocamdata n-am root-at nimic, insa trebuie sa gasesc ceva program de navigatie pentru GPS...


---------------------------
Am uitat ceva: dupa ce am cautat de m-am plictisit, n-am reusit sa gasesc in niciun magazin Vodafone Desire cu AMOLED, asa ca l-am cumparat de la magazinul lor online, dar tot LCD... e bine, e rau, asta e, n-am avut de ales... cel putin nu la 824 RON cat am platit...

Intrebare: cum mama dracu se elimina un widget mare de pe ecran, cel de bookmarks sau calendarul, ca eu n-am reusit in fel si chip...?
DragosP
Tap pe el până îți apare "remove" unde în mod normal ai "Phone". Îl tragi acolo și pa-pa!
C a t a l i n
Da, acu am vazut ca pe card aveam user manual-ul complet, nu doar quick start guide-ul printat, si am reusit. multumesc.
Shush
QUOTE(DragosP @ 24 Sep 2010, 16:20)
Măi Cătălin trebuia să-ți fi luat tu folie 3M, da' dacă n-asculți de ăi' mai purii!
*



Folia 3M o pot aplica cat de cat ok singur ? Sau trebuie sa merg la cineva care se ocupa cu asa ceva ?
DragosP
Dacă n-ai două mâini stângi (sau drepte, după caz...) sau degetele cât lopata, da, poți singur.
Eu am aplicat-o și e ok.
Trebuie foarte bine spălat și degresat ecranul înainte de aplicare. În pachetul primit, a fost și o cârpă pentru șters ecranul și niște instrucțiuni sumare.
R19/16v
Domnilor, va vad cunoscatori - sunteti amabili sa-mi dati un verdict pentru Desire VS i9000 Galaxy S?
Fratzica
Galaxy S all the way.
C a t a l i n
Parerea mea este ca supportul oficial, dar si al comunitatii, este mult mai consistent pentru Desire. Android 2.2 a fost lansat oficial acum 2.5 luni pe Desire, iar pe Galaxy S inca nu a fost implementat...

Eu zic ca e mult mai important un support bun decat diferentele as spune minore de natura tehnica dintre ele...
Richelieu
Sunt multe aplicatii optimizate pentru Desire. Pentru Galaxy mai putin catre deloc... mai aproape de deloc.
C@talin
dasta explic io ca degeaba scot toti producatori telefoane cu andoid daca suport ciuciu nada zero 0.

singurele telefoane optimizate perfect pesuport andoid sunt google si htc.
ssilviu
QUOTE(R19/16v @ 10 Oct 2010, 22:46)
Domnilor, va vad cunoscatori - sunteti amabili sa-mi dati un verdict pentru Desire VS i9000 Galaxy S?
*


De ce nu te duci tu să le vezi pe ambele la un Orange ceva?

PS. Samsung a atins de curând 5 milioane de Galaxy S vândute. HTC ce a făcut? Răspunsul pieței eu zic că este clar.
Richelieu
QUOTE(ssilviu @ 11 Oct 2010, 00:45)
Răspunsul pieței eu zic că este clar.
*


Unii sunt de parere ca raspunsul pietei este dictat de catre strategiile de marketing. wink.gif Insa colegul Fratzica ar vrea sa aleaga un telefon si nu o strategie de marketing.
C@talin
a tins ca multi habar nau cei ala htc da samsung se stie ca face tv uri bune gata frate luam si telefon. gandirea e jalnica
ssilviu
Cei care au doar părerea aia să-și ia HTC Desire. Oricum înseamnă că nu merită mai mult biggrin.gif
C@talin
ce o fi asa specialsamsungu nustu.
omnia a fost un esec alte samsunguri sunt varza se blocheaza se misca jalnic.
de htc nam auzit nicodata asa ceva
ssilviu
Trecând peste trollingul de trei lei și revenind on topic, eu cred că alegerea e destul de simplă:

Ce are Galaxy S în plus față de Desire:
-Ecran Super AMOLED (desire a trecut acum la SLCD)
-Wireless N
-Bluetooth 3.0
-Baterie mai mare
-E mai ușor
-ROM mare mare și RAM comparabil
-DLNA
-cameră video secundară
-swype
-GPU pertinent

Ce are Desire în plus față de Galaxy S:
-flash la cameră
-dimensiuni mai mici.

Și cam atât. Froyo vine și pe Galaxy S luna asta. Să spui că Desire are soft mult mai bun e ca și cum ai spune să cumperi calculatoare Dell că e windowsul 7 mai bine optimizat decât pe unele HP. E același sistem de operare pe configurații hardware asemănătoare. Se va mișca la fel în ambele cazuri. Iar suportul, mai ales cel neoficial, este direct proporțional cu numărul de modele vândute. Dar asta am lămurit-o deja.
Fratzica
QUOTE(C@talin @ 11 Oct 2010, 01:02)
ce o fi asa specialsamsungu nustu.
omnia a fost un esec alte samsunguri sunt varza se blocheaza se misca jalnic.
de htc nam auzit nicodata asa  ceva
*


Htc am eu, bine nu Desire, ci un Touch Diamond. Se blocheaza in prostie din cauza interfetei TouchFlo. Asa ca am dezactivat interfata si am ramas la win-ul basic.
Cu samsung galaxy ma joc destul de des, si nu i-am gasit hibe. Toate softurile din Android Market sunt compatibile cu el.
C@talin
bine bine,da la ceimi foloseste wireless n pe un tel ? poate el sa scrie informatiile la vitezele alea?

multe hdd de acuma nu au puterea de scriere asa mare da poi un telefon.
eXtenSion
Superb telefonul, cu 2 mici chestii enervante...

Daca il sting, adica power off, se tot aprinde singur pt ca e f sensibil butonul..

Bateria tine f putin, deci daca ascult muzica sau vreau sa ma uit la un film in tren, e gata... blink.gif La film tine cam 2 ore, maxim, aproximand optimist. Deci daca te uiti la un episod cat mergi spre X, iar in X mai citesti ceva ziare, asculti muzica, pe cand te intorci nu mai prinzi un episod intreg. Daca si vbesti nu se pune problema.

De ce au trebuit sa il distruga cu asa baterie de rahat nu stiu. Sa puna si ei ecran de 90 de inch sa tina bateria 1 minut si poate vom fi 100% bazati doar pe ce vrea ilie sa-si impresioneze marioara ce sparge seminte.
DragosP
QUOTE(Fratzica @ 11 Oct 2010, 01:48)
Htc am eu, bine nu Desire, ci un Touch Diamond. Se blocheaza in prostie din cauza interfetei TouchFlo. Asa ca am dezactivat interfata si am ramas la win-ul basic.
Cu samsung galaxy ma joc destul de des, si nu i-am gasit hibe. Toate softurile din Android Market sunt compatibile cu el.
*


Noi vorbim aici de s.o. serioase, nu de winmo.
Am mai spus-o si o repet: pana n-or sa apara aplicatii speciale pentru Galaxy, acel gpu e cam fix pix.
dantes
QUOTE(ssilviu @ 11 Oct 2010, 01:32)
[...]
Ce are Galaxy S în plus față de Desire:
-Ecran Super AMOLED (desire a trecut acum la SLCD)
-ROM mare mare și RAM comparabil
[...]
*



Ecranul bate la orice ora pe Desire, iar ROM-ul...aaaa..care rom la Desire ? radmasa.gif E ca si inexistent la cei maaaaxim 512Mb...care de fapt se duc spre 128Mb...

Pana la urma fiecare isi ia ce vrea, insa clar Samsungul, ptr. moment e peste Desire la multe capitole.
R19/16v
Haideti sa nu ne certam, ca nu are rost.

@silviu nu mi-a venit ideea decat aseara, pana atunci nici nu luasem in considerare altceva decat Desire. Probabil voi trece pe la portocaliu sa pun si eu mana pe ele biggrin.gif

C a t a l i n
Wireless N e si pe Desire, dar la ce-ti trebuie viteza N pe un telefon? Ca oricum te tine Samsung fara suport flash oficial pentru web browsing de aproape 3 luni... radmasa.gif Daca sunt cu 3 luni in urma la trecerea de la 2.1 la 2.2, in cazul in care se va face pasul spre 3.0 - lucru mult mai probabil in cazul Desire decat al Galaxy S, o sa ramana cu vreun an in urma...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.