Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Furtun servofrana-motor (furtunas)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Cyrusmddd
Salutare,

Pe langa loganul din semnatura, mai detin o dacia 1310 din 99. Problema mea legata de acesta vizeaza furtunul care leaga servofrana de motor: de furtunul mentionat anterior este legat si un mic furtunas - aproape de servofrana (seamana cu cel de la spritiera), care intra in compartiment (in zona pe unde iese si cablul de acceleratie).
Ce rol are acest furtunas ? S-a fisurat si a trebuit sa-l anulez. E vreo problema daca ramane asa ?
pavel_daniel
Salut.Din ceea ce descrii ,ai bord CN.Acel furtun comanda supapele de directionare a aerului.Daca-l anulezi vei pierde controlul supapelor.
Cyrusmddd
QUOTE(pavel_daniel @ 19 Sep 2010, 17:43)
Salut.Din ceea ce descrii ,ai bord CN.Acel furtun comanda supapele de directionare a aerului.Daca-l anulezi vei pierde controlul supapelor.
*


Deci nu vreau sa anulez furtunul de la servo frana la motor, ci celalalt furtunas (care e asemanator cu cel de la spritiera) care pleaca de la el, si intra in compartiment pe langa cablul de acceleratie
Cioby92
acel furtunas (cel ce seamana cu cel de la spritiera) comanda capsulele vacumatice din bord care iti redirectioneaza aerul din masina (parbriz, mijloc, picioare si recirculare) daca il anulezi, pierzi controlul acestro capsule din bord iar aerul v-a merge numai pe la parbriz, iar servo frana nu v-a pati nimic.
Cyrusmddd
QUOTE(Cioby92 @ 19 Sep 2010, 18:17)
acel furtunas (cel ce seamana cu cel de la spritiera) comanda capsulele vacumatice din bord care iti redirectioneaza aerul din masina (parbriz, mijloc, picioare si recirculare) daca il anulezi, pierzi controlul acestro capsule din bord iar aerul v-a merge numai pe la parbriz, iar servo frana nu v-a pati nimic.
*


Am inteles, mersi. Poti sa-mi spui si cum ajung la el din interior ?
ghitza
te uiti pe sub bord in dreptul volanului cu o lanternuta si il vezi acolo
Cioby92
Acel furtun intra in bord si ajunge la distribuitorul de vaccum (cel cu 2 manete de unde schimbi directia aerului), la el ajungi in felul urmator: dai jos grila din bord unde e distribuitorul, e prins in 3 suruburi, 2 in fata si unu in dreapta spate la care ajungi dand torpedoul jos. Furtunul merge schimbat cu un furtun asemanator.

LE. Inainte de a da grila jos trebuie sa scoti butonul din grila care iese prin tragere si are o piulita de plastic pe care o desfaci ca sa poti scoate grila.
Cyrusmddd
Aham deci la distribuitorul de vacuum (care modifica directia aerului) ajunge furtunasul. Multumesc pt raspunsuri
ghitza
la ditribuitor este cel din mijloc,ca sa stii daca il schimbi de acolo .Ai zis ca sa fisurat dar pe unde in partea din comportamentul motorului sau innauntru in bord .,daca e prima varianta si e destul de lung il tai pe unde este fisurat si il pui la loc
Cyrusmddd
QUOTE(ghitza @ 19 Sep 2010, 18:52)
la ditribuitor este cel din mijloc,ca sa stii daca il schimbi de acolo .Ai zis ca sa fisurat dar pe unde in partea din comportamentul motorului sau innauntru in bord .,daca e prima varianta si e destul de lung il tai pe unde este fisurat si il pui la loc
*


e fisurat aproape de intrarea in habitaclu. Am tras usor de el, dar nu a iesit suficient de mult sa ajunga. Il voi schimba, acum ca stiu unde ajunge si ce rol are. Sper sa nu ma chinuie prea mult
ghitza
pai eu aizc sa incerci sa il tai pe acolo daca zici ca innantru nu e fisurat c ate chinui de mori daca nu ai mai facut.Pune pe cineva sa traga de el si tu te uiti sub bord pe sub volan si vezi ca poate e bagat pe dupa ceva si deasta nu iti da voie si ai sa vezi ca o sa ajunga si dacail tai si pui la loc,incearca sa nu te complici ,spor la treaba
Cyrusmddd
Mersi de raspusuri tuturor ! dpmdv se poate inchide. Numai bine !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.