Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Break CPT
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
lisandru
Salutare tuturor pentru inceput.
Ma numesc Alexandru si sunt din jud Olt. De vreo 2 ani pot sa ma laud ca am pus mana pe batranica familiei , o dacia break 1310 din 1997 .

Detalii despre ea :
Acum vreo 3 ani a fost bagata in service pentru vopsitorie,antifonare, inlocuit praguri ca erau terminate si multe alte retusuri .

De vreo 1 an am inceput sa tot schimb cate ceva pe la ea adica :
- Am inlocuit boxele de carton de acum 20 si ceva de ani pe care le avea
- Am pus un radio cd cu mp3(la mana a doua cei drept)
- Am dat barile jos fata spate si le-am mai indreptat si reparat pe unde erau strambe apoi le-am revopsit cu spray cu vopsea negru mat
- Gentile au fost frecate pe unde aveau rugina si revopsite tot cu spray cu vopsea negru mat
- Stergatoarele frecate de rugina si vopsite tot cu spray cu vopsea neagra mat
- Curatire triple spate si schimbat becurile
- Vopsit cu spray piese ce erau vechi si decolorate ori ruginite.

Pe viitor :
- Achizitionare praguri dinalea din fibra daca nu ma insel
- O toba finala care sa arate bine sau cel putin macar un ornament dar nu iesit o jum de metru inafara
- Achizitionarea unor boxe mai bune

Si cateva poze atasate mai jos happy.gif
lethal88
foarte intretinuta masina ta. felicitari. arata si bine:)
SorinCT
Felicitari pentru masina, arata bine pentru varsta ei. Cati km are?
deceneu32
Si mie-mi place! smile.gif Din exces de zel,sa n-o cocalaresti cu neoane,eleroane etc.Las-o asa!
Felicitari!
lisandru
Pai nu am idee cati km are pentru ca pe la 27670 sau ceva de genul s-a blocat si de atunci nu a mai inregistrat.
Pot sa zic ca in jur de 100.000 dar nu cred .
2xGI
a fost lovita pe fata stanga(partea soferului)??
arata binisor masina!!
lisandru
QUOTE(2xGI @ 22 Sep 2010, 15:03)
a fost lovita pe fata stanga(partea soferului)??
arata binisor masina!!
*



nu dar este un pic ondulata ca am inchis cu fundul usa chiar pe dunga acolo biggrin.gif
2xGI
ma refer la: aripa de alta nuanta, far nou, semnal nou+ distanta capota-aripa diferita de partea dreapta.
mih_mlv
Salut,
baieti masina arata super din "97!!!
"tine de ea"cum se zice daca alte posibilitati nu sunt,
sad.gif
vallyyy
QUOTE(lisandru @ 20 Sep 2010, 22:08)


Pe viitor :
- Achizitionare praguri dinalea din fibra daca nu ma insel
- O toba finala care sa arate bine sau cel putin macar un ornament dar nu iesit o jum de metru inafara
- Achizitionarea unor boxe mai bune

Si cateva poze atasate mai jos  happy.gif
*




Frumoasa masinuta , sa nu dea Sfantu' sa-i pui praguri ,nu doar ca imi par inestetice(desi gusturile nu se discuta) ,dar termini pragurile masini ,alea sunt sfinte pentru ca rugina sa infloreasca
lisandru
QUOTE(2xGI @ 22 Sep 2010, 15:55)
ma refer la:  aripa de alta nuanta, far nou, semnal nou+ distanta capota-aripa diferita de partea dreapta.
*


Aa nu man farul si semnalizarile le-a schimbat al meu cand a fost in service ca aratau groaznic si semnalizarile erau distruse , aripa e la fel poate ti se pare ca era cu apa ca tocmai o spalasem si referitor la capota am incercat eu sa o mai centrez dar cred ca mai rau am descentrat-o .. o sa ma ocup in curand de ea daca este asa vizibila wink.gif), cat despre lovita , eu stiu ca doar bara din fata dreapta daca nu ma insel a schimbato cand a dat intr-un caine biggrin.gif .

QUOTE(vallyyy @ 22 Sep 2010, 18:20)
Frumoasa masinuta , sa nu dea Sfantu' sa-i pui praguri ,nu doar ca imi par inestetice(desi gusturile nu se discuta) ,dar termini pragurile masini ,alea sunt sfinte pentru ca rugina  sa infloreasca
*


Am auzit si eu ca ar favoriza aparitia ruginii si stiu ca am mai patit-o cu pragurile cand mi le-a mancat de tot , uite ca m-ai facut sa nici nu imi mai doresc . laugh.gif
bmwh548
QUOTE(vallyyy @ 22 Sep 2010, 19:20)
sa nu dea Sfantu' sa-i pui praguri, dar termini pragurile masini ,alea sunt sfinte pentru ca rugina  sa infloreasca
*



+1.
sobolan
frumoasa masina...
eXtenSion
aplauze.gif
mariusflorian
sal am ramas surprins cand am vazut break-ul tau am si eu unlu de aceeasi culoare al meu a fost lovit dar arata bine .Interiorul este original si am bonus am si radiocasetofinul din 97' pe ea o sa pun si eu poze
crissti
felicitari batrnica familiei nu prea pare batrana happy.gif
lisandru
Va multumesc tuturor pentru complimente wink.gif) ..

Am si eu o intrebare stiti careva de unde pot gasi si eu o toba finala modificata sa se auda bine pe langa Slatina sau Pitesti la preturi de <=100Ron ?
M.C.
Fromusica Babusca ! icon_mrgreen.gif
Las-o mai bine asa originala,e mult mai frumoasa!
De ce vrei sa mai adaugi si tu inca o sursa de zgomot interior montind alt tip de toba de esapament?
Oricum,s-o stapinesti sanatos si sa ai grija de ea!



cosmin_2300
QUOTE(lisandru @ 27 Sep 2010, 00:10)
Va multumesc tuturor pentru complimente wink.gif) ..

Am si eu o intrebare stiti careva de unde pot gasi si eu o toba finala modificata sa se auda bine pe langa Slatina sau Pitesti la preturi de <=100Ron ?
*


Goleste-o p-asta finala icon_mrgreen.gif
lisandru
Pff am dat de belea de curand sad.gif(..
Veneam de la pitesti si pe drum s-a auzit un troscanit si apoi nu a mai mers .. cutia de viteze s-a dus sad.gif ..

Ea oricum trosnea cand bagam a doua si ma asteptam sa faca ceva dar nici asa sa se duca de tot .
Aveti idee pe unde as putea gasi la mana a doua pe langa slatina dar sa fie buna ??
zanzie
Incearca pe la Remat, anul asta s-au predat multe dacii cu programul rabla si ai sanse sa gasesti o cutie buna.

lisandru
QUOTE(zanzie @ 1 Oct 2010, 22:13)
Incearca pe la Remat, anul asta s-au predat multe dacii cu programul rabla si ai sanse sa gasesti o cutie buna.
*




Merci de sfat .. la asta ma gandeam si eu .. am sa merg cat mai curand posibil ..
sobolan
daca ai drum in galati iti fac rost de 1000 de cutii in 5 tr de dacie si le si probam inainte pe masina donatoare....pret in jur de 200-230 ron !!!!!
lisandru
Uraaa azi am reusit sa gasesc si sa schimb cutia de viteze si sa mai schimb cate ceva pe sub ea .

Acum merge struna dar inca nu am gasit viteza a 5 =)) .
om_bland
Probabil ai pus o cutie de viteze cu 4 trepte unsure.gif
lisandru
Pai ala care mia puso mi-a spus ca e cu 5 viteze , ea oricum merge bestial , nu tu carait(1 an si jum m-a obsedat caraitul intra 2 la cea veche) , cupleaza perfect, plus ca ambreiajul tine si el sus biggrin.gif
om_bland
Ma bucur ca iti merge bine cutia si ca esti multumit de aceasta . smile.gif
2xGI
pai nu e multumit, ca nu o gaseste pe a5a..........
daca o cauta mai bine, totusi poate o gaseste, parerea mea.
kog
daca era in 4 nu se potriveau planetarele. Cauta a V-a pe loc, iar in mers tureaz-o putin intr-a IV-a inainte sa bag a V-a
argon
Exista cutie cu 4 cu planetare scurte.
lisandru
Imi cer scuze ca nu am mai apucat sa scriu despre ea dar am facut multe in anul ce tocmai a trecut.

*Am inceput prin ai schimba cutia de viteze ca stiti doar ca am ramas cu ea in drum si chiar daca e in 4 trepte m-am obisnuit si asa .
*Am schimbat radiatorul din cauza caruia imi ingheta gpl.
*M-am ocupat de frane pentru ca pierdea lichid pe la etrieru din fata si am schimbat si pompa ...
*Am cumparat toba sport din inox si am montat-o pe dacie si pot spune doar ca e "Senzational - Ador sunetul care il scoate"
*Am achizitionat 2 boxe sony expload si le-am pus pe fata .. urmeaza sa ma ocup de spate dar cand vor mai fi verzisori
*Bujii Brisk si fise de Urziceni noi .

Si cam atat imi amintesc..

Cine doreste sa vada cum se aude cu toba sport poate accesa video-ul la :
Dacia Break 96' cu toba sport din inox Video


Ce planuri mi-am facut cu ea pt anul asta?

*Pai am sa incep prin a achizitiona niste capace mai frumoase (Jantele sunt foarte scumpe )
*A face ceva cu micile locuri pe unde s-a dus vopseaua .
*A achizitiona boxe sau tub de basi in spate.
om_bland
Eu sunt de parere ca mai bine a r fi daca ai face acele retusuri la caroserie ,,pe unde s-a dus vopseaua" ... ai vedea si cum se prezinta podul pedalier, lonjeroanele, etc. smile.gif
1310CL
Se aude bine batranica:)Chiar imi place sunetul"sport"pe care il scoate.

Cat despre planurile de viitor ale daciei,nu iti recomand capace,si eu le-am dat jos,mai bine lasi janta simpla,eventual o revopsire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.