Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia.problema
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
1310CL
Salut happy.gif

Sunt mai incepator cu mecanica...insa un prieten dupa ce a dat o tura de 8 km cu "daciana"mea mi-a spus ca imi "bate avansul"...nu sunt asa de familiarizat cu acesti termeni..daca poate careva sa mi spuna,pe ce sti ca"bate avansu"?si cum se rezolva aceasta problema...

Multumesc anticipat happy.gif
argon
rotesti putin de delco spre stanga, si nu va mai bate, asta daca chiar batea initial.
the fast and furious

Urca mai mult in ture cu ea in treapta 2 sau 3 , adica intrte 3000 - 4000 rpm si asculta cu atentie daca se aude un sunet ascutit ( ca si cum ai scapa o mana de ace pe gresie ). Daca se intampla asta e intradevar avansu prea mare, caz in care tre sa rotesti delcoul in stanga ( sens orar). Desfaci usor cu cheia de 11 parca piulita aia si rotirea o faci foarte fin ( cateva grade ) strangi din nou piulita dupa care reiei testul de mai sus.
Cand nu mai auzi sunetul respectiv teoretic e ok. De asemeni trebuie ca motorul sa nu iti dea absolut deloc in nas in nici o treapta , asta desigur daca ai carburatia si aprinderea ok.
1310CL
Am reusit cu ajutorul unui amic.....insa...

@the fast and furious:am facut cum ai spus,insa acum am dat de alta problema,cand o acelerez mai brusc,indiferent de treapta,da in nas ,ca si cum ar vrea sa se opreasca si apoi revine brusc...dupa ce trec de o anumita turatie nu mai am probleme....tin sa precizez ca am piscalit si pe la carburator...o fi de acolo?
bostan22
daca zici ca iti da in nas...mai dai putin avans...eventual verifica amestecul...dar inlcin spre prina varianta:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.