Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
vitamina
Salut!
Am avut si eu astazi un incident mai neplacut prin faptul ca m-a lovit in spate un VW CRAFTER.Eu m-am ales cu bara din spate indoita,cred este din fibra ca s-a deformat plastic nu s-a spart si cu bara parasoc indoita si ea bineinteles.credeti ca la service o sa mai imi vopseasca bara din fibra de culoarea masinii sau mi-o lasa neagra?Si pe cea anti soc mi-as dori sa o schimbe sa nu o indrepte la ciocan.Credeti ca as putea sa ii conving sa imi faca o lucrare de calitate?Si daca da,cum?
Multumesc!
anecula_08
Daca o duci in service la dacia iti schimba si iti vopsete si bara de metal si cea din plastc.
vitamina
Da,la service Dacia,cred.Dar eu o sa mi-o fac pe asigurarea celui care m-a lovit.Si acum,unde m-o trimite asiguratorul!De asta imi e teama. unsure.gif
ramsen
la cine are ala asigurarea???service-ul il poti cere tu cind te intreaba ala de la asigurari...
vitamina
Asigurarea o are la UNIQA.Am mai avut odata de-a face cu ei,cu Dacia cealalta,si i-am intrebat si atunci la ce service ma trimit si mi-au spus ca au contract cu mai multe service-uri si m-au trimis la AutoProMond.
Iulikk
Nu iti recomand sa iti schimbe armatura din spatele barii. Armatura aia este SUDATA, deci pentru a fi schimbata va trebui taiat si sudat din nou armatura noua. Din propria experienta iti spun asa: Sudura si rugina sunt ca popa si biserica, nu exista una fara cealalta wink.gif . Si eu am fost busit in spate de un dobitoc, dar armatura are doar o indoitura mica, pe care am lasat-o asa.
vitamina
Boss,eu nu am cum sa o mai pastrez din pacate pt ca a indoit-o suficient.A fost un CRAFTER totusi!Eu am vazut in manual ca ar fi nevoie sa desfaci suruburile de pe tablia spate,pasaje roti,traversa extrema spate si de pe panourile laterale.Si apoi se elibereaza bara parasoc.Armatura despre care spui u nu este unul si acelasi lucru?Si eu mi-as dori mult sa nu bag sudura.
Iulikk
Uite despre ce vorbesc eu:
[attachmentid=1627660139]

EDIT: am vazut acum ce-i ala un "Crafter"... mda... nasol moment... ce sa zic... "Reparare grabnica" icon_mrgreen.gif .
vitamina
Este nasol!Exact acolo sunt si eu lovit!
abc
daca esti din bucuresti suna frumos la autocobalcescu si intrebi daca au contract cu firma asiguratoare ,mie mi-au schimbat bara fata
vitamina
Pana la urma a iesit bine!Eu sunt din Pitesti.Firma de asigurare m-au trimis la IATSA Stefanesti si o sa ma duc maine dimineata la ora 8.Mi-au zis ca o sa imi vopseasca bara la fel ca inainte.Nu prea l-am inteles pe baiatul de la asigurare,care a mai vazut el o zgarietura p bara si a zis ca din cauza asta s-ar putea sa nu ii dea vopsire.Eu i-am zis ca o platesc eu din buzunar bucata aceea numai sa mi-o faca cum trebuie! 053.gif
sharkky
O bara, daca este zgariata vopseaua doar, se vopseste integral ,nu pe bucatele.
Daca este zgariata si putin adanca zgarietura, se schimba.
Am avut bara pe spate zgaraiata in parcare pe bandoul negru, unde nu e vopsita, si s-a dat la inlocuit. Ai mare grija ce ai de inlocuit si ce ai de vopsit doar. Daca e de revopsit, se vopseste integral, nu doar unde e atinsa.
Pe agentul constatator nu-l intereseaza ca a mai vazut el o zgarietura care nu era de la accident. Il intereseaza ce daune au fost provocate la acel incident, si nu am vazut pe nimeni sa dea revopsire partiala smile.gif
vitamina
Bara de fibra se mai indreapta?Se vede in poza cat de rau sau mai putin rau este.
abc
aia se schimba
Iulikk
@Vitamina: Se schimba automat bara. Acolo ai o prindere... care cel mai probabil este rupta.
vitamina
Imi cer scuze pt ca eu am facut o confuzie si acum m-am lamurit:bara parasoc de fapt este cea exterioara de fibra.Ce este sub ea se numeste tablie spate si aia intr-adevar este sudata.Scuze inca odata!
GrOzOy
Da'o jos si incearca sa o dai la loc. Asa am avut si eu bara "infundata" la mijloc la fel ca a ta si daca am fortat un pic in ea invers a revenit la loc dar a sarit vopseaua de pe ea . Spor
vitamina
Va povestesc eu pe scurt ce fac maine la service. wink.gif

28 Sep 2010, 17:25:
Am promis ca revin cu vesti astazi.M-am dus la service,imi comanda ei bara noua,dupa care se razgandesc ca merge remediata asta indoita.Imi dau bara jos,vad ei ca e si traversa indoita.AOLEU,zic ei,nu mai facem nimic,ca pe documentul de introducere in reparatie scrie doar bara spate! blink.gif.Il suna pe agentul constatator ca sa vina sa vada.L-am asteptat 7 ore. furios.gif.A venit intr-un final si au gasit si planseu putin umflat si lonjeronul!VAI,zice constatatorul dar in partea cealalta nu este la fel? silly1.gif.Intr-un final le-am spus ca nu iau masina de acolo pana nu o vad indreptata cel putin cum a fost inainte de accident!
sharkky
In service trebuia facuta reconstatare!
Nu exista asa ceva, sa-ti repare bara de plastic indoita.Erau dupa spaga. Ia-i de gat!
vitamina
Aveti idee cui m-as putea plange pt asta?Vocea clientului o avea vreo importanta sau e frectie la picior de lemn?
sharkky
Nu ai treaba cu VC ...
CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) ... Seful de service nu are nimic de spus?
vitamina
Pai ma crezi ca el a venit cu ideea ?
sharkky
Alt service...
vitamina
Aoleu...Pai asta inseamna ca trebuie sa ma duc sa imi iau maisna care e dezechipata...Pfff!!!!
sharkky
In cazul asta, pune mana si vorbeste cu acel agent constatator, sa-si faca treaba cum trebuie. Mai in toate cazurile, dupa constatarea facuta de agent, service-ul mai face o reconstatare, pentru cazul in care, sub piesele avariate, mai sunt si alte daune pe care agentul nu avea cum sa le vada.
vitamina
Revin si eu cu o mica problema.Baietii de la service dupa ce mi-au echipat masina dupa reparatie,mi-au pierdut clema aceea cu care se strange cricul pe care se infileteaza o piulita fluture.Si nu pot sa merg asa ca joaca cricul care nu sta fix doar in piulita si este un zgomot obositor,plus ca mai loveste si in aripa.
Aveti idee de unde as putea gasi o alta clemutza?
Multumesc!
ramsen
o saiba mai lata si gata
ovidiu87
de unde esti?am eu una pt tine
vitamina
Eu sunt din Pitesti.Daca nu gasesc una identica,o sa imi fac una artizanala.Eu ma bucuram pt ca cu cea originala reuseam sa prind si cheia de roti si statea perfect impreuna cu cricul.
ovidiu87
lasa mi adresa pe privat , ti o trimit nu mi trebe nici un ban stai linistit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.